7 listopada 2023 | godz. 18:00
WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie
FASZYZM, KTÓRY NADCHODZI
Otwarcie festiwalu i spotkanie z dr Przemysławem Witkowskim – badaczem ekstremizmów politycznych, dziennikarzem „Polityki” i adiunktem w Collegium Civitas, autorem książek: „Chwała Supermanom. Ideologia a popkultura” (2017), „Laboratorium Przemocy. Polityczna historia Romów” (2020). Będziemy rozmawiać o jego najnowszej książce – „Faszyzm, który nadchodzi” (2023), w której analizuje nie tyle rozkwit, ale raczej początki faszyzmu, czyli moment, kiedy właściwie rozpoznawszy symptomy choroby, można było jeszcze zareagować, oszczędzając Europie i światu milionów ofiar.
– Interesowało mnie, jak się przechodzi od stanu – mam sąsiada i on jest, jaki jest – do tego, że rozbijam głowę jego dwuletniego synka o mur domu, myśląc do tego, że ratuję świat, moją kulturę i cywilizację oraz życie moich bliskich przed jakąś śmiertelną zarazą” – tłumaczy Witkowski. – Chcąc zrozumieć – pytałem o faszyzm nie tylko historyków i politologów, ale i socjologów, filmoznawców, psychoterapeutów, literaturoznawców i cyganologów.
8 listopada (środa) | godz. 18
IKONY HOLLYWOODU
Obywatel John Doe (Meet John Doe)
komediodramat | USA 1941, 121 min. | reżyseria: Frank Capra | obsada: Gary Cooper, Barbara Stanwyck, Walter Brennan
W tym filmie, stanowiącym komentarz społecznych wydarzeń, Gary Cooper gra ubogiego, naiwnego robotnika–emigranta, który dostaje się na pierwsze strony gazet, kiedy grozi publicznym popełnieniem samobójstwa, chcąc w ten sposób zaprotestować przeciw sytuacji na świecie. Pod wpływem artykułów publikowanych w prasie, zwykli ludzie, poruszeni jego losem, starają się odwieść go od tego zamiaru. W rolę dziennikarki, która stara się wykorzystać bohatera do swoich celów i w której on się zakochuje, wcieliła się Barbara Stanwyck.
11/12 listopada | godz. 18:00 – 01:00
KLASYKA HERETYKA
Noc Listopadowa – Surrealizm w kinie
12 listopada 2023 dnia milionów widzów kina arthouse’owego na całym będzie świętować Europejski Dzień Kina Artystycznego w swoich małych i dużych studyjnych salach. Takie miejsca to ważna część krajobrazu kulturowego, wzbogacają społeczności – w miastach i na wsi. Kina niezależne są otwarte na widza, dając im poczucie wspólnoty, niezależnie od wieku, pochodzenia, wykształcenia czy dochodu. Nie wspierają nas duże koncerny. Nie należymy do sieci mutipleksów, tylko do Was, naszych widzów. W tym roku The European Arthouse Cinema Day uczcimy maratonem filmowym. Sięgając po filmy surrealistyczne. Dwa z nich to polskie klasyki. Trzeci będzie niespodzianką dla widzów.
W proramie:
JAK DALEKO STĄD, JAK BLISKO
film fabularny | Polska 1972, 93 min. | scenariusz i reżyseria: Tadeusz Konwicki | zdjęcia: Mieczysław Jahoda | obsada aktorska: Andrzej Łapicki, Gustaw Holoubek, Maja Komorowska, Anna Dziadyk, Ewa Krzyżewska, Jerzy Cnota
Czterdziestoletni Andrzej odbywa symboliczną podróż w przeszłość, pragnąc wyjaśnić motywy samobójstwa swojego przyjaciela Maksa. W fantastycznych wizjach bohatera pojawiają się widma jego bliskich osób. Tadeusz Konwicki nazywał swój film „autobiograficznym esejem filmowym” zawieszonym w czasie i przestrzeni. Wszystko odbywa się w czasie wymyślonym, wykreowanym przez głównego bohatera.
SANATORIUM POD KLEPSYDRĄ
film fabularny | Polska 1973, 119 min. | scenariusz i reżyseria: Wojciech Jerzy Has | muzyka: Jerzy Maksymiuk | wykonanie muzyki: Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Telewizji (Katowice) | obsada aktorska: Jan Nowicki, Tadeusz Kondrat, Irena Orska, Halina Kowalska, Gustaw Holoubek, Mieczysław Voit, Ludwik Benoit
Swobodna adaptacja prozy Brunona Schulza, będąca surrealistyczną opowieścią o młodym człowieku przybywającym do tytułowego sanatorium zawieszonego w czasie i przestrzeni. Po premierze w Polsce film był poddawany ostrej krytyce. Has wbrew decydentom wysłał go na Festiwal Filmowy w Cannes. „Występek” zakończył się kilkuletnim zakazem reżyserii i nagrodą jury festiwalu we Francji.
Prelegent: Wojciech Tutaj
filmoznawca i krytyk filmowy, który publikuje m.in. na portalu Filmweb, w Miesięczniku Kino, Czasopiśmie Ekrany, Magazynie Filmowym SFP i Kulturze Liberalnej. Współpracuje z festiwalami Nowe Horyzonty i Pięć Smaków. Specjalizuje się we współczesnym kinie azjatyckim, ze szczególnym uwzględnieniem kinematografii chińskiej. Został też wyróżniony w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych w 2020 roku.
29 listopada – 6 grudnia 2023 | różne godziny
8. Ukraina! Festiwal Filmowy
29 listopada 2023 | g. 18:00
8. Ukraina! Festiwal Filmowy
DOM SŁOWO. NIEDOKOŃCZONA POWIEŚĆ
dramat | reżyseria: Taras Tomenko | Ukraina 2021, 120 min.
Charków, lata 30. ubiegłego wieku. Złota era ukraińskiej sztuki. W nowym, luksusowym Domu „Słowo”, zbudowanym specjalnie dla artystów, znajduje swoje miejsce młody, ambitny poeta Wołodymyr Akimow. Pochodzi z prowincji, pracuje jako korektor w prasie i nigdy nawet nie marzył, że zamieszka pod jednym dachem z uznanymi ukraińskimi pisarzami i artystami. Uważa swoją poezję za genialną, ale nikt nie traktuje poważnie jego wysiłków literackich, nie mówiąc już o okazjonalnych chichotach nad jego epigońskimi wierszami. Jednak los się do niego uśmiecha. Szef agencji wywiadu politycznego proponuje mu, aby został autorem napisanej wcześniej sztuki. Akimow zgadza się, podpisując notę o nieujawnianiu informacji. Poeta nie ma pojęcia, jaką cenę zapłaci za ten sukces. „Dom ‘Słowo’” to historia ukraińskiego pokolenia artystów prześladowanych przez system totalitarny – na tle jednego z największych ludobójstw XX wieku, Hołodomoru, który spowodował śmierć blisko 7 milionów ludzi.
KLASYKA HERETYKA – drugi sezon cyklu w KF POD GILEM, w którym sięgamy do historii kina, ale unikając utartych ścieżek. Zainspirowani artykułem „Kanonizować heretyków” Piotra Czerkawskiego (KINO nr 9/2021) chcemy na świeżo spojrzeć na klasykę oraz tradycję polskiego kina i nieco ją podważyć.
IKONY HOLLYWOODU – nowy cykl, w ramach którego przyglądamy się ikonicznym postaciom Złotej Ery Hollywood. Zapraszamy na kultowe komedie, dramaty, romanse, filmy noir… Wielkie nazwiska, które pozostawiły niezatarty ślad w świecie filmu, w dziełach wybitnych reżyserów w Kinie za Rogiem: Humphrey Bogart, Cary Grant, Gary Cooper, Ava Gardner czy Barbara Stanwyck.
WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie – we wszystkie wtorki listopada (7 – 28, o odz. 18:00) będziecie mogli oglądać bezpłatnie filmy dokumentalne poświęcone prawom człowieka. WATCH DOCS to jedna z dwóch największych na świecie imprez, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową. Nazwa festiwalu pochodzi od gry słów „watchdog” (angielski skrót organizacji, które „patrzą władzy na ręce”) i „watch docs” (oglądaj filmy dokumentalne). Lokalnym organizatorem festiwalu od 2013 roku jest Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów. Podczas pokazów w Kinie za Rogiem, będzie można zobaczyć filmy z repertuaru ostatniej edycji warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS.
Ukraina! 8. Festiwal Filmowy – ostatnia dekada to najbardziej owocny okres w kinematografii ukraińskiej od czasów odzyskania niepodległości w 1991 roku. Kino ukraińskie z roku na rok budzi coraz większe zainteresowanie międzynarodowych festiwali, krytyków filmowych oraz widzów. Dlatego cieszymy się, że już po raz drugi możemy zaprezentować najnowsze filmy naszego wschodniego sąsiada. Ukraina! 8. Festiwal Filmowy odbędzie się w październiku 2023 w warszawskiej Kinotece, a także w innych miastach Polski takich jak Wrocław, Kraków, Poznań, Opole, Gdańsk, Gliwice i Płock.