Klub Filmowy POD GILEM zaprasza w kwietniu na dwa spotkania. Pierwsze już 11 kwietnia z tegorocznym zwycięzcą Gali Oscarów, drugie – 22 kwietnia – z “Drewnianym różańcem” Petelskich, który pokażemy w cyklu KLASYKA HERETYKA.
Klub Filmowy POD GILEM zaprasza na szalone połączenie kina akcji, komedii i science-fiction o niewiarygodnej bohaterce. Nominowany przez Amerykańską Akademię Filmową w 11 kategoriach film, zdobył aż 7 Oscarów! Tym samym stał się największym triumfatorem gali, która odbyła się 12 marca 2023 roku.
Obraz zrealizowały dwa duety wizjonerskich twórców filmowych: reżyserki – Daniela Kwana i Daniela Scheinerta oraz producencki – Anthony’ego i Joe Russo (Avengers: Endgame). Bohaterką filmu jest Evelyn Wang (Michelle Yeoh), borykająca się z trudami codzienności mama w średnim wieku, natrafia na klucz do „multiwersum”: sieci przecinających się ze sobą światów, gdzie może zbadać wszystkie drogi życiowe, którymi nie poszła: począwszy od gwiazdy filmowej do uznanego szefa kuchni Teppanyaki. Kiedy pojawiają się mroczne siły, Evelyn będzie musiała wykorzystać wszystko co ma i wszystko czym kiedyś mogła być, aby ocalić to, co jest dla niej najważniejsze: jej rodzinę. Zapraszamy na pokaz!
11 kwietnia (wtorek) | godz. 18:00
Wszystko wszędzie naraz (USA 2021, 140 min.)
reż. i scen. Dan Kwan i Daniel Scheinert | obsada: Michelle Yeoh, Ke Huy Quan, Jamie Lee Curtis, Stephanie Hsu. Bilety: 15 zł
Nagrody
Oscar 2023
– Najlepszy film – Daniel Kwan i Daniel Scheinert oraz Jonathan Wang
– Najlepsza reżyseria – Dan Kwan i Daniel Scheinert
– Najlepsza aktorka w roli głównej – Michelle Yeoh
– Najlepsza aktorka w roli drugoplanowej – Jamie Lee Curtis
– Najlepszy aktor w roli drugoplanowej – Ke Huy Quan
– Najlepszy scenariusz oryginalny – Dan Kwan i Daniel Scheinert
– Najlepszy montaż – Paul Rogers
Pamiętacie, że Klub Filmowy POD GILEM w ramach cyklu KLASYKA HERETYKA sięga po filmy zapomniane, ale warte uwagi. Kwietniowa propozycja wyszła od naszego prelegenta dr Piotra Kurpiewskiego, który jest kierownikiem Zakładu Filmu i Mediów w Instytucie Badań nad Kulturą na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego oraz autorem Historii na ekranie Polski Ludowej (2017) – monografii powojennego polskiego kina historycznego.
Dr Kurpiewski naukowo zajmuje się historią polskiej kinematografii ze szczególnym uwzględnieniem czasów PRL. W listopadzie ubiegłego roku wprowadzał nas w świat filmu „Słońce wschodzi raz na dzień” H. Kluby, teraz opowie o „Drewnianym różańcu” – dramacie obyczajowym, obnażającym stosunki panujące w przedwojennych sierocińcach, obłudę klasztornej etyki, obskuranckie metody wychowawcze i dydaktyczne.
Zakopane, 1936 rok. Sierociniec dla dziewcząt prowadzony przez siostry zakonne. Nowa wychowanka, Natalia, przekonuje się, że liczą się tu tylko hipokryzja i bezwzględność. Nie mogąc znieść ciężkich warunków życia, posądzona o kradzież chleba naciera sobie oczy denaturatem. Prawdziwą złodziejką okazuje się chora na gruźlicę Celina, uległa wobec sióstr. Dziewczęta dokonują na niej samosądu. [źródło: filmpolski.pl]
22 kwietnia (sobota) | godz. 18
Klasyka Heretyka: Drewniany różaniec (Polska 1964, 81 min.) – film w reż. Ewy i Czesława Petelskich. Bilety: 8 zł (ulgowy), 10 zł (zwykły)