29 listopada rozpocznie się 8. Ukraina! Festiwal Filmowy w Płocku. Miesiąc po głównych pokazach w Warszawie festiwal zagości w Kinie za Rogiem Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki im. Themersonów. Zapraszamy.
Festiwal, będący jedynym festiwalem filmów ukraińskich w Polsce, ma na celu promowanie kultury filmowej Ukrainy i ukraińskich twórców. Kino ukraińskie zyskuje coraz większą popularność na międzynarodowych festiwali oraz u krytyków filmowych i widzów. Program festiwalu w Płocku, to 4 filmy fabularne, które pokazywać będziemy od 29 listopada do 6 grudnia. Bilety w cenie 8 i 10 zł, dostępne w kasie kina i on-line na bilety.pokis.pl
Filmy w języku ukraińskim z polskimi napisami.
P R O G R A M
29 listopada 2023 | g. 18:00
U!FF 2022 NAGRODA PUBLICZNOŚCI:
DOM SŁOWO. NIEDOKOŃCZONA POWIEŚĆ
reż. Taras Tomenko, dramat, Ukraina 2021, 2 godz
Charków, lata 30. ubiegłego wieku. Złota era ukraińskiej sztuki. W nowym, luksusowym Domu „Słowo”, zbudowanym specjalnie dla artystów, znajduje swoje miejsce młody, ambitny poeta Wołodymyr Akimow. Pochodzi z prowincji, pracuje jako korektor w prasie i nigdy nawet nie marzył, że zamieszka pod jednym dachem z uznanymi ukraińskimi pisarzami i artystami. Uważa swoją poezję za genialną, ale nikt nie traktuje poważnie jego wysiłków literackich, nie mówiąc już o okazjonalnych chichotach nad jego epigońskimi wierszami. Jednak los się do niego uśmiecha. Szef agencji wywiadu politycznego proponuje mu, aby został autorem napisanej wcześniej sztuki. Akimow zgadza się, podpisując notę o nieujawnianiu informacji. Poeta nie ma pojęcia, jaką cenę zapłaci za ten sukces. „Dom ‘Słowo’” to historia ukraińskiego pokolenia artystów prześladowanych przez system totalitarny – na tle jednego z największych ludobójstw XX wieku, Hołodomoru, który spowodował śmierć blisko 7 milionów ludzi.
2 grudnia 2023 | g. 16:00
ТИ МЕНЕ ЛЮБИШ?, реж. Тоня Ноябрьова
DO YOU LOVE ME?, reż. Tonia Nojabrova
dramat, Ukraina, Szwecja 2023, 90 min.
Київ за рік до розпаду Радянського Союзу. Сімнадцятирічна Кіра мріє про акторську кар’єру і виходить з підліткового віку в доросле життя. В той час, як із розпадом країни, в якій вона народилась, розпадається і її сім’я. Це другий фільм у творчому доробку Тоні Ноябрьової, частково автобіографічна історія дорослішання на тлі великих політичних змін.
Kijów, rok przed upadkiem Związku Radzieckiego. Siedemnastoletnia Kira marzy o aktorskiej karierze. W epoce znanej po ukraińsku jako “Perebudova” lub “przebudowa”, w modzie są kolorowe nylonowe pończochy, a pokolenie jej rodziców świętuje jedząc kawior na grzankach i wznosząc toasty kryształowymi kieliszkami, a a artyści zastanawiają się, gdzie mogą zdobyć tanie dolary. Życie Kiry wkrótce nabierze rozpędu, ale jej rodzina i kraj, w którym mieszka, zaczynają się rozpadać.
To drugi pełnometrażowy film w dorobku Toni Nojabrowej, a zarazem wpół autobiograficzna opowieść o iu i kronika pełzającej, ale radykalnej transformacji. Droga do niezależności jest niepewna i czasami bolesna.
Festiwale i nagrody:
Główna Nagroda 16. Festiwalu Mastercard Off Camera w Krakowie
IFF Berlinale 2023 – sekcja Panorama
2 grudnia 2023 | g. 18:00
KLASYKA KINA: MAMAJ
reż. Ołeś Sanin, dramat, historyczny,
Ukraina 2003, 80 min.
Film „Mamaj” zrealizowany w 2003 r., utrzymany w formie poetyckiej przypowieści z dwoma symetrycznymi narracjami: kozacką i tatarsko-krymską, wykorzystuje wątki literackie z przełomu XVI i XVII wieku: „Dumę o braciach azowskich” oraz „Pieśń derwisza”. Jest pierwszym fabularnym filmem w historii niepodległej Ukrainy, zgłoszonym oficjalnie przez ten kraj do Oscara. Ołes Sanin jest reżyserem, który bardzo silnie odwołuje się w swojej twórczości filmowej do ukraińskiej tradycji, historii i kultury.
6 grudnia 2023 | g. 18:00
SZCZEDRYK
dramat, historyczny, reż. Ołesia Morhuneć-Isajenko,
Ukraina, Polska 2021, 122 min.
Historia trzech rodzin – ukraińskiej, polskiej i żydowskiej – o ich wspólnym życiu w dużym domu w Stanisławowie w latach 1938-1944. Kiedy Sowieci, a później Niemcy okupują miasto, Żydzi i Polacy są prześladowani i mordowani. Ukraińska nauczycielka, poświęcając swoje życie, ratuje dzieci sąsiadów i własna córkę.
Film oparty jest na wspomnieniach Teresy, słynnej nowojorskiej piosenkarki, która została wtedy uratowana. Wspomina te wydarzenia w noc Bożego Narodzenia, czekając na lot do Jarosławy – Ukrainki, z którą wspólnie przeżyła wojnę. Jedyne, co zostało Teresie z tamtych czasów, to ukraińska pieśń – “Szczedryk”. Teraz marzy o śpiewaniu go razem z Jarosławą.