28 lutego 2024 | g. 18
Światłonoc
Tytuł oryginalny: Svetlonoc (Nightsiren)
Reżyseria: Tereza Nvotová
Występują: Natalia Germani, Eva Mores, Juliana Olhová, Iva Bittová Produkcja: Czechy, Słowacja
Czas trwania: 106 min.
Premiera: 8 grudnia 2023
KUP BILET
Sarlota (Natalia Germani) powraca do swojej rodzinnej wsi, by znaleźć odpowiedzi na nękające ją od lat pytania dotyczące jej dzieciństwa. Mieszkańcy nie są jednak skłonni do pomocy, podejrzewają bowiem Sarlotę o morderstwo i czary.
„Światłonoc” nie ma za wiele wspólnego z takimi folk horrorami jak „Czarownica” Roberta Eggersa – o wiele bliżej jej do filmów Jagody Szelc. Urodzona w Czechosłowacji reżyserka Tereza Nvotová interesuje się bowiem nie tyle czarownictwem rozumianym jako pakt z szatanem dający nadludzkie moce, ale zabobonami przenikającymi społeczeństwo do dzisiaj i często prowadzącymi do tragedii. „Światłonoc” eksploruje dzięki temu tematy patriarchatu i mizoginii w fascynujący sposób, a przy tym zachwyca wspaniałymi zdjęciami autorstwa Federika Cescy.
13 marca 2024 | godz. 18
Club Zero
Tytuł oryginalny: Club Zero
Reżyseria: Jessica Hausner
Występują: Mia Wasikowska, Sidse Babett Knudsen, Sam Hoare
Produkcja: Austria, Wielka Brytania, Francja, Dania
Czas trwania: 110 min.
Premiera: 16 lutego 2024
KUP BILET
Marcin Pieńkowski (NH): Jeden z najbardziej dyskutowanych filmów ostatniego festiwalu w Cannes. Club Zero to mocne i wyraziste kino Jessiki Hausner – autorki Lourdes i Kwiatu szczęścia. Do prywatnej szkoły przybywa pani Novak (znakomita Mia Wasikowska) prowadząca zajęcia o świadomym odżywianiu. Bezgranicznie ufający jej uczniowie rozpoczynają kolejne odważne eksperymenty, które coraz bardziej się oddalają od bezpiecznych, zdrowych, proekologicznych praktyk w rodzaju „mindful eating”. Hausner rozciąga swój film między zabawną i ostrą jak brzytwa satyrę a wstrząsający thriller. Tworzy opowieść o zawodnym systemie edukacji, egoistycznych rodzicach, a także zblazowanych i odklejonych od świata wyższych sferach – ten wątek miejscami przypomina szalony spin-off W trójkącie. Club Zero mówi również o sztuce manipulacji i potrzebie bycia częścią społeczności – za wszelką cenę. Jak to u Hausner bywa, film jest wyrafinowany formalnie – każdy kadr perfekcyjnie skomponowano, a kolory w absolutnie każdej scenie są precyzyjnie dobrane.
27 marca 2024 | godz. 18
Roving Woman
Tytuł oryginalny: Roving Woman
Reżyseria: Michał Chmielewski
Występują: Lena Góra, John Hawkes, Chris Hanley
Produkcja: Polska, USA
Czas trwania: 95 min.
Premiera: 21 kwietnia 2023
To jeden z tych filmów, który przemknął jak burza po polskich kinach i nieliczni zdążyli go obejrzeć. A warto, nie tylko ze względu na wspaniałą kreację Leny Góry („Król”, „Imago”), bo to rzadki przypadek odwagi twórczej w rodzimej kinematografii. – “Roving Woman” powstawał w duchu prawdziwego kina niezależnego. Wraz z ekipą rzeczywiście ruszyliśmy w drogę z naszą bohaterką. Poza scenami zapisanymi w scenariuszu, byliśmy również otwarci na to co przyniesie nam los– mówi reżyser Michał Chmielewski. Film jest luźno inspirowany historią tajemniczego zniknięcia artystki Connie Converse w latach 70. To pełnometrażowy debiut fabularny Michała Chmielewskiego, który jest także współautorem scenariusza razem z Leną Górą. W rolach głównych występują Lena Góra (“Król”) i nominowany do Oscara John Hawkes (“Do szpiku kości”). W filmie gościnnie pojawia się też Chris Hanley – amerykański producent takich kultowych produkcji, jak m.in. “American Psycho”, i “Spring Breakers”. Producentem wykonawczym jest legendarny reżyser Wim Wenders (“Niebo nad Berlinem”).
Sara po burzliwej awanturze z chłopakiem traci dom i środki do życia. Zdesperowana kradnie samochód, który staje się jej jedynym schronieniem. Odkrywając jego zawartość, zakochuje się we właścicielu pojazdu i postanawia go odnaleźć. Wyrusza w podróż przez amerykańskie pustkowia, która pozwoli jej przewartościować życiowe pragnienia i priorytety.
Światowa premiera “Roving Woman” odbyła się na festiwalu Tribeca w Nowym Jorku. Pokazywany był m.in. na Raindance Film Festival w Londynie, Black Nights Film Festival w Tallinie, Sofia International Film Festival, Love International Film Festival, Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (sekcja Polonica) oraz American Film Festiwal we Wrocławiu.
Za zdjęcia do filmu odpowiada Łukasz Dziedzic (“Ikar”). Muzyka – Teoniki Rożynek (“Prime Time”), montaż – Przemysław Chruścielewski (“Boże Ciało”), kostiumy – Peter Aluuan.
10 kwietnia 2024 | godz. 18
W nich cała nadzieja
Produkcji: Polska
reżyser: Piotr Biedroń
obsada: Magdalena Wieczorek, Jacek Beler
Produkcji: Polska
Czas trwania: 95 min.
Premiera: 24 listopad 2023
Nagrodzony na festiwalach filmowych w Gdyni i Trieście film sci-fi “W nich cała nadzieja”, który wizjonersko kreśli przyszłość świata w obliczu globalnych katastrof i rozwijającej się sztucznej inteligencji. W rolach głównych występują: Magdalena Wieczorek i Jacek Beler.
“W nich cała nadzieja” opowiada historię Ewy, która w rzeczywistości postapokaliptycznej walczy nie tylko o przetrwanie, ale i zmaga się̨ z dotkliwą samotnością̨. Długotrwałe uczucie izolacji nie jest jednak jej jedynym problemem. Prawdziwy dramat zaczyna się̨, kiedy przez absurdalną sytuację wchodzi w konflikt ze swoim jedynym towarzyszem – Robotem. Zaczyna się̨ wówczas prawdziwa walka o życie z maszyną wyposażoną w sztuczną inteligencję, która dla Ewy, staje się większym zagrożeniem niż otaczający świat.
24 kwietnia 2024 | g. 18
Nasza młodsza siostra
Tytuł oryginalny: Our Little Sister / Umimachi Diary
Reżyseria: Kore-eda Hirokazu
scenariusz: Kore-eda Hirokazu, na podstawie powieści graficznej Yoshidy Akimi “Umimachi Diary”
Występują: Ayase Haruka, Nagasawa Masami, Kaho, Hirose Suzu
Produkcja: Japonia 2015
Czas trwania: 121 min.
KUP BILET
W mieście Kamakura w dużym domu z duszą mieszkają trzy siostry – Sachi, Yoshino i Chika. Pewnego dnia otrzymują wiadomość o śmierci ojca, z którym od 15 lat nie miały żadnego kontaktu.
Jadą na pogrzeb, gdzie poznają swoją przyrodnią siostrę – nieśmiałą nastolatkę Suzu. Postanawiają otoczyć opieką osieroconą dziewczynę, zabierając ją ze sobą do Kamakury.
Nasza młodsza siostra jest adaptacją bestsellerowej powieści graficznej Yoshidy Akimi Umimachi Diary. Film Hirokazu Kore-edy, jednego z najbardziej uznanych współczesnych reżyserów, to realistyczny i pełen niuansów portret relacji między czterema siostrami, a także słodko-gorzka opowieść o ludziach żyjących w nadmorskim mieście. Na tle niezwykłej przyrody opowiada poruszającą historię o skomplikowanych emocjach, poszukiwaniu siebie i powstawaniu prawdziwej rodziny. Inspirowana kinem Ozu Nasza młodsza siostra jest subtelną opowieścią o miłości i bliskości. WPROWADZENIE DO FILMÓW: WOJCIECH TUTAJ – dziennikarz miesięcznika KINO, filmoznawca i fan kina azjatyckiego.
Hirokazu Koreeda
Urodził się w 1962 roku w Tokio, gdzie w 1987 roku ukończył Waseda University. Po studiach dołączył do TV Man Union, gdzie wyprodukował kilka nagradzanych na międzynarodowych festiwalach dokumentów. Zadebiutował w 1995 roku filmem Maboroshi no hikari, który miał swoją premierę w konkursie głównym festiwalu w Wenecji. Nasza młodsza siostra to piąte dzieło tego twórcy prezentowane na festiwalu w Cannes. Kore-eda jest także producentem wspierającym obiecujących japońskich filmowców młodego pokolenia.
Wybrana filmografia
2001 Distance
2004 Nikt nie wie / Dare mo shiranai / Nobody Knows
2008 Ciągle na chodzie / Aruitemo Aruitemo / Still Walking
2009 Dmuchana lala / Kuuku Ningyo / Air Doll
2013 Jak ojciec i syn / Soshite chichi ni naru / Like Father, Like Son