Wraz z Helsińską Fundacją Praw Człowieka zapraszamy na 21. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie. Podczas czterech listopadowych spotkań, obejrzymy najważniejsze filmy dokumentalne z repertuaru międzynarodowej edycji festiwalu. Po pokazach porozmawiamy o ekologii, “Zielonej rzodkiewce” i o tym, czy faszyzm nadchodzi…
Festiwal objazdowy, który powstał i rozwija się wyłącznie w wyniku inicjatyw oddolnych, w 2023 roku odwiedzi prawie czterdzieści miejscowości w całej Polsce. Partnerzy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka – współorganizatorzy festiwalu objazdowego w poszczególnych miastach – wybierają filmy z repertuaru ostatniej edycji warszawskiego MFF WATCH DOCS. Opracowują też własny program imprez towarzyszących, takich jak spotkania z ekspertami, dyskusje panelowe, fora organizacji pozarządowych, wystawy fotografii, koncerty czy spektakle. Do Płocka festiwal zawita już jedenasty raz.
PROGRAM:
7 listopada (wtorek) | godz. 18:00
“Młoda Białoruś” (Polska 2022, 53 min.) | reż. Łukasz Ruciński, Patryk Szczepaniak
Młodzi Białorusini – zmuszeni do emigracji po brutalnym zduszeniu antyrządowych protestów jesienią 2020 roku – nie poddają się. Tak jak bohater filmu, prezenter kanału NEXTA, który uciekł z kraju i próbuje odnaleźć się w nowej, polskiej rzeczywistości. Ale trudno jest żyć w rozkroku. Zycie Andrieja to z jednej strony hiphop, tatuaże i imprezy, a z drugiej nostalgia, poczucie beznadziei i coraz gorsze informacje z Białorusi, które codziennie przekazuje na antenie. Czy pokolenie młodych ludzi, tak mocno doświadczonych przez traumę klęski wolnościowego zrywu i milicyjnych represji odnajdzie w sobie siłę by dalej walczyć o demokrację? Jak ich sytuację zmieni rosyjska inwazja na Ukrainę, w której ich kraj bierze udział u boku agresora?
Po projekcji zapraszamy na rozmowę z gościem, dr. Przemysławem Witkowskim – badaczem ekstremizmów politycznych, dziennikarzem „Polityki” i adiunktem w Collegium Civitas. Autorem książki „Faszyzm, który nadchodzi” (2023).
14 listopada (wtorek) | godz. 18:00
“Szwedy” (Polska 2022, 35 min.) | reż. Robert Kowalski
Robert Kowalski towarzyszy ukraińskim żołnierzom podczas misji bojowych pod Charkowem w początkowej fazie inwazji Rosji na Ukrainę. Tytułowe „Szwedy” to pluton 130. Kijowskiego Batalionu Obrony Terytorialnej, którego nazwa wzięła się od nazwiska jednego z jego członków, Dimy Szczwecowa. Za sprawą swoich brawurowych akcji, oddział zyskał kultowy status – mówi się, że są zuchwali i że sprzyja im niesamowite szczęście. „Szwedami” rządzą rugbyści – Kep, Lock, Żuk i Mors – zawodowi sportowcy z mistrzowskimi tytułami na koncie. Skład uzupełniają szermierz, spadochroniarz, ultramaratończyk, dwóch księgowych, kucharze, taksówkarz oraz kilku inżynierów. Zwyczajni ludzie, którzy niespodziewanie muszą stawić czoła ekstremalnej wojennej rzeczywistości.
“Ukraina. Na tropie rosyjskich zbrodni” (Szwajcaria 2022, 51 min.) | reż. Marie-Laure, Widmer Baggiolini
Nie wiemy, kiedy skończy się wojna w Ukrainie, ale bez wątpienia międzynarodowy trybunał karny będzie dysponował wystarczającą liczbą dowodów, by osądzić rosyjskie zbrodnie wojenne. Właśnie dzięki mrówczej pracy ludzi, których wysiłki portretuje ten film. Są wśród nich ukraińscy śledczy i pracownicy zagranicznych organizacji zbierający na miejscu dowody i wstrząsające zeznania świadków. Aby jak najdokładniej wyjaśnić okoliczności konkretnych zdarzeń, zespoły analityków przeglądają i porównują dostępne materiały: filmy, zdjęcia, przechwycone zapisy rozmów. Identyfikują trudno rozpoznawalne miejsca i sprawców, którzy próbują ukryć swoją tożsamość. I choć często jest to piekielnie trudne – starają się zachować profesjonalny obiektywizm.
23 listopada (czwartek) | godz. 18:00
“Zakaz filmowania” (Szwecja 2021, 24 min.) | reż. Knutte Wester
Teheran, jakiego nie znamy: nielegalny hiphop w parkach i podziemnych przejściach, ukryta kamera, strach i ochota na bunt.
Niedawna fala protestów pokazuje, że Iran się zmienia. Choć na ulicach obowiązuje zakaz filmowania, twórcy filmu korzystają z ukrytych kamer i mikrofonów by pokazać hiphopowy underground Teheranu. Ludzi, których ekspresji nie powstrzymuje policyjny terror i wszechobecna inwigilacja. Ścieżkę dźwiękową tworzą samplowane odgłosy ulic miasta, które ma ochotę na bunt.
“Tęczowe sny” (Liban, Wielka Brytania, USA 28 min.) | reż. Michael Collins
Walka o prawa osób LGBT na Bliskim Wschodzie. Konsekwencje pewnego koncertu, który połączył wokalistę Masrou’ Leila – jedyną otwarcie gejowską gwiazdę arabskiego popu i egipską aktywistkę.
Mashrou’ Leila to jedna z najpopularniejszych popowych grup Bliskiego Wschodu. Koncert zespołu w Kairze, podczas którego na widowni pojawiły się tęczowe flagi, nieodwracalnie zmienieł życie człnoków grupy – oraz jaj fanów. “Tęczowe sny” pozwalają lepiej zrozumieć problemy z jakimi muszą się mierzyć w świecie arabskim osoby LGBTQ+.
“Zmysłowy poród” (Belgia, Francja 2021, 35 min.) | reż. Myleine Guiard-Schmid
Eksperymentalna, zmysłowa animacja. A może przy odpowiednim nastawieniu poród może wyglądać zupełnie inaczej niż sobie to wyobrażamy.
Czy poród może być przyjemnym doznaniem? Skąd w nas przekonanie, że „musi boleć”, a wszelkie próby znalezienia alternatywy uważamy za wymysły ezograżyn? Animowany esej wizualny, zawierający opowieści samej reżyserki, a także położnych, doul i kobiet, które już rodziły. Film ukazuje złożoność tego intymnego, choć również zaskakująco politycznego doświadczenia. Gdzie kończy się wolność do decydowania o własnym ciele w państwach bardziej liberalnych od Polski? I czy patriarchat odebrał nam prawo do przyjemności, gdy wydajemy na świat drugiego człowieka?
28 listopada (wtorek) | godz. 18:00
“Kupa pieniędzy” (USA 2022, 84 min.) | reż. Shawn Bannon+
Witajcie w Północnej Karolinie – stanie, którego mieszkańcy: ludzie i zwierzęta, przeżywają piekło zgotowane im przez największego producenta wieprzowiny na świecie. Wschodnią część stanu zamieszkuje w większości biedna społeczność Afroamerykanów. I to właśnie tam korporacja Smithfield postanowiła postawić (tanim kosztem) wielkie chlewnie. Nikt z miejscowych nie wierzy w sztandarowe hasło firmy: „Dobre jedzenie. Odpowiedzialnie”. Wszyscy widzą, jak dzień po dniu hektolitry świńskich odchodów rozpryskiwane są po okolicy, a ich smród, pomimo zamkniętych okien, wdziera się do domów. Zanieczyszczona woda i powietrze, problemy zdrowotne oraz cierpienie zwierząt skłaniają mieszkańców do walki o sprawiedliwość. „Kupa pieniędzy” ujawnia śmierdzące sekrety przemysłowego chowu świń – nie zapominając o ludziach, którzy stali się ofiarami bezwzględnej pogoni za zyskiem. Pogoni, która pozbawia życia nie tylko zwierzęta.
Po pokazie zapraszamy na rozmowę z Agnieszką Makowską – rolniczką ekologiczną, koordynatorką Koalicji Żywa Ziemia, współzałożycielką Ruchu Suwerenności Żywnościowej Nyeleni Polska. Prowadzi gospodarstwo ekologiczne „Zielona rzodkiewka” w Grabowcu pod Płockiem.
Wstęp na wszystkie projekcje filmowe i imprezy towarzyszące jest bezpłatny.