W związku z wprowadzonymi obostrzeniami związanymi z pandemią COVID-19, kina w styczniu były zamknięte. W marcu, przed kolejnym zamknięciem, udało nam się zorganizować jedynie kilka pokazów.
Od 20 marca do 22 maja kino było zamknięte. Otworzyliśmy je po 2 m-cach zgodnie z wytycznymi służb sanitarnych i Ministra Kultury.
Udało nam się zorganizować dwa Spotkania Filmowe (marzec i czerwiec).
W czasie zamknięcia, uczestniczyliśmy w szkoleniach on-line dla animatorów kultury. Czas ten poświęciliśmy również na prace naprawcze, przygotowywanie pracowni TOR oraz na realizację podcastu Filmowy Płock, tworzenie Biblioteki Pana Gila ze zbioru książek przekazanych przez Bronisława Gila, katalogowanie książek, czy pisanie wniosków o dofinansowania.
Projekt Filmowy Płock ponownie uzyskał dofinansowanie, tym razem będziemy tworzyć stronę i wirtualny spacer. To dofinansowanie dla PLOT w obszarze „Turystyka i krajoznawstwo”. Z 211 ofert dofinansowanie dostały 62 projekty. Nasz uzyskał aż 99 / 100 pkt.
W obszarze „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego” na złożonych 510 ofert, tylko 154 otrzymają dofinansowanie, w tym nasz „Inni. Sztuka jest tam, gdzie nikt jej nie szuka”. To projekt, w ramach którego będziemy realizować krótkie portrety filmowe o twórcach brut z Mazowsza. Wnioskowaliśmy o kwotę 19 300 zł, a otrzymaliśmy 13 000 zł, uzyskując 96 na 100 pkt.
Współpracujemy również z animatorką Moniką Kuczyniecką, która realizuje na zlecenie POKiS film animowany na podstawie wiersza Stefana Themersona.
W drugim półroczu frekwencja wyniosła 2086 osoby, co w całorocznym zestawieniu daje 2595 osoby.
To drugi rok ograniczeń spowodowanych sytuacją epidemiologiczną w kraju i za granicą. Lockdown objął miesiące: styczeń, połowę lutego, kwiecień i niemal cały maj. Dalej utrzymane były ograniczenia dotyczące widowni (do 50% wypełnienia w m-cach czerwiec – październik, i 30% wypełnienia od listopada).
W drugim półroczu w kinie odbyła się kolejna edycja Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie, w której wzięło udział 216 osób. Wydarzeniem towarzyszącym było współorganizowane ze stowarzyszeniem Iustitia oddział w Płocku spotkanie z sędziami Moniką Frąckowiak i Pawłem Juszczyszynem połączone z pokazem filmu „Tysiąc tóg”. Podczas dyskusji pt. „Polska strefą wolną od nienawiści?” gościem festiwalu był Bart Staszewski – aktywista LGBT, reżyser.
W ramach Festiwalu Themersonów, Kino zorganizowało premierę filmu animowanego „Komorne” Moniki Kuczynieckiej, będącego adaptacją wiersza Stefana Themersona, którego producentem był Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów. Film został zgłoszony na dwa ogólnopolskie festiwale: ANIMOCJE i O!PLA.
Kontynuowana była również działalność Klubu Filmowego. 14 września Klub Filmowy zaprosił do współorganizacji grupę HERSTORIA PŁOCKA i reżysera oraz scenarzystę filmu „Kamień” Bartosza Kozerę. W październiku gościem Klubu był Lech Dyblik, który przyjechał aby opowiedzieć o pracy nad filmem „Malowany ptak”.
10 grudnia 2021 w Kinie za Rogiem odbyła się premiera 3 krótkometrażowych filmów dokumentalnych poświęconych twórcom Art Brut z Mazowsza. Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów współfinansował tę produkcję, a pracownik kina był współscenarzystą. Filmy będą dostępne w bazie filmów KzR. Do filmów zostało opracowane wprowadzenie oraz materiały edukacyjne. Jest to pakiet, który będzie elementem oferty edukacyjnej Kina w 2022 roku. Filmy będą prezentowane w 2022 roku w Czechach i we Francji.
W 2021 Kino za Rogiem współtworzyło stronę Filmowyplock.pl. Jej celem jest popularyzacja dorobku polskiej kinematografii z uwzględnieniem kontekstu regionalnego (filmy zrealizowane w Płocku). To kontynuacja, realizowanego przez Płocką Lokalną Organizacje Turystyczną i POKiS, projektu turystyczno-filmowego.
Od października Kino za Rogiem realizuje kolejną edycję projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej organizowanej przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. W tym roku do udziału w projekcie zgłosiły się dwie grupy (jedna z przedszkola, druga ze szkoły podstawowej), dla których Kino raz w miesiącu organizuje specjalne pokazy filmowe. Obecna edycja projektu zakończy się w kwietniu 2022 r.