Cały rok upłyną pod znakiem pandemii SARS-Covid19. Przez kilka miesięcy kino było zamknięte. Potem, choć otwarte musiało ograniczyć widownię.
Styczeń rozpoczęliśmy pierwszą płocką edycją festiwalu Afrykamera. To pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej festiwal prezentujący dorobek kinematografii afrykańskiej. Do tej pory odbyło się 13 edycji AfryKamery, na ktorej pokazanych zostało blisko 300 filmów z całego kontynentu (Angola, Mozambik, RPA, Burkina Faso, Egipt, Maroko, Nigeria, Rwanda, Mauritius, Sudan, Algieria). Prezentowane obrazy zdobywały nagrody na festiwalach w Cannes, Berlinie, Wenecji, Toronto i Sundance. Od 29 stycznia do 2 lutego 2020 w Kinie za Rogiem w Płocku pokazaliśmy 10 tytułów. Częścią festiwalu w Płocku była wystawa zdjęć Rolanda Burego pt. „Mosiele Afryka.”
Wspólnie z Herstorią Płocka zorganizowaliśmy pokaz filmu „Siłaczki. Historia emancypacji Polek” (Polska 2018, 70 min.) z udziałem twórców: Marta Dzido i Piotr Śliwowski. Film jest fabularyzowanym dokumentem opowiadającym o bojownicach, patriotkach, aktywistkach, żołnierkach, sufrażystkach, która latami walczyły o równe prawa dla kobiet. Wśród bohaterek film są m.in. Kazimiera Bujwidowa, orędowniczka zniesienia zakazu wstępu kobiet na uniwersytety, Maria Dulębianka, pierwsza kandydatka na posłankę do sejmu w czasie, kiedy kobiety nie miały jeszcze praw wyborczych czy Zofia Nałkowska, żądająca równości nie tylko pod względem politycznym, ale także obyczajowym.
Pokaz odbył się w 101 rocznicę pierwszych wyborów, w których wzięły udział Polki. Podczas dyskusji z grupą HERstoria Płocka poruszone zostały płockie wątki walki o prawa kobiet. Po głównym pokazie udało nam się zorganizować jeszcze 5 pokazów edukacyjnych dla płockich szkół średnich. Kolejny, tym razem bezpłatny pokaz z Herstorią Płocką zorganizowaliśmy 15 lutego zapraszając na animowany musical młodej amerykańskiej reżyserki i animatorki Niny Paley pt. „SEDER-MASOCHISM”. Amerykańska artystka Nina Paley poświęciła sześć lat swojego życia, aby stworzyć niezwykle dowcipny, animowany musical będący adaptacją biblijnych historii z Księgi Wyjścia, a jednocześnie odważną próbą ukazania katastrofy, jaką może przynieść religia oparta na męskim ego. Pokaz filmu towarzyszy międzynarodowej akcji przeciwko przemocy wobec kobiet One Billion Rising / Nazywam się Miliard.
W
marcu, przed zamknięciem kina z powodu pandemii COVID 19 udało nam
się jedynie zorganizować kilka pokazów, w tym pierwszy pokaz w
ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA 2020.
Przerwać
musieliśmy też 6 cykli edukacyjnych w ramach projektu Nowe
Horyzonty Edukacji Filmowej, które realizowaliśmy od października
2019. Uczestniczyło w nich, w każdym miesiący ponad 250 dzieci i
młodzieży z płockich szkół i przedszkoli. Dla grup, które
wykupiły karnety na cały cykl udało nam się wspólnie ze
Stowarzyszenie Nowe Horyzonty zorganizować w czerwcu pokazy on-line.
Od 11 marca do 17 czerwca kino było zamknięte. Otworzyliśmy je po 3 m-cach zgodnie z wytycznymi służb sanitarnych i Ministra Kultury.
W czasie zamknięcia
przedstawiciele Kina za Rogiem uczestniczyli w szkoleniach on-line
dla animatorów kultury, w projekcie Mazowiecka Szkoła Opowiadaczy
(nadal trwa). Udało nam się również zorganizować koncert on-line
z Pawłem Wójcikiem i Tomaszem Sarniakiem.
Pracowaliśmy także
nad projektem w ramach programu „Kultura w świeci” ogłoszonego
przez MKiDN. Projekt nie dostał dofinansowania. Czas zamknięcia
poświęciliśmy również na położenie sieci Internet, prace
naprawcze oraz gromadzenie dokumentacji poświęconej DKF TRAMP i
płockich kin, która jest zaczynem wystawy lub publikacji.