20 września 2022 | g. 18:00 | PREMIERA
VORTEX, reż. Gaspara Noé (2021)
Opowieść o ostatnich dniach życia pary, w którą wcielają się mistrzyni i mistrz kina: Françoise Lebrun i Dario Argento.
Vortex to przejmujący i cierpliwy zapis ostatnich dni życia starszego małżeństwa, w które wcielili się: legenda francuskiego kina Françoise Lebrun i kultowy reżyser kina grozy Dario Argento. Noé tym razem stawia na twardy realizm, ale nie byłby sobą, gdyby nie eksperymentował formalnie. Od początku dzieli ekran na dwie części, osobno obserwując powoli tracącą kontakt z rzeczywistością, chorą na demencję żonę oraz schorowanego męża, który nie przyjmuje do wiadomości jej stanu. Zabiegi Gaspara Noé dają niezwykły efekt – samotność, zagubienie i niepogodzenie się ze starością zostały tu pokazane w sposób wręcz oszałamiający.
27 września – 4 października | WYDARZENIE SPECJALNE
ПЕРЕГЛЯД УКРАЇНСЬКИХ ФІЛЬМІВ | PRZEGLĄD KINA UKRAIŃSKIEGO
25 października 2022 | g. 18:00 | PREMIERA
Alcarràs, reż. Carla Simon (2022) | KUP BILET
Wielki powrót autorki „Lata 1993”. Nagrodzona Złotym Niedźwiedziem na
Berlinale opowieść o blaskach i cieniach codziennego życia rolników
z katalońskiej wioski. Carla Simón ponownie umieszcza w centrum wydarzeń
dziecięcych bohaterów, co nadaje błahym, pozornie nieefektownym
wydarzeniom walor niezwykłości. Ale autobiograficzna szczerość, ciepło
i poczucie humoru mają w „Alcarràs” wydźwięk polityczny. Przejmujący
film o starciu tradycji z nowoczesnością i bohaterach zmuszonych do
dokonania wyboru między pragmatyzmem a idealizmem.
20 października 2022 roku | g. 18:00
„Europa” Themersonów i „Europa II” Piotra Zarębskiego – pokaz filmów z udziałem Piotra Zarębskiego i Małgorzaty Sady.
Zapraszamy na płocką premierę filmu z udziałem reżysera Piotra Zarębskiego. Spotkanie poprowadzi Małgorzata Sady – kuratorka, tłumaczka, autorka projektów artystycznych, która promuje twórczość Themersonów w Polsce i na świecie.
„Europa” (1931) – pierwszy znaczący polski film awangardowy, antyfaszystowski w wymowie, zaginął podczas II wojny światowej. Niespodziewanie został odnaleziony w 2019 roku. Uroczysty pokaz „Europy” otworzy tegoroczną edycję FESTIWALU THEMERSONÓW w Płocku.
Franciszka i Stefan Themersonowie zrealizowali obraz na podstawie futurystycznego poematu Anatola Sterna, wydanego w roku 1929 w opracowaniu graficznym Mieczysława Szczuki i Teresy Żarnowerówny. Film miał być wizualnym ekwiwalentem przedstawionej w utworze Sterna katastroficznej wizji Europy zmierzającej ku własnej zagładzie. Powstał przy wykorzystaniu techniki wielokrotnej ekspozycji, kolaży, fotogramów i animacji poklatkowej.
Do niedawna sądzono, że film przepadł, po tym jak w 1940 naziści skonfiskowali go w Paryżu. Mogliśmy oglądać jedynie pojedyncze kadry. Po kulkudziesięciu latach próby rekonstrukcji filmu podjął się Piotr Zarębski („Europa II”) oraz amerykański artysta Bruce Czeczewski.
Niespodziewanie, pracownicy Instytutu Pileckiego odnajdują kopię filmu w zasobach niemieckiego archiwum Bundesarchiv. Film zostaje cyfrowo zrekonstruowany w studiu FIXAFILM i premierowo zaprezentowany w ramach BFI London Film Festival 2021, a potem w warszawskim Iluzjonie.
22 października (sobota) | godz. 17:00
Uwaga! Robakowski – filmy Józefa Robakowskiego i spotkanie z autorem
Przegląd filmów Józefa Robakowskiego – jednego z najważniejszych twórców współczesnej sztuki, nie tylko polskiej, pioniera sztuki wideo i nowych mediów.
Robakowski to artysta, historyk sztuki, autor filmów, cykli
fotograficznych, zapisów video, rysunków, instalacji, obiektów,
projektów konceptualnych oraz inicjator wielu ważnych zdarzeń i
multimedialnych akcji artystycznych. Kurator i właściciel Galerii
Wymiany. Dążył do oczyszczenia wideo z niepotrzebnych elementów, do
odrzucenia narracyjności, funkcji przedstawieniowej.Urodził się w 1939
roku w Poznaniu. Studiował historię sztuki na Wydziale Sztuk Pięknych
UMK w Toruniu oraz na Wydziale Operatorskim PWSFTviT w Łodzi, gdzie
później został profesorem. Założył kilka grup artystycznych,
podejmujących eksperymentalne działania, m.in.:OKO (1960), STKF PĘTLA
(1960-1966), ZERO-61 (1961-1969), KRĄG (1965-1967) oraz powołanego w
1970 roku w Łodzi zespołu pn.: Warsztat Formy Filmowej i Telewizyjnej
Grupy Twórczej Stacja Ł (1991-1992).
29 października 2022 | g. 18:00 | KLASYKA HERETYKA
CIEŃ, reż. Jerzy Kawalerowicz
Socrealistyczny kryminał. Jeden z wczesnych filmów Jerzego Kawalerowicza, na podstawie opowiadania Aleksandra Ścibora-Rylskiego, który był także autorem scenariusza.
Ciekawa i nowatorska na gruncie kina polskiego narracja, łącząca pozornie niezwiązane ze sobą retrospekcje z okresu okupacji z akcją współczesną. Dzięki nietypowej formie fabularnej widz staje się aktywnym uczestnikiem wydarzeń i może rozwiązać zagadkę tytułowego „Cienia”, która nie zostaje wyjaśniona na ekranie. Znakomite zdjęcia Jerzego Lipmana, współtworzące mroczny, pełen napięcia klimat opowieści.
To pierwszy pokaz nowego cyklu, w którym chcemy sięgać do historii kina, ale unikając utartych ścieżek. zainspirowani artykułem „Kanonizować heretyków” Piotra Czerkawskiego (KINO nr 9/2021) chcemy na świeżo spojrzeć na klasykę oraz tradycję polskiego kina i nieco ją podważyć.
Piotr Czerkawski (ur. 1989) – krytyk filmowy, dziennikarz, jeden z kuratorów programu Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu i autor książki „Drżące kadry”, będzie naszym gościem w październiku przy okazji pokazu filmu „Cień” (1956) w reż. Jerzego Kawalerowicza. W tym roku mija 100. rocznica urodzin Jerzego Kawalerowicza – jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów. Wszyscy znamy jego kluczowe dzieła, jak „Pociąg”, „Matka Joanna od Aniołów” czy „Austeria”. Film „Cień” jest mało znany, choć – według mistrza francuskiego kina Bertranda Taverniera – to jeden z najlepszych w historii polskiego kina. Warto go poznać i od niego zacząć naszą „heretycką krucjatę”.
Klub Filmowy POD GILEM
jest dofinansowany z dotacji Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej
w ramach PO Upowszechnianie Kultury Filmowej
Priorytet II (sesja 1/2022)