13 listopada 2022 | g. 18:00 | PREMIERA
Zdarzyło się, reż. Audrey Diwan ( Francja 2021) | KUP BILET
Zapraszamy na płocki pokaz filmu „Zdarzyło się” w reż. Audrey Diwan (Francja 2021). Ten niezwykle aktualny obraz na podstawie powieści noblistki Annie Ernaux pokażemy w ramach 7 Europejskiego Dnia Kina Artystycznego.
13 listopada 2022 ponad 100 milionów widzów kina arthouse’owego na całym będzie świętować ten dzień w swoich małych, studyjnych kinach. Takie miejsca to ważna część krajobrazu kulturowego, wzbogacają społeczności – w miastach i na wsi. Kina niezależne są otwarte na widza, dając im poczucie wspólnoty, niezależnie od wieku, pochodzenia, wykształcenia czy dochodu. Nie wspierają nas duże koncerny. Nie należymy do sieci mutipleksów, tylko do Was, naszych widzów.
Przychodzą do Kina za Rogiem 13 listopada 2022 możecie okazać nam wsparcie. Do tej pory zrobili to m.in. Emily Atef, Lukas Dhont, Alice Diop, Valerio Mastandrea, Pilar Palomero i Agnieszka Smoczyńska – amabasadorki i ambasadorzy tegorocznej edycji.
Specjalnie na tę okazję udało nam się pozyskać film L’Événement (Zdarzyło się) w reż Audrey Diwan, który już został doceniony przez publiczność i krytykę na całym świecie.
16 listopada 2022 | g. 18:00 | PREMIERA
Відблиск /Odbicie, reż. Walentyn Wasjanowycz ( Ukraina 2021) | KUP BILET
Український цивільний, а згодом — військовий хірург Сергій потрапляє в полон російської армії в ході російсько-української війни на сході України. Перебуваючи в полоні, Сергій стає свідком страшних сцен приниження, знущання та катування українців від рук російських окупантів. У ході обміну полоненими між Україною та Росією Сергій звільняється з полону, повертається в своє колишнє цивільне життя та пробує знайти сенс життя шляхом відбудування відносин з колишньою дружиною та їх дочкою. Він по-новому вчиться бути людиною, бути батьком, який уміє кохати та підтримувати своїх близьких.
Nowy film Wałentyna Wasjanowycza, jednego z najciekawszych ukraińskich twórców filmowych ostatnich lat. Ukraiński chirurg Serhij zostaje schwytany przez rosyjskie siły zbrojne w strefie konfliktu we wschodniej Ukrainie i podczas pobytu w niewoli jest narażony na przerażające sceny upokorzenia, przemocy i obojętności wobec ludzkiego życia. Po uwolnieniu wraca do swojego wygodnego mieszkania z klasy średniej i próbuje znaleźć cel w życiu, odbudowując relacje z córką i byłą żoną. Uczy się na nowo jak być człowiekiem, ojcem i jak pomagać córce, która potrzebuje jego miłości i wsparcia.
Pokaz w ramach 7 edycji UKRAINA! Festiwal Filmowy.
23 listopada 2022 | g. 18:00 | PREMIERA
МАТИ АПОСТОЛІВ /MATKA APOSTOŁÓW, reż. Zaza Buadze (Ukraina 2020) | KUP BILET
Любов матері – безмірна. Коли її сину загрожує небезпека, вона стрімголов кидається йому на допомогу. Заради спасіння дитини вона здатна на все, навіть пройти крізь пекло війни. Коли Софія дізнається, що літак її сина збито, вона не вагаючись вирушає на його пошуки. Але ніхто і ніде не знає де її син, чи вижив він, чи може в полон попав. Заради його спасіння жінці доведеться відчайдушно пройти крізь небезпечні випробування, ворожу ненависть і погрози. Вона й не здогадується на що спроможна, як змінить її ця жахлива подорож, яка перетворить її зі звичайної людини на велику Матір, що своїм безмірним материнським серцем і любов’ю здатна рятувати навіть пропащі душі ворогів.
Oczami głównej bohaterki widzimy życie ludzi żyjących na okupowanych terenach, twarze wykrzywione wojną, zdewastowane pola uprawne, życie, które wojna przerwała. Kobieta nagle trafia do zupełnie obcego i agresywnego świata, w którym wszystko jest pełne wrogości, nienawiści, niezrozumienia i niechęci do zrozumienia innych. W tym piekle nie tylko szuka swojego syna, ale mając w sercu wielką miłość i miłosierny charakter, zmienia wszystkich napotkanych na swojej drodze.
NAGRODY:
Laureat 52 nagród filmowych, m.in. Cannes World Film Festval, MMF w Kijowie, New York Film Week.
Pokaz w ramach 7 edycji UKRAINA! Festiwal Filmowy.
26 listopada 2022 | godz. 18:00
Słońce wschodzi raz na dzień
(Polska 1967, 90 min.) dramat | reż. Henryk Kluba | obsada: Franciszek Pieczka, Ryszard Filipski, Zdzisław Maklakiewicz i inni
Film „Słońce wschodzi raz na dzień” nie miał szczęścia. 5 lat przeleżał na półce, a i później w kinach nie był grany często. A jest dziełem niezwykle ciekawym w formie i treści, bardzo “kinowym”. Zapraszamy na jego pokaz z wprowadzeniem, w ramach naszego nowego cyklu – Klasyka Heretyka.
W najbliższą sobotę, 26 listopada o godz. 18 zapraszamy na opowieść o chłopskim wodzu, który ignoruje władzę ludową. Haratyk (świetny Franciszek Pieczka), niekoronowany król beskidzkiej wsi, organizuje życie po zakończeniu wojny, ale dochodzi do konfliktu z szefem UB, który uważa go za anarchistę i szkodnika. Co z tego wyniknie dla bohatera dowiedzą się Państwo w sobotę. Dla samego reżysera konsekwencje były bolesne. „Słońce…” stało się „półkownikiem”, a on sam podejrzanym twórcą, którego kolejny filmy cenzura nie odesłała na półkę tylko do pieca.
To idealny obraz dla naszego nowego cyklu KLASYKA HARATYKA, w którym chcemy sięgać do historii polskiego kina, unikając utartych ścieżek. Zainspirowani artykułem „Kanonizować heretyków” Piotra Czerkawskiego (KINO nr 9/2021), który był naszym pierwszym gościem, chcemy na świeżo spojrzeć na klasykę oraz tradycję polskiego kina, zejść trochę na manowce, siegnąć po tytuły nieoczywiste i z naszego – oczywiście bardzo subiektywnego – punktu widzenia ciekawe i warte pokazania.
Film duetu Kluba-Dymny dziś mógłby być określony jak jedna z pierwszych opowieści o żołnierzach wyklętych, choć niekoniecznie niezłomnych. W obsadzie znalazła sięplejada polskich aktorów: Franciszek Pieczka, Ryszard Filipski, Stanisław Gronkowski, Marian Kociniak, Zdzisław Maklakiewicz, Edward Rączkowski, Mieczysław Gajda, Zbigniew Lesień. I każdy z nich stworzył pełnokrwistą postać.
Słońce dowodzi, że Henryk Kluba to jeden z najciekawszych twórców filmowych tzw. „trzeciego kina” (Janusz Majewski, Henryk Kluba), które wyróżniały się autentyzmem, poetyckością i sporą dawką ironii. U Kluby pionierska była też forma dzieła – stylizowany na balladę ludową film, nawiązywał do obrazów prymitywistów a dzięki pieśniom chóralnym w wykonaniu Ludowego Zespołu z Istebnej (do muzyki Zygmunta Koniecznego) – również do tragedii greckiej. Świetny jest sam tekst, autorstwa Wiesław Dymnego oraz świat przedstawiony przez „okiem” Wiesław Zdorta.
O tym wszystkim będziemy rozmawiać dr Piotrem Kurpiewskim – kierownikiem Zakładu Filmu i Mediów w Instytucie Badań nad Kulturą na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego oraz autorem Historii na ekranie Polski Ludowej (2017) – monografii powojennego polskiego kina historycznego. Dr Kurpiewski naukowo zajmuje się historią polskiej kinematografii ze szczególnym uwzględnieniem czasów PRL. Jest zafascynowany twórczością Krzysztofa Kieślowskiego i Wojciecha Smarzowskiego.
Zastanowimy się, czy mało dziś znane i doceniane, „Słońce…” zasługuje na ponowną uwagę widzów i naszą heretycko-haratycką (od nazwiska głównego bohatera) krucjatę i swoją wielką gwiazdę w kanonie polskiej kinematografii.
17 grudnia 2022 | g. 18:00 | PREMIERA
Syndrom Hamleta (Polska, Niemcy 2022, 85 min.) dokumentalny | reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski | KUP BILET
To jeden z najgłośniejszych polskich filmów dokumentalnych tego roku. Zdobywca Złotego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym i dwóch prestiżowych nagród na festiwalu w Locarno: Grand Prix Semaine de la critique oraz Independent Critics Award “Boccalino d’Oro” dla najlepszego filmu dokumentalnego.
Film przedstawia pokolenie młodych Ukraińców naznaczone czasem wojny i politycznego przełomu. Punktem wyjścia filmu są przygotowania do spektaklu teatralnego luźno opartego na motywach szekspirowskiego „Hamleta”. Próby, w połączeniu z wejściem w prywatne życie bohaterów, tworzą poruszający portret pokolenia, które chce zmierzyć się z wojenną traumą i bolesną przeszłością, która teraz, po inwazji Rosji na Ukrainę, staje się zarówno ich teraźniejszością, jak i przyszłością
21 grudnia 2022 | g. 18:00 |
Happy End (Francja, Austria, Niemcy 2017, 107 min.) dramat | reż. Michael Haneke | obsada: Isabelle Huppert, Jean-Louis Trintignant, Mathieu Kassovitz, Fantine Harduin, Toby Jones | KUP BILET
Pokaz filmu z wprowadzeniem Macieja Woźniaka – poety, felietonisty muzycznego i literackiego, kulturoznawcy.
Najnowszy film Michaela Hanekego z Isabelle Huppert i Jeanem-Louise Trintignant w rolach głównych. Kilka dni z życia bogatej mieszczańskiej rodziny. Dni, podczas których wyjdą na jaw długo skrywane sekrety. Kilka dni, które zakończą się… happy endem? Pod najbardziej ironicznym z tytułów w dorobku Hanekego kryje się jeden z najbardziej intrygujących filmów twórcy – szokujący, a jednocześnie zaskakująco zabawny. Michael Haneke bierze pod lupę najgłębiej skrywane emocje i to, jak Internet, którego używamy do komunikacji ze światem, niepostrzeżenie zmienia nasze życie intymne i relacje z najbliższymi.
Najnowszy film Michaela Hanekego z Isabelle Huppert i Jeanem-Louise Trintignant w rolach głównych. Kilka dni z życia bogatej mieszczańskiej rodziny. Dni, podczas których wyjdą na jaw długo skrywane sekrety. Kilka dni, które zakończą się… happy endem? Pod najbardziej ironicznym z tytułów w dorobku Hanekego kryje się jeden z najbardziej intrygujących filmów twórcy – szokujący, a jednocześnie zaskakująco zabawny. Michael Haneke bierze pod lupę najgłębiej skrywane emocje i to, jak Internet, którego używamy do komunikacji ze światem, niepostrzeżenie zmienia nasze życie intymne i relacje z najbliższymi.
Klub Filmowy POD GILEM
jest dofinansowany z dotacji Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej
w ramach PO Upowszechnianie Kultury Filmowej
Priorytet II (sesja 1/2022)