Od 29 września 2020 roku w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki, im. Themersonów działa Klub Filmowy. Powstał dla widzów, którzy kochają kino i lubią o nim rozmawiać.
Każdy widz, to inny punkt widzenia. Każdy jest ważny. Wspólnie tworzymy przestrzeń do wymiany myśli – dyskusji i sporów – w bezpiecznej atmosferze i szacunku dla odmiennych perspektyw. Wspólnie oglądamy filmy i dzielimy się emocjami, jakie w nas wywołują. A wszystko to w kameralnej i przytulnej przestrzeni Kina za Rogiem w Płocku.
Dołączcie do nas i bądźcie częścią nowej filmowej energii Płocka . Napisz maila na adres: kinozarogiem@pokis.pl a będziesz otrzymywał powiadomienia o wydarzeniach w Klubie.
Zaczęliśmy po długim lockdownie, mocnym kinem, bo jako pierwsza pojawiła się w klubie GŁOWA DO WYCIERANIA D. Lyncha i tak już zostało. Lubimy obrazy niełatwe, czasem kontrowersyjne, ale zawsze inspirujące do dyskusji.
Od wrześniu 2022 Klub Filmowy nazywa się „Pod Gilem” jako hołd dla Bronisława Gila, który przez niemal cztery dekady prowadził w Płocku DKF TRAMP. W sezonie 2022/23 zaplanowaliśmy kilka zmian, które mam nadzieję, przypadną Wam do gustu. Będą (1) PREMIERY, (2) WYDARZENIA SPECJALNE oraz nowy cykl – (3) KLASYKA HERETYKA.
PREMIERY – najnowsze obrazy kina artystycznego i arthousowego. Kino, które porusza, kino, które dotyka i nie pozostawia obojętnym.
KLASYKA HERETYKA to nowy cykl w Klubie Filmowy POD GILEM, w którym chcemy sięgać do historii kina, ale unikając utartych ścieżek. zainspirowani artykułem „Kanonizować heretyków” Piotra Czerkawskiego (KINO nr 9/2021) chcemy na świeżo spojrzeć na klasykę oraz tradycję polskiego kina i nieco ją podważyć. Piotr Czerkawski (ur. 1989) – krytyk filmowy, dziennikarz, jeden z kuratorów programu Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu i autor książki „Drżące kadry”, będzie naszym gościem w październiku przy okazji pokazu filmu „Cień” (1956) w reż. Jerzego Kawalerowicza. W tym roku mija 100. rocznica urodzin Jerzego Kawalerowicza – jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów. Wszyscy znamy jego kluczowe dzieła, jak „Pociąg”, „Matka Joanna od Aniołów” czy „Austeria”. Film „Cień” jest mało znany, choć – według mistrza francuskiego kina Bertranda Taverniera – to jeden z najlepszych w historii polskiego kina. Warto go poznać i od niego zacząć naszą „heretycką krucjatę”.
WYDARZENIA SPECJALNE – przeglądy, festiwale, spotkania. To bardzo pojemna formuła.
Klub Filmowy POD GILEM
jest dofinansowany z dotacji Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej
w ramach PO Upowszechnianie Kultury Filmowej
Priorytet II (sesja 1/2022)
