Festiwal Themersonów zaprasza na kolejną premierę filmową. Po „Komornym” – animacji do wiersza Themersona, zrealizowanej w 2021 roku przez Monikę Kuczyniecką, zapraszamy na premierę „Pędrka Wyrzutka” zrealizowanego przez Bartosza Zarzyckiego. Start: 21 października 2023 o godz. 16 w Kinie za Rogiem w Płocku.
„Przygody Pędrka Wyrzutka” to znakomita książka, którą można traktować zarówno jako skierowaną do najmłodszych przypowiastkę – o poszukiwaniu tożsamości i odpowiedzi na pytanie, kim jestem, a także powieść dla dorosłych, pełną gier filozoficznych i zabaw formalnych. Ukazała się w 1958 roku. Stefan Themerson uwielbiał pisać książki dla dzieci, a ilustrowała je Franciszka. Tak powstały: „Historia Felka Strąka” (1931), „Jacuś w zaczarowanym mieście” (1931), „Poczta” i „Narodziny liter” (1932), „Nasi ojcowie pracują” (1933), „My nie chcemy siedzieć w klatce” (1934), „Był gdzieś haj taki kraj” i „Była gdzieś taka wieś”. W 1938 roku ukazał się „Pan Tom buduje dom”, zaliczany do klasyki polskiej literatury dziecięcej.
To zadziwiające, ale żadna z nich nie doczekała się jeszcze ekranizacji. Postanowiliśmy to nadrobić! W 2021 roku prosiliśmy świetną animatorkę Monikę Kuczyniecką o plastelinową animację do wiersza „Komorne”. Efekt był niesamowity. Postanowiliśmy kontynuować pomysł i w ubiegłym roku do współpracy zaprosiliśmy Bartosza Zarzyckiego – animatora, reżysera i wykładowcę Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, który współpracuję z TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu oraz BluBlu Studios w Warszawie. Prowadził również warsztaty w płockiej Pracowni Tworzenia Obrazów Ruchomych TOR.
Filozoficzna powieść dla dzieci autorstwa Stefana Themersona, często porównywana jest do „Małego Księcia”. Główny bohater – zagubiony we współczesnym świecie próbuje go zrozumieć i zrozumieć samego siebie. W swojej wędrówce spotyka przeróżne postacie mające zadziwiające zwyczaje i zachowania, m.in. Profesor Wielbłąd o wdzięcznym nazwisku Ach Aha Oho, które da się wymówić na 27 sposobów.
„Pędrek Wyrzutek był sobie Pędrkiem Wyrzutkiem, ludzie jednak myśleli, że w nim jest coś psiego, psy zaś były zdania, że w nim jest coś człowieczego. (…) Ryby piły zaś, które wychylały ponad wodę swe zębate nosy, tam gdzie droga prowadziła wzdłuż brzegu morskiego, myślały, że w nim jest coś z ze słowika, i dziwiły się, dlaczego nie śpiewa: ,,Fiu fiut!”
Książka z jednej strony mówi o potrzebie akceptacji, z drugiej stawia pytania. Czy godzimy się z odmiennością innych? Czy zasady, którymi kierujemy się w życiu są logiczne, a przede wszystkim humanitarne. Pełno tu metafor, niespodziewanych skojarzeń myślowych, absurdalnych sytuacji. Groteska i komizm mieszają się tu z filozoficzną refleksją. Jaki będzie film? O tym przekonacie się już 21 października o godz. 16 w Kinie za Rogiem w Płocku. Zapraszamy!
Film powstał specjalnie na XIV edycję Festiwalu Themersonów w Płocku.