Zapraszamy na dokument „Ziarno świadomości” Rafała Smykowskiego i Filipa Koneckiego, który otrzymał m.in. nagrodę miesiąca w kategorii najlepszy film o ochronie środowiska w ramach Cannes World Film Festival. Rafał Smykowski będzie gościem pokazu.
Autorzy filmu, który pokażemy 31 stycznia 2024 w Klubie Filmowym POD GILEM, zadali sobie fundamentalne pytanie o model wytwarzania żywności, przepływów gospodarczych i relacji społecznych, który przekażemy kolejnym pokoleniom? Jaka jest wartość nasion i zdrowa, naturalna żywności?
Osią dokumentu jest inspirująca sylwetka Pedra Dogora – rolnika-idealisty (ale z konkretnymi rozwiązaniami), poświęcającego się ochronie różnorodności nasion, uzdrawiania gleb, dbania o życie biologiczne i „zarażania” swoją pasją innych. Jego oczami przyglądamy się globalnemu systemowi produkcji żywności, rujnującej gleby chemizacji, absurdom dystrybucji, ale przede wszystkim szansom i nadziejom na wzmocnienie lokalnej gospodarki.
Film porusza kwestię podstawy naszego bezpieczeństwa żywnościowego – lokalnej przetwórczości, spółdzielczości i świadomej współpracy konsumenta z rolnikiem kochającym i troszczącym się o kondycję gleb. Kamera zbliża się do nie zawsze widocznej nici między producentem a konsumentem, pokazuje jaki wpływ na nas mają codzienne wybory i stwarza przestrzeń do głębszej refleksji nad nimi i zmiany, która będzie dobra nie tylko dla nas, lecz także dla naszego otoczenia. To film o empatii i powiązaniach pomiędzy wszystkim, co nas otacza. Jest to festiwal emocji nasączony wiedzą o istocie rolnictwa i łańcuchu wiążącym ze sobą zdrowie, gospodarkę i kwestie społeczne.
Od reżysera:
Zdjęcia rozpocząłem w marcu 2017 roku, a pomysł powstał podczas wizyty u przyszłego bohatera, Pedra Dogora, miesiąc wcześniej. Pedro jest autentyczny, czuje ziemię i w swoje gospodarstwo i w kontakt z naturą wkłada całe serce. Znajomość z nim zainspirowała mnie do stworzenia ,,Ziarna Świadomości”. Początkowo miał on opowiadać o starych odmianach nasion i rolnictwie naturalnym, pokazywać zalety długowieczności plonowania tych roślin i jakość ich owoców. Miesiąc po pierwszym klapsie zaczęły się w sejmie obrady na temat GMO, co tylko wzmocniło moje zainteresowanie tradycyjnym nasiennictwem. Nasionami, które są dużo bardziej wartościowe, niż produkty inżynierii genetycznej, ale nie mają własnej reklamy. Temat mnie pochłonął i okazał się tak złożony, że projekt zaczął się znacznie rozrastać. Pojawiałem się więc w kolejnych gospodarstwach, poznałem wielu fascynujących ludzi, a sam film przekształcił się w społeczno-gospodarczą analizę zjawisk, które dotyczą nas wszystkich, nie tylko w skali lokalnej, lecz także globalnej.
Film powstawał przez 6 lat, całkowicie niezależnie, z prywatnych środków finansowych, bez wsparcia jakichkolwiek organizacji i firm, a co za tym idzie, bez ich wpływu na treść. Film wyświetlany jest w ramach projektu Kina Objazdowego “Ziarno Świadomości”. Do tej pory odbyły się 45 spotkania wokół “Ziarna Świadomości” w takich miejscach jak: Ekologiczny Uniwersytet Ludowy w Grzybowie, konferencja ProBiotics Polska, Niżański Uniwersytet Ludowy, Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku, Chata Miłośliwka w Łącku, festiwal Dreamersland, Ośrodek Kultury w Łochowie, Nowy Nowy Świat (Warszawa), Ośrodek Kultury w Wołominie, Miejska Biblioteka Publiczna w Mikołowie i wiele innych.
Kino Objazdowe to też kontynuacja tradycji dziadków, Rafała Smykowskiego, którzy wraz z jego mamą jeździli w latach 60/79 po wsiach i koloniach, puszczając filmu, które były aktualnie w dystrybucji w WFDiF na Chełmskiej w Warszawie.
31 stycznia (środa) | godz. 18
FILMY Z KLIMATEM: Ziarno Świadomości
(Polska 2022) dokumentalny | reż. Rafał Smykowski, Filip Konecki + spotkanie z reżyserem. BILETY na bilety.pokis.pl