Kryzys na pograniczu polsko-białoruskim, historie nieletnich migrantów, prawa mniejszości seksualnych czy drakońskie prawo antynarkotykowe na Białorusi – Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie rozpocznie się już w przyszły wtorek. Co tydzień, aż do 29 listopada, w naszym kinie będzie można obejrzeć najważniejsze filmy dokumentalne z ostatniego roku.
To już 20. edycja Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie. Festiwal jest organizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka we współpracy z wieloma partnerami z całej Polski. Płockie edycje WATCH DOCS od 2013 roku organizuje Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów.
Nazwa festiwalu pochodzi od gry słów „watchdog” (angielski skrót organizacji, które „patrzą władzy na ręce”) i „watch docs” (oglądaj filmy dokumentalne). Program festiwalu objazdowego jest zbudowany z filmów z repertuaru ostatniej edycji warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS.
Na pierwsze filmowe spotkanie zapraszamy już w przyszły wtorek (8 listopada) o godzinie 18. Pokażemy dwa filmy: „Mamo widać mnie? Zona 2021” (Polska 2021, 19 min.) reż. Robert Kowalski i „Nature is My Homeland” (Polska 2021, 54 min.) w reżyserii Marka Gajczaka.
Krótkometrażowy „Mamo widać mnie?…” ukazuje życie mieszkańców wsi przy granicy polsko-białoruskiej w dobie kryzysu humanitarnego. Choć w lesie nie widać stanu wyjątkowego, dla okolicznych mieszkańców puszcza już nigdy nie będzie taka sama. Tej zimy bardziej niż z żubrami kojarzyć się będzie ze skulonymi, niewyraźnymi sylwetkami próbującymi wtopić się w tło.
„Nature is My Homeland” to filmowy esej o nieoczywistych związkach człowieka z naturą i jej współczesnym pojmowaniu. Zaskakująco świeże spojrzenie na kwestie ekologii. Bohaterami filmu są ludzie na bardzo różnych poziomach związani z naturą – naukowcy, artyści, entuzjaści. Z zupełnie nowej perspektywy ukazują oni tematykę związków człowieka z naturą. Które z gatunków najlepiej przystosowały się do życia w miastach? Dlaczego filmy przyrodnicze ukazują nieprawdziwy obraz przyrody? Czego możemy się nauczyć od roślin i zwierząt, które potrafią się przystosować do życia wśród śmieci?
Po projekcji zaprosimy na potkanie z gościem, Janem Mencwelem – animatorem kultury, publicystą, działaczem społecznym i aktywistą miejskim, autorem książki „Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta”.
Wszystkie pokazy filmowe 20. Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie, będą się odbywać w każdy kolejny wtorek listopada o godzinie 18 w Kinie za Rogiem (ul. Jakubowskiego 10). Wstęp na wszystkie spotkania jest bezpłatny.
8 listopada
Mamo, widać mnie? Zona 2021
(19’ 2021 Polska) reż. Robert Kowalski
Nature is
My Homeland + spotkanie z Janem Mencwelem
15 listopada
Jano i Shiro. Wielka podróż (35’ 2020 Holandia) reż. Els van Driel, Eefje Blankevoort
Rodzeństwo syryjskich nastolatków w oczekiwaniu na decyzję azylową w Holandii: młodszy brat szybko adaptuje się do nowej sytuacji, starszy popada w apatię.
Gra cieni (90’ 2021 Holandia) reż. Eefje Blankevoort, Els van Driel
W tej grze każda granica to kolejny etap: nieletni migranci w drodze do Europy.
22 listopada
Generacja 328 (19’ 2021 Białoruś, USA) reż. Veranika Nikanava
Niepełnoletnie ofiary drakońskiego prawa antynarkotykowego na Białorusi i walczący o ich wolność rodzice.
Przesunąć granice (102’ 2020 Szwajcaria, Włochy) reż. Lesia Kordonets
Wojna Rosji z Ukrainą oglądana z nietypowej perspektywy: nieoczekiwane konsekwencje aneksji Krymu dla ukraińskich paraolimpijczyków.
29 listopada
7-My Sierpnia (28′ 2020 Polska) reż. Michał Bolland
Protest społeczności LGBT w Warszawie i pokazowe zatrzymania – czy 7 sierpnia 2020 roku obudził w Polsce queer rage?
Instrukcja przetrwania (72’ 2021 Niemcy) reż. Yana Ugrekhelidze
Sasza do perfekcji opanował sztukę kamuflażu – nikt z jego sąsiadów nie wie, że urodził się jako kobieta. Nie widząc przed sobą przyszłości w Gruzji, postanawia zdobyć pieniądze na wyjazd…
organizator: Helsińska Fundacja Praw Człowieka
współorganizator: Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów
współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa, Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG, Ambasada Królestwa Niderlandów, Open Society Foundations
partner festiwalu: Naczelna Rada Adwokacka, Rainbow
patroni medialni: OKO.press, ngo.pl,Gazeta Wyborcza, Dziennik Płocki, Radio Mixx
—
Wsparcie obejmuje wybrane działania Festiwalu Objazdowego w ramach projektu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka „Monitoring systemu ochrony praw człowieka w Polsce”. Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.