Kino za Rogiem w Płocku zostało stworzone z myślą o widzach i dla widzów. Dlatego bardzo często to oni przejmują kontrolę nad kinem, np. realizując spotkanie o modzie, pogawędkę o historii czy problemach społecznych albo spotkanie w gronie przyjaciół. Kino za Rogiem w Płocku powstało również z miłości do polskiej kinematografii, którą cały czas stara się promować i prezentować.
Kino za Rogiem w Płocku powstało w partnerstwie z Krajową Izbą Gospodarczą Elektroniki i Telekomunikacji z siedzibą w Warszawie i działa na podstawie umowy o powołaniu laboratorium Sieci Kino za Rogiem oraz o współpracy i uczestnictwie w Sieci Kino za Rogiem zawartej w Warszawie, w dniu 27 października 2014 roku oraz umowy o współpracy w ramach Mazowieckiego Klastra Małe Kina Społecznościowe, zawartej 27 października 2014.
Prace adaptacyjne sali w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki przy Tumskiej 9a rozpoczęły się w listopadzie 2014. Zmieniony został wystrój sali widowiskowej (wyciemnienie okien, malowanie, ścian, kotary, wygłuszenie).
Dzięki wsparciu unijnemu kupiliśmy ekran 384×216 cm (format: 16×9), projektorem o rozdzielczość Full HD 1920 x 1080 pikseli (jasność od 1500 do 3500 ANSI lumenów) i systemem nagłośnienia w postaci amplitunera wielokanałowego dźwięku 7.1 z minimalną mocą 80 Wat wraz z głośnikami dedykowanymi dla systemów 7.1 z aktywnym głośnikiem superbasowym (subwooferem). Zależało nam, aby nasze kino spełniało wszelkie standardy komercyjnych kin sieciowych, w szczególności wysoką jakość obrazu i dźwięku. Tak powstała sala kino na 40-miejsc (wtedy składająca się jeszcze ze zwykłych krzeseł i worków sako).
Uroczyste otwarcie kina nastąpiło 21 lutego 2015 roku, w 40. rocznicę premiery „Ziemi Obiecanej.” Zrekonstruowany cyfrowo obraz Andrzeja Wajdy był pokazany jako pierwszy w Kinie za Rogiem w Płocku. W uroczystości wziął udział Grzegorza Molewskiego – twórca idei i sieci Kin za Rogiem, a wcześniej autora projektów: Telewizji Kino Polska oraz KinoRP, w ramach którego jest dokonywana cyfrowa rekonstrukcja kanonu polskiego kina. Gośćmi i ojcami chrzestnymi kina byli: Witold Sobociński (operator filmowy), Andrzej Kotkowski (reżyser), Rosław Szaybo (grafik, plakacista, autor logotypu sieci)
Widzowie powoli przekonywali się do nowego miejsca, a ich liczba rosła z roku na rok. Przez pierwsze 10 miesięcy 2015 roku Kino za Rogiem miało 3338 widzów, w 2016 roku – ponad 4200 widzów, w kolejnych dwóch: 5682 i 4648. Średnie obłożenie sali wyniosło 19/40 osób.
Stałe pokazy organizowaliśmy dwa razy w tygodniu. Strzałem w dziesiątkę okazała się organizacja seansów na życzenie. Elastyczny system rezerwacji i duża Biblioteka tytułów spowodowała, że od samego początku do kina tłumnie ruszyły przedszkola, szkoły podstawowe, szkoły średnie a także żłobki, kluby profilaktyki środowiskowej. Coraz częściej z tej oferty korzystają dorośli (seniorzy, nauczyciele, grupy nieformalne).
Połowa filmów wyświetlonych w KzR Płock to były filmy produkowane lub koprodukowane przez Polaków. Dominują produkcje europejskie lub koprodukcje z Europejczykami. KzR Płock pokazywało krótkie metraże, filmy animowane i dokumenty oraz Polskie Kroniki Filmowe. Przynajmniej raz w miesiącu prezentujemy obrazy Polskiej Szkoły Filmowej zrekonstruowane cyfrowo. Organizujemy też wydarzenia filmowe, festiwale i spotkania z twórcami i krytykami filmowymi oraz warsztaty z animacji poklatkowej.
Dotychczasowymi gośćmi Kina za Rogiem byli: Marian Dziędziel, Krzysztof Wierzbicki, ks. Andrzej Luter, Tadeusz Bystram, Ryszard Jaźwiński, Zbigniew Domagalski, Kinga Dębska, Rosław Szaybo, Witold Sobociński, Andrzej Kotkowski, Joanna Jasińska – Koronkiewicz, Kalina Alabrudzińska, Alek Pietrzak, Katarzyna Trzaska.
NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA
W 2016 roku realizowaliśmy autorski projekt KINO WIECZNIE MŁODE – rozmowy (nie tylko) o polskim filmie, dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna. Jego gośćmi byli: Marian Dziędziel (aktor), Krzysztof Wierzbicki – reżyserem filmów dokumentalnych i wieloletnim współpracownikiem Krzysztofa Kieślowskiego oraz ks. Andrzej Luter – publicysta, krytyk filmowy.
W grudniu 2016 byliśmy, już jako wyróżniające się kino, współorganizatorem Konferencji Sieci Kin za Rogiem, której towarzyszyły warsztaty i spotkania z ludźmi związanymi z filmem, m.in. z Kingą Dębską, Zbigniewem Domagalskim i Ryszardem Jaźwińskim.
W lutym 2017 Eliza Łabarzewska realizowała w kinie warsztaty animacji twórczej WATA skierowane do młodych osób w wieku 10-16 lat. Dzięki wsparciu Fundacji Fundusz Grantowy dla Płocka skorzystało z nich 14 osób, które pod okiem animatorek JOANNY JASIŃSKIEJ -KORONKIEWICZ i MONIKI KUCZYNIECKEJ stworzyły dwa filmy animowane. KzR był partnerem w projekcie, którego druga edycja odbyła się w lutym 2019 roku.
Od trzech lat, wspólnie z Płocką Lokalną Organizacją Turystyczną i Samorządem Województwa Mazowieckiego prowadzimy autorski projekt filmowo-turystyczny FILMOWY PŁOCK, opowiadając o filmach, które powstały w Płocku na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Są wśród nich fabuły i dokumenty, takich twórców jak: M. Kaniewska, K. Kieślowski, J. Skolimowski, J. Morgenstern czy H. Kluba. Są wśród nich dzieła wybitne, dzieła kultowe, są i te, o których szybko zapomniano z różnych przyczyn. Przypominamy je podczas pokazów kinowych i plenerowych. Oprowadzamy po miejscach, w których powstawały. Wydaliśmy też 40-stronicowy przewodnik po FILMOWYM PŁOCKU.
Od 2018 roku organizujemy również, z Płockim Okręgowym Związkiem Żeglarskim, Płockie Żeglarskie Spotkania Filmowe – przegląd filmów o tematyce skierowanej do fanów wiatru i wody. Spotkania odbywają się pod patronatem festiwalu JachtFilm.
W maj 2018 roku Kino za Rogiem włączyło się również w obchody 30. rocznicy współpracy Płocka i Darmstadt. Przy wsparciu Instytutu Goethego w Warszawie zorganizowaliśmy podczas Pikniku Europejskiego Przegląd Współczesnego Kina Niemieckiego. Przez 3 dni pokazywaliśmy filmowe trendy z ostatnich dwóch edycji festiwalu Berlinale, bogactwo i różnorodność form oraz poruszanych tematów w niemieckim kinie. Projekt w 2019 miał II edycje, tym razem w partnerstwie z Parlamentem Europejskim.
Dobrym pomysłem było włączenie się Kina za Rogiem w projekt Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Pierwsza edycja trwała od października 2018 do kwietnia 2019. Starannie wyselekcjonowane, mądre i pomocne w procesie edukacji filmy prezentowaliśmy w 7 cyklach dostosowanych do każdego etapu edukacji w polskiej szkole. W comiesięcznych pokazach brało udział 250 uczniów płockich szkół. Projekt jest kontynuowany.
Od samego początku istnienia kina do dziś organizujemy Objazdowy Festiwal Filmów WATCH DOCS. Prawa człowieka”, pokazując najlepsze filmy dokumentalne z całego świata.
Jak dotąd najtrudniejszym okresem w historii kina była zmiana siedziba i adaptacja nowych pomieszczeń na potrzeby sali kinowej w budynku przy ul. Jakubowskiego 10. Problemy z jedną z firm wykonującą adaptację pomieszczeń spowodowały, że kino nie działało przez blisko 5 miesięcy. Jednak sama decyzja o zmianie miejsca i stworzenie bardziej komfortowych warunków (prawdziwa widownia i fotele) spowodowały, że nasze kino jest częściej odwiedzane przez widzów niż dotąd, choć liczba miejsc na sali zmniejszyła się o 25 proc.
Frekwencja w Kinie za Rogiem w okresie styczeń – czerwiec 2019 wyniosła 4644 osób (wzrost o blisko 1500 widzów w analogicznym okresie 2018 roku, przy zmniejszonej o 25 proc. widowni). Liczba seansów w tym okresie to 234. Średnia miesięczna frekwencja na sali to 19 osób (60% widowni).