W najbliższy weekend odbędzie się ostatni w tym roku naPowietrzACZ Kultury, który Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki organizuje od początku lipca. Wyjątkowo zapowiada się filmowy, sobotni wieczór. O godzinie 21 letnie plenerowe kino zamkniemy pokazem dwóch arcydzieł kina grozy: „Psychozy” Alfreda Hitchcocka i „Dziecka Rosemary” Romana Polańskiego.
Dzieło Hitchcocka z 1960 roku to bez wątpienia jeden z najsłynniejszych thrillerów wszech czasów. To film-legenda, bez którego kino (a w każdym razie kino grozy) nie byłoby dziś takie samo. Słynna scena zabójstwa pod prysznicem, zapadająca w pamięć ścieżka dźwiękowa Bernarda Herrmanna (autor muzyki do takich filmów, jak „Obywatel Kane”, „Zawrót głowy” czy „Taksówkarz”) czy role Anthony’ego Perkinsa i Janet Leigh, to tylko niektóre elementy, dzięki którym „Psychoza” przeszła do historii i uznawana jest za film kultowy w całym tego słowa znaczeniu. Film otrzymał Złoty Glob w 1961 roku, natomiast mimo czterech nominacji do Nagród Akademii Filmowej, Oscara nie zdobył.
Młoda kobieta z Phoenix nazwiskiem Marion Crane (Janet Leigh) pod wpływem impulsu kradnie, powierzone jej przez szefa, 40 000 $ i ucieka z nimi do swojego ukochanego w Kalifornii. Podczas długiej podróży z Arizony Marion dopada zmęczenie. Zjeżdża z trasy by zatrzymać się na noc w położonym na uboczu motelu. Okazuje się, że jest tu jedynym gościem. Prowadzący zajazd przystojny Norman Bates (Anthony Perkins) wydaje się sympatycznym, choć trochę nieśmiałym młodym człowiekiem… Jednak noc w Bates Motel okazać się dla Marion o wiele bardziej niebezpieczna niż defraudacja 40 tysięcy dolarów.
Film zrealizowany za kilkaset tysięcy dolarów w krótkim czasie zarobił ponad 40 milionów, a przerażająca historia motelu The Bates i jego właściciela doczekała się trzech kontynuacji.
„Dziecko Rosemary” powstało 8 lat później. Film z 1968 roku jest jednym z dwóch wielkich dzieł, jakie Roman Polański stworzył w Ameryce. W latach sześćdziesiątych jednak mało który film wzbudził tyle kontrowersji, co właśnie „Dziecko Rosemery”. Już sama tematyka (okultyzm) i slogan reklamowy („Módlcie się za dziecko Rosemary”) wydawały się wystarczająco obrazoburcze. Do tego, w charakterze konsultanta Polański zatrudnił Antona LeVeya, założyciela Kościoła Szatana, który pojawia się także podczas seansu…
Mimo upływu czasu, film wciąż pozostaje jednym z najbardziej przerażających obrazów, jakie kiedykolwiek nakręcono.
Fabuła skupia się na młodym małżeństwie Guya Woodhouse’a i Rosemary, którzy wynajmują mieszkanie w starej nowojorskiej kamienicy – tej samej, w której kilka lat później zginie John Lennon. Woodhouse’owie szybko poznają sąsiadów – starsze małżeństwo, które od początku wzbudza niepokój u Rosemary. Wkrótce dziewczyna dowiaduje się o swojej ciąży, a wokół niej zaczynają się dziać bardzo dziwne rzeczy.
Reżyser do filmu zaangażował młodziutką żonę Franka Sinatry, Mię Farrow, pośrednio przyczyniając się do ich rozwodu. Mimo to, rola u Polańskiego okazała się dla aktorki przełomowa. Na planie partneruje jej John Cassavetes.
Obraz został entuzjastyczne przyjęty przez widzów; Roman Polański dostał nominację do Oscara za scenariusz, a krytycy powyrównywali go do samego Hitchcocka.
Autorem muzyki jest przyjaciel Romana Polańskiego, Krzysztof Komeda, któremu „Kołysanka” z „Dziecka Rosemary” zapewniła muzyczną nieśmiertelność.
Maraton rozpocznie się w sobotę o godzinie 21. Wstęp na pokazy jest bezpłatny.
Sprawdź rozkład jazdy na ostatni weekend naPowietrzACZa:
28 sierpnia 2020 r. (piątek)
godz. 17:00 – Płocka Giełda Winyli, Kompaktów i Kaset
godz. 19:00 – LITERAKCJE | spotkanie z Pawłem Sołtysem
godz. 20:30 – KONCERT | Pablopavo i Ludziki
29 sierpnia 2020 r. (sobota)
godz. 18:00 – KONCERT | Kuba Knap
godz. 19:30 – KONCERT | PlanBe
godz. 21:00 – KINO | Suma wszystkich strachów – maraton dla tych, którzy lubią się bać. „Psychoza”, „Dziecko Rosemary”
30 sierpnia 2020 r. (niedziela)
godzi. 10:00 – śniadanie w POKiS
godz. 10:00 – 18:00 – warsztaty i animacje związane z rolkami, deskorolką, hulajnogą prowadzone przez Czystą Formę Studio.
godz. 12:00 – warsztaty dancehall z Martyna Krupińska*. Uwaga! Na warsztaty obowiązują zapisy (zapisy: promocja@pokis.pl, tel. 24 366 43 38). *W zajęciach mogą wziąć udział osoby po 16 roku życia.