Czwarty rok działalności zamknęliśmy najlepszym wynikiem frekwencyjnym w historii naszego małego kina z liczbą 8,8 tys. widzów i 422 pokazów. To niemal dwukrotny wzrost w stosunku do roku 2018 (4,6 tys. widzów i 218 pokazów), a w stosunku do roku 2017 (5682 widzów) wzrost wyniósł 35 proc. Średnie obłożenie widowni w 2019 roku wyniosło 69 proc. Liczba seansów na życzenie wyniosła 170 i stanowi 40 proc. wszystkich pokazów.
Z Seansów na Życzenie korzystały w większości przedszkola, szkoły podstawowe, a także dzieci i młodzież z MDK, kluby zdrowia, warsztaty terapii zajęciowej, świetlice środowiskowe i kluby profilaktyki środowiskowej. W tym roku formuła Seansów na Życzenie realizowana była przez nieformalne grupy osób dorosłych. Z pewnością przyczyniła się do tego popularność, jaką cieszył się film Zimna Wojna (14 pokazów od stycznia do kwietnia, w tym 9 na zamówienie, przy ogólnej frekwencji 355 widzów).
Oprócz stałych projekcji (środa godz. 18.30 lub 19, sobota – godz. 15, 17 i 19) Kino za Rogiem w Płocku organizuje spotkania, warsztaty, konkursy, festiwale oraz pokazy specjalne (szczegóły poniżej).
Na prośbę Fundacji
Fundusz Grantowy dla Płocka zorganizowaliśmy Dziecięcy Klub
Filmowy (4 spotkania na przełomie stycznia i lutego). Z sali
skorzystało również katolickie Stowarzyszenie NIE MA LEKKO,
organizując w lutym Tydzień Małżeństw. Od maja do grudnia
dziewczyny z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego „Dom na szlaku”
w Załuskowie przyjeżdżały na zajęcia z edukacji filmowej
połączone z pokazami filmów.
25 proc. filmów
wyświetlonych w kinie to były filmy produkcji polskiej, 40 proc. to
produkcje europejskiej. KzR Płock pokazywało także krótkie
metraże, filmy animowane i dokumenty.
W styczniu 2019 ruszyły kolejne warsztaty z animacji poklatkowej WATA, realizowane przez Elizę Łabarzewską, przy wsparciu Fundacji Fundusz Grantowy dla Płocka, skierowwane do młodzieży w wieku 12-16 lat. Zajęcia prowadziły Monika Kuczyniecka i Joanna Jasińska – Koronkiewicz. Efektem warsztatów były dwa filmy. Warsztatom towarzyszyła wystawa autorstwa Moniki Kuczynieckiej – twórczyni filmów animowanych, animatorki kultury – przygotowana specjalnie dla POKiS. Był to zbiór figurek, małych form rzeźbiarskich i kadrów filmowych.
W lutym zrealizowaliśmy przegląd oscarowy i rozpoczęliśmy 5-miesięczny cykl „Wielka Sztuka za Rogiem” prezentujący spektakle z MET Opera w Nowym Jorku i Teatru Balszoj. Oba cykle cieszyły się ogromnym zainteresowaniem widzów. W marcu odbyły się II Płockie Żeglarskie Spotkania Filmowe, czyli przegląd filmów o tematyce żeglarskiej skierowany do fanów wiatru i wody. Spotkania odbywają się pod patronatem festiwalu JachtFilm, a inicjatywa jest wspólnym działaniem Kina za Rogiem i Płockiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.
Marzec to również, od kilku lat, prezentacja najlepszych polskich filmów animowanych w ramach O!PLA – Festiwalu Polskiej Animacji.
W kwietniu skończyła się pierwsza płocka edycja Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej, w której wzięło udział kilkaset uczniów z płockich szkół, wszystkich szczebli. Program został wysoko oceniony przez uczniów i nauczycieli. Opinię tą potwierdziły zapisy na II edycję w maju. W ciągu kilku dni niemal wszystkie dostępne miejsca zostały zajęte.
Duże
zainteresowanie I Przeglądem Kina Niemieckiego, organizowanym w
kinie w maju 2018, w ramach Pikniku Europejskiego skłoniło nas do
powtórzenia tej imprezy. Przy okazji udało nam się pozyskać pomoc
i patronat Parlamentu Europejskiego. Zaprosiliśmy też na II PKN
reżyserkę i scenarzystkę – Katarzynę Trzaskę z jej filmem
„Wieś pływających krów”.
W czerwcu
zorganizowaliśmy przegląd filmów Alka Pietrzaka – młodego
reżysera z Płocka, połączone ze spotkaniem z twórcą „Juliusza”.
W lipcu ruszył trzeci sezon projektu FILMOWY PŁOCK, który od samego początku realizowaliśmy z Płocką Lokalną Organizacją Turystyczną i przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Mazowieckiego. Głównym założeniem projektu było połączenie działań promocyjno-turystycznych z edukacją kulturalną i filmową. Pierwszy sezon FILMOWEGO PŁOCKA trwał od września do grudnia 2017 roku. W tym czasie zorganizowaliśmy 6 pokazów specjalnych filmów „z Płockiem w tle” oraz spacer turystyczny po miejscach, w których te filmy powstawały. Wydaliśmy też pierwszą edycję 40-stronicowego Przewodnika po „nakręconym mieście”. W czerwcu 2018 rozpoczęliśmy drugi sezon, na który złożyły się 2 pokazy plenerowe i 6 pokazów w kinie. Powstał też filmowy mural. W 2019 roku, oprócz pokazów 4 kinowych i 3 spacerów, zorganizowaliśmy też plenery.
W ostatnim czasie telewizja TVN w Płocku osadziła fabułę serialu „Pod powierzchnią”, a Kinga Dębska wraz z mężem Zbigniewem Domagalskim (producent) zdecydowali się na realizacje kilku dni zdjęciowych w dekoracjach naszego miasta w swoim ostatnim filmie „Zabawa, zabawa”.
Dlatego zdecydowaliśmy się zorganizować pokaz plenerowy z pokazem 2 odcinków „Pod powierzchnią” i udziałem producentów serialu. Na to wydarzenie, zorganizowane w ogrodzie u Mariawitów przyszła rekordowa liczba widzów, ponad 150. We wrześniuna zaproszenie PLOT i Kina za Rogiem przyjechała do Płocka Kinga Dębska. Pod koniec roku PLOT wydała II edycję Przewodnika po „nakręconym mieście”, opracowaną przez pracowników Kina za Rogiem. Publikacja zamyka i podsumowuje 3 lata projektu FILMOWY PŁOCK.
Od połowy września do końca października 2019 odbywał się WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie – festiwal filmów dokumentalnych z całego świata. W ramach festiwalu zorganizowaliśmy spotkanie z przedstawicielami Okręgowej Rady Adwokackiej. Wydarzeniami towarzyszącymi były też spotkania z Bogdanem Białkiem, który zorganizował razem z Januszem Daszutą, pastorem Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Kielcach I Marsz Pamięci i Modlitwy, którym rozpoczął długą drogę przełamywania wielkiego milczenia o pogromie kieleckim. Spotkanie poprzedził film „Przy Planty 7/9”, którego bohaterem był gość kina. Pokaz filmu „Walka z Szatanem” poprzedził kolejne spotkanie towarzyszące Watch Docs, tym razem z reżyserem i scenarzystą filmu – Konradem Szołajskim.
W październiku KzR włączył się w obchody Europejskich Dni Kina Artystycznego.
Na przełomie listopada i grudnia zorganizowaliśmy przegląd klasyki czechosłowackiej kinematografii.
Ponadto przedstawiciele Kina za Rogiem uczestniczyli w tym roku w spotkaniach sieci KzR oraz w Festiwalu Prowincjonalia we Wrześni, Pyszadło w Mogilnie, Nowe Horyzonty we Wrocławiu, Debrzańskich Spotkaniach z Filmem, w Ogólnopolskiej Konferencji Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz Festiwalu kina dzieci i młodzieży ALE KINO! w Poznaniu.