W najbliższą sobotę (27.03) w Kinie za Rogiem w Płocku miała wystartować 9. O!PLA – Festiwal Polskiej Animacji. Niestety ze względów pandemicznych wszystkie kina są zamknięte. Dlatego mamy dla Was propozycje.
Od sześciu lat wiosną oglądamy w Kinie za Rogiem w Płocku najnowsze polskie filmy animowane, zarówno te dla młodych widzów, ale przede wszystkim te dla młodzieży i osób dorosłych. Od sześciu lat w marcu i w kwietniu w Kinie za Rogiem rządzi O!PLA – Ogólnopolski Festiwal Animacji, w którym to my – widzowie jesteśmy jurorami. W zeszłym roku nie udało nam się pokazać wszystkich kategorii festiwalowych, bo ogłoszony został lockdown w związku z pandemią COVID-19. W tym roku sytuacja się powtarza i zanim wystartowaliśmy zostaliśmy zamknięci, aż do 9 kwietnia.
Nie wiemy, czy po tej dacie kina zostaną otworzone ponownie. Jeśli tak się stanie to O!PLA pojawi się na ekranie Kina za Rogiem. Tymczasem dla tych, którzy nie mogą się doczekać mamy propozycję – pokazy on-line.
Wszystkie kategorie KONKURSU GŁÓWNEGO są już dostępne na stronie polskaanimacja.pl każda w cenie 5 zł (płaci się on-line po wyborze kategorii). Głosowanie też odbywa się on line. Program i linki do filmów znajdziecie poniżej.
ZOBACZ filmy otwarcia 9. O!PLA, czyli animacje nieobojętne:
Wczoraj 9. Festiwal Polskiej Animacja O!PLA otworzył on-line Piotr Kardas – dyrektor i pomysłodawca festiwalu. Całą relacje z wydarzenia znajdziecie pod tym linkiem:
https://www.facebook.com/oplafest/videos/266163181666244
A teraz przeczytajcie co 9. O!PLA szykuje dla Was. Poniżej znajdziecie opisy, niezbędne linki i podstawowe informacje.
KONKURS GŁÓWNY
ANIMOWANE FRASZKI + PROP UP & GO! – CZAS: 69:55
Animowane Fraszki (15 tytułów) prezentują zdumiewającą lapidarność możliwą tylko w sztuce animacji. PROP UP & GO! (7 tytułów) to filmy pozostające poza systemem producenckim, niezależne, choć ze wsparciem finansowym.
OPISY:
AF: https://polskaanimacja.wordpress.com/animowane-fraszki21/
PU&G: https://polskaanimacja.wordpress.com/prop-up-go/
OFF & GO! – CZAS: 66:19
12 tytułów stanowiących dokonania amatorów oraz twórców pozostających poza systemem producenckim, to filmy całkowicie niezależne (bez wsparcia z państwowych źródeł oraz zrealizowane poza szkołą/akademią).
OPISY: https://polskaanimacja.wordpress.com/offgo21/
ANIMOWANY WIDEOKLIP – CZAS: 80:02
17 animowanych teledysków zrealizowanych na zamówienie, w tym wideoklipy nieoficjalne, ale posiadające zgodę na wykorzystanie muzyki. To jak zawsze zdumiewająca mieszanka muzyczno-wizualna, która ukazuje wyjątkowy poziom i wszechstronność polskiego animowanego wideoklipu.
OPISY: https://polskaanimacja.wordpress.com/animowany-wideoklip21/
PROFESJONALNA – CZAS: 63:50
7 najnowszych polskich filmów animowanych zrealizowanych w systemie producenckim, w studiach filmowych; dofinansowane z państwowych źródeł (PISF, MKiDN).
OPISY: https://polskaanimacja.wordpress.com/profesjonalna-studyjna21/
STUDENCI cz. 1 – CZAS: 62:11 + STUDENCI cz. 2 – CZAS: 66:51 19 filmów zrealizowanych przez studentów szkół artystycznych, a także filmy zrealizowane przez studentów/uczniów szkół artystycznych w ramach warsztatów animacji.
OPISY: https://polskaanimacja.wordpress.com/studenci21/
Co będziemy mogli w tym roku zobaczyć?
9. O!PLA przygotowała kilkadziesiąt filmów tworzonych zarówno przez amatorów, pasjonatów, studentów jak i profesjonalistów, w różnych technikach i różnych warunkach. W kategorii PROFESJONALNEJ zobaczymy, m. in. ostatni film, zmarłego przed 4 laty, Marka Serafińskiego, dokończony przez Grzegorza Koncewicza. Historia mężczyzny, który zostaje wplątany w „ogólnospołeczną grę” polegającą na stwarzaniu idola tłumów. Serafiński przez wiele lat związany był ze Studiem Miniatur Filmowych w Warszawie. Od 2007 prowadził własne studio filmów animowanych. Wypracował ciekawą, bardzo indywidualną metodę artystyczną, polegającą na łączeniu fotografii i grafiki, w tym grafiki 3D. Grzegorz Koncewicz był jego współpracownikiem. Pracował też z Braćmi Quay, Małgorzatą Bosek i Janem Lenicą.
Ciekawie zapowiada się też, niezwykle bogata w tym roku kategoria STUDENCKA. Zobaczymy kolejną pracę Julii Orlik, która zdobyła I miejsca („Złoty tobołek”) kategorii STUDENCKIEJ O!PLA w 2019 roku za film „Mój dziwny starszy brat”, zrealizowany na łódzkiej „filmówce”. Podobnie było w 2020 roku – „Złoty tobołek” za „QUIDQUID LATINE DICTUM SIT, ALTUM VIDETUR ” (2019, 15 min.), czyli opowieść o drucianej dziewczynie, która… nie chce już dłużej być z drutu. O!PLA pokaże jej najnowszy film p.t. „Jestem tutaj”, który był jedną z najczęściej nominowanych i nagradzanych polskich animacji w 2020 roku. Dość powiedzieć, że na poznańskim Animatorze film zdobył Nagrodę Publiczności, a był nominowany w kategoriach GRAND PRIX i Złoty Pegaz (najlepszy film krótkometrażowy). Na Krakowskim Festiwalu Filmowym i łódzkim Transatlantyku Orlik otrzymała wyróżnienia. Zwyciężył za to w międzynarodowej sekcji ANIMA Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima i festiwalu Un Festival C’est Trop Court w Nicei.
O!PLA – Ogólnopolski Festiwal Animacji jest największym festiwalem promującym tę gałąź polskiej sztuki filmowej. Festiwal ma formę konkursu. Jurorami Festiwalu jest publiczność, również ta najmłodsza. Organizujemy pokazy otwarte ale chętnie udostępniamy O!PLĘ na pokazach na życzenie dla grup przedszkolnych, szkolnych oraz młodzież z klas artystycznych. W tym roku jest kilka zmian, m.in. Taka, że z O!PLA może przyjechać do Was, do Waszych szkół i placówek.
Wkrótce kolejne wiadomości o festiwalu. Zapraszamy!