Klub Filmowy POD GILEM zaprasza na jesienne i zimowe wieczory. W nowym sezonie 2023-2024 oprócz Klasyki Heretyka proponujemy Wam nowy cykl Ikony Hollywoodu oraz pokazy specjalne: festiwal Watch Docs, Przegląd Kina Ukraińskiego i listopadowy maraton filmowy. Działalność Klubu Filmowego POD GILEM wspiera Polski Instytut Sztuki Filmowej.
KLASYKA HERETYKA – drugi sezon cyklu w KF POD GILEM, w którym sięgamy do historii kina, ale unikając utartych ścieżek. Zainspirowani artykułem „Kanonizować heretyków” Piotra Czerkawskiego (KINO nr 9/2021) chcemy na świeżo spojrzeć na klasykę oraz tradycję polskiego kina i nieco ją podważyć.
IKONY HOLLYWOODU – nowy cykl, w ramach którego przyglądamy się ikonicznym postaciom Złotej Ery Hollywood. Zapraszamy na kultowe komedie, dramaty, romanse, filmy noir… Wielkie nazwiska, które pozostawiły niezatarty ślad w świecie filmu, w dziełach wybitnych reżyserów w Kinie za Rogiem: Humphrey Bogart, Cary Grant, Gary Cooper, Ava Gardner czy Barbara Stanwyck.
WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie – we wszystkie wtorki listopada (7 – 28, o odz. 18:00) będziecie mogli oglądać bezpłatnie filmy dokumentalne poświęcone prawom człowieka. WATCH DOCS to jedna z dwóch największych na świecie imprez, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową. Nazwa festiwalu pochodzi od gry słów „watchdog” (angielski skrót organizacji, które „patrzą władzy na ręce”) i „watch docs” (oglądaj filmy dokumentalne). Lokalnym organizatorem festiwalu od 2013 roku jest Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów. Podczas pokazów w Kinie za Rogiem, będzie można zobaczyć filmy z repertuaru ostatniej edycji warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Zapraszamy
Ukraina! 8. Festiwal Filmowy – ostatnia dekada to najbardziej owocny okres w kinematografii ukraińskiej od czasów odzyskania niepodległości w 1991 roku. Kino ukraińskie z roku na rok budzi coraz większe zainteresowanie międzynarodowych festiwali, krytyków filmowych oraz widzów. W programach ośmiu edycji festiwalu Ukraina! znalazły się pokazy najważniejszych i nagradzanych filmów ukraińskich z ostatnich lat. Festiwal pokazał jak silna jest potrzeba rozmowy, wzajemnego poznania i zrozumienia. Dlatego cieszymy się, że już po raz drugi możemy zaprezentować najnowsze filmy naszego wschodniego sąsiada. Ukraina! 8. Festiwal Filmowy odbędzie się w październiku 2023 w warszawskiej Kinotece, a także w innych miastach Polski takich jak Wrocław, Kraków, Poznań, Opole, Gdańsk, Gliwice i Płock. W naszym mieście festiwal odbędzie się na przełomie listopada i grudnia 2023.
Klub filmowy działa w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki, im. Themersonów od 29 września 2020 roku. Powstał dla widzów, którzy kochają kino i lubią o nim rozmawiać.
Zaczęliśmy po długim lockdownie, mocnym kinem, bo jako pierwsza pojawiła się w klubie GŁOWA DO WYCIERANIA D. Lyncha i tak już zostało. Lubimy obrazy niełatwe, czasem kontrowersyjne, ale zawsze inspirujące do dyskusji.
Od wrześniu 2022 Klub Filmowy nazywa się „Pod Gilem” jako hołd dla Bronisława Gila, który przez niemal cztery dekady prowadził w Płocku DKF TRAMP. W sezonie 2022/23 zaplanowaliśmy kilka zmian, które mam nadzieję, przypadną Wam do gustu. Będą (1) PREMIERY, (2) WYDARZENIA SPECJALNE oraz nowy cykl – (3) KLASYKA HERETYKA.
PREMIERY – najnowsze obrazy kina artystycznego i arthousowego. Kino, które porusza, kino, które dotyka i nie pozostawia obojętnym.
KLASYKA HERETYKA to nowy cykl w Klubie Filmowy POD GILEM, w którym chcemy sięgać do historii kina, ale unikając utartych ścieżek. zainspirowani artykułem „Kanonizować heretyków” Piotra Czerkawskiego (KINO nr 9/2021) chcemy na świeżo spojrzeć na klasykę oraz tradycję polskiego kina i nieco ją podważyć. Piotr Czerkawski (ur. 1989) – krytyk filmowy, dziennikarz, jeden z kuratorów programu Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu i autor książki „Drżące kadry”, będzie naszym gościem w październiku przy okazji pokazu filmu „Cień” (1956) w reż. Jerzego Kawalerowicza. W tym roku mija 100. rocznica urodzin Jerzego Kawalerowicza – jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów. Wszyscy znamy jego kluczowe dzieła, jak „Pociąg”, „Matka Joanna od Aniołów” czy „Austeria”. Film „Cień” jest mało znany, choć – według mistrza francuskiego kina Bertranda Taverniera – to jeden z najlepszych w historii polskiego kina. Warto go poznać i od niego zacząć naszą „heretycką krucjatę”.
WYDARZENIA SPECJALNE – przeglądy, festiwale, spotkania. To bardzo pojemna formuła.
Klub Filmowy POD GILEM
jest dofinansowany z dotacji Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej
w ramach PO Upowszechnianie Kultury Filmowej
Priorytet II (sesja 1/2023)
