Historia „Tęczy”, wielokrotnie podpalanej instalacji artystycznej na Placu Zbawiciela w Warszawie,oraz innych tęczowych nawiązań i interakcji,które rozpalały emocje, wywoływały dyskusje,a nawet powodowały akty przemocy.
Zapraszamy na ostatnie spotkanie w ramach festiwalu WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie. Gościem pokazu będzie reżyser prezentowanego filmu „Punkt zapalny” – Wojtek Jankowski.
„Punkt zapalny” to filmowa opowieść o tęczy, niezapomnianej instalacji autorstwa Julity Wójcik. Artystka tworzyła swoją tęczową instalację w pogodnej i inspirującej atmosferze Domu Pracy Twórczej Wigry, z myślą o wielu znaczeniach i konotacjach przywoływanego symbolu – wszystkich pozytywnych. Wkrótce jednak, gdy kolorowy i łączący w zamierzeniu projekt stanął na warszawskim Placu Zbawiciela, okazał się dla niektórych nie do zniesienia. Jednoznacznie kojarzona ze społecznością LGBT+ tęcza siedem razy była podpalana i odbudowywana. Tym bardziej pokochały ją osoby, które nie chciały godzić się z symboliczną przemocą. Również inne rozsiane po Polsce tęczowe prace artystyczne rozpalały emocje, wywołały dyskusje i były przedmiotem ataków.
„Punkt zapalny” inspirowany jest „Tęczą” uwikłaną w spór światopoglądowy. Film jest próbą wsłuchania się w dyskurs wokół symbolu tęczy, a także znalezienia klucza do odczytania wielowymiarowego znaku otwartego i ukazania szerokiemu odbiorcy roli sztuki współczesnej w przestrzeni publicznej. Opowiada o polskich sporach i podziałach, o trudzie wychodzenia z informacyjnych baniek i budowania wspólnoty.
Pokaz filmu w najbliższy czwartek, 29 października o godz. 18. Wstęp bezpłatny. Ze względu na ograniczenia (25 proc. wypełnienia sali) wprowadziliśmy rezerwację miejsc. Chętni proszeni są o wysłanie maila na adres kinozarogiem@pokis.pl w tytule wpisując słowo: TĘCZA. Zapraszamy!
Punkt zapalny (Polska 2019, 84 min.) | reżyseria: Wojtek Jankowski | zdjęcia: Wojtek Jankowski | montaż: Marcin Grabowicz | Wojtek Jankowski | produkcja: Wojtek Jankowski