Protesty społeczności LGBT w Warszawie i sytuacja osób transpłciowych w Gruzji. Zapraszamy do Kina za Rogiem na ostatnie pokazy w ramach 20. edycji Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie. Wstęp wolny.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie to jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka, gdzie zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową. Międzynarodowa edycja festiwalu rozpocznie się w Warszawie za kilka dni, a już w najbliższy wtorek (29 listopada) zamknięcie płockiej edycji festiwalu. Ostatnie pokazy filmowe poświęcone będą sytuacji mniejszości seksualnych w Polsce i w Gruzji. Start o godzinie 18.
7-My Sierpnia (28′ 2020 Polska) reż. Michał Bolland
Przez Polskę 2020 roku przeszło homofobiczne tsunami. Osoby LGBT, które jako wroga wskazała partia rządząca, stały się obiektem intensywnej nagonki władzy wspieranej przez kościół i funkcjonariuszy mediów publicznych. Przełom nastąpił 7 sierpnia – w dniu, kiedy społeczność LGBT powiedziała dość, demonstrując na ulicach Warszawy w obronie jednej z nich – aktywistki Margot. Tego dnia siła tęczowej solidarności zderzyła się z brutalną agresją policji. Doszło do głośnych, pokazowych zatrzymań, w wyniku których 48 uczestniczek i uczestników protestu trafiło do aresztu. Wśród nich bohaterki i bohaterzy wstrząsającego filmu Michała Bollanda – Kajetan, Kamila, Krem oraz Julia i jej partnerka. Ich historie pozwalają zrozumieć i odczuć, jaką cenę za homofobię i transfobię władzy płaci nieheteronormatywna część polskiego społeczeństwa. A także – w jakiej sytuacji znalazł się ruch na rzecz praw osób LGBT. Nazywany czasem polskim Stonewall, 7 sierpnia może przejść do historii. Czy rzeczywiście obudził wreszcie w Polsce “queer rage”? Posłuchajcie bohaterek i bohaterów filmu.
Instrukcja przetrwania (72’ 2021 Niemcy) reż. Yana Ugrekhelidze
Sasza do perfekcji opanował sztukę kamuflażu – nikt z jego sąsiadów nie wie, że urodził się jako kobieta. Nie widząc przed sobą przyszłości w Gruzji, postanawia zdobyć pieniądze na wyjazd…
Alexander i Mari są małżeństwem mieszkającym w Gruzji. Żyją w ciągłej niepewności i muszą się ukrywać, ponieważ Alexander jako osoba trans nie jest akceptowany przez społeczność. Postanawiają przeprowadzać się do bardziej przyjaznego państwa, ale żeby mogli sobie na to pozwolić, Mari zostaje surogatką za pieniądze. Czuła kamera Yany Ugrekhelidze towarzyszy im w tej drodze – od poczucia strachu, przez nawiązywanie więzi emocjonalnych z nienarodzonym jeszcze dzieckiem do wyjazdu za granicę, gdzie Alex może być w pełni sobą i w bezpieczny sposób kontynuować tranzycję. Przejmujący film, zbliżający do osób, o których opowiada, jednocześnie wpisuje ich historię w sieć złożonych zależności rodzinnych, społecznych i politycznych we współczesnej Gruzji.
Pokazy filmowe w ramach 20. Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie odbędą się w Kinie za Rogiem (ul. Jakubowskiego 10). Wstęp na seanse jest bezpłatny.
organizator: Helsińska Fundacja Praw Człowieka
współorganizator: Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów
współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa, Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG, Ambasada Królestwa Niderlandów, Open Society Foundations
partner festiwalu: Naczelna Rada Adwokacka, Rainbow
patroni medialni: OKO.press, ngo.pl,Gazeta Wyborcza, Dziennik Płocki, Radio Mixx
—
Wsparcie obejmuje wybrane działania Festiwalu Objazdowego w ramach projektu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka „Monitoring systemu ochrony praw człowieka w Polsce”. Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.