Wstrząsający filmowy akt oskarżenia Rosji: zapis zagłady Mariupola z narażeniem życia zrealizowany przez dziennikarzy, którzy do końca pozostali w oblężonym mieście. Film, który zdobył Nagrodę Pulitzera.
20 dni w Mariupolu to bezkompromisowy dokument, którego nie da się zapomnieć: wstrząsająca relacja dokumentująca zagładę tytułowego miasta, którego twórcy pozostali w nim do końca. Film Czernowa, który z narażeniem życia rejestrował rosyjskie zbrodnie wojenne i codzienne życie mieszkańców Mariupola, to nie reporterski zapis wydarzeń, ale przeszywający, pełen pasji dokumentalny akt oskarżenia. A jednocześnie pełnoprawne filmowe dzieło, zrealizowane z imponującą formalną dyscypliną.
Niewiele filmów ogląda się w takim napięciu – od pierwszych minut aż po finał, który pokazuje, w jaki sposób udało się wywieźć ten wybuchowy materiał z okupowanej strefy. Niewielu twórców z taką mocą ujawnia bezlitosne okrucieństwo wojny. Ale Czernow i ekipa nie czynią tego, by szokować. Ich intencją jest pozostawienie świadectwa – i wstrząśnięcie sumieniem świata. Film tylko dla widzów dorosłych.
16 marca 2024 | godz. 18
20 dni w Mariupolu
Tytuł oryginalny: 20 dniv v Mariupoli
Scenariusz, reżyseria, zdjęcia Mścisław Czernow
Zdjęcia Jewgienij Małoletka
Produkcja: UA, Associated Press
Czas trwania: 94 min.
Premiera: 1 grudnia 2023 na festiwalu Watch Docs
Dystrybucja WD
KUP BILET
Twórcy:
Mścisław Czernow (Mstyslav Chernov) – reżyser, scenarzysta, producent, autor zdjęć
Jest korespondentem Associated Press i prezesem Stowarzyszenia Ukraińskich Fotografików. Od przystąpienia do AP w 2014 roku, zajmował się problematyką społeczną, relacjonował również przebieg konfliktów i kryzysów w Europie, Azji i na Bliskim Wschodzie. Przez ostatnich kilka lat zajmował się głównie dokumentowaniem rosyjskiej inwazji w Ukrainie. Wraz ze swoim wieloletnim współpracownikiem, Jewgienijem Małoletką, Czernow rejestrował przebieg oblężenia Mariupola, przekazując światu relacje naocznych świadków rosyjskich ataków na miasto.
Odwaga, jaką wykazał się relacjonując oblężenie Mariupola zaowocowała zdobyciem Nagrody Pulitzera. W 2016 roku UK Royal Television Society przyznało mu tytuł operatora roku, a w 2015 roku – młodego talentu roku. Czernow pochodzi ze Wschodniej Ukrainy, mieszka obecnie w Niemczech.
Wasylisa Stepanenko (Vasilisa Stepanenko) – kierowniczka produkcji
Jest dziennikarką Associated Press. Pochodzi z Charkowa i w swojej pracy koncentruje się na zagadnieniach związanych z prawami człowieka i sprawiedliwością społeczną – szczególnie w kontekście wojny w Ukrainie. Jest absolwentką Charkowskiej Państwowej Akademii Kultury. Jej zawodowe doświadczenia obejmują m.in. pracę dla Kharkiv Post i telewizji Simon.
Stepanenko rozpoczęła współpracę z Mścisławem Czernowem i Jewgienijem Małoletką jeszcze przed rozpoczęciem wojny w Ukrainie – kiedy zorientowała się jak ważne – i trudne w kontekście nadciągającego konfliktu – będzie rzetelne informowanie o sytuacji we Wschodniej Ukrainie. Wspólnie szybko zdali sobie sprawę z tego, że Mariupol będzie kluczowym punktem inwazji. Zjawili się tam na kilka godzin przed pierwszymi eksplozjami i byli jedynymi dziennikarzami reprezentującymi zagraniczne media, którzy zostali w mieście dłużej niż dwa tygodnie. Udało im się uciec z Mariupola na moment przed wkroczeniem rosyjskich wojsk do centrum miasta. Później, Stepanenko relacjonowała m.in. sytuację we Lwowie i Charkowie. Korespondecje z Mariupola przyniosły jej – i całej ekipie — Nagrodę Pulitzera. Wasylisa dedykuje swoją pracę mieszkańcom miasta, którzy w wyniku wojny stracili życie, rodziny i domy.
Jewgienij Małoletka (Evgeniy Maloletka) – fotograf
Jest ukraińskim fotoreporterem, pracującym dla Associated Press. Wraz z Mścislawem Czernowem i Wasylisą Stepanenko, Małoletka dokumentował upadek Mariupola – za co cała trójka otrzymała w 20232 roku Nagrodę Pulitzera. Małoletka zaczynał w 2009 roku jako fotograf pracujący dla miejscowych agencji prasowych UNIAN i PHL. Dokumentował przebieg ukraińskiej rewolucji w 2014 roku, okupację Krymu i konflikt w Donbasie dla rozmaitych międzynarodowych mediów. Jego zdjęcia były publikowane i nadawane m.in. przez TIME, The New York Times, the Washington Post, CNN, BBC. Małoletka pochodzi ze Wschodniej Ukrainy, mieszka w Kijowie.
Michelle Mizner – producentka, montażystka
Jest producentką i montażystką filmów dokumentalnych pracująca dla FRONTLINE PBS, laureatką wielu branżowych nagród (Emmy, Peabody Award, World Press Photo, duPont Columbia Award, festiwal SXSW). Jej wybrana filmografia obejmuje m.in. takie tytuły, jak Life in Baghdad (2015), Inside Yemen (2017), The Last Call (2020). Mizner wyprodukowała również kilka znanych dokumentów interaktywnych – wśród nich Inheritance (2016), The Last Generation (2018) czy Un(re)solved (2021). 20 dni w Mariupolu to jej pełnometrażowy debiut.
Dystrybucja Festiwal WATCH DOCS, Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Partnerzy pokazów Nowa Polszcza, Centrum Mieroszewskiego, Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Współfinansowanie 24. MFF WATCH DOCS, Miasto Stołeczne
Warszawa, Unia Europejska (“Kreatywna Europa” MEDIA).