W 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej Kino za Rogiem w Płocku zaprasza na pokazy filmów opowiadających o wydarzeniach z lat 1939 -1945 i bohaterach tamtych dni, takich jak: Jan Nowak – Jeziorański, Jan Karski, czy – związany z Płockiem – Jan Zumbach.
Kino za Rogiem przygotowało specjalną ofertę filmową dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, ale także dla grup nieformalnych. Przez cały wrzesień zapraszamy na pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych o tematyce wojennej.
Wśród nich jest jeden z najwybitniejszych i najciekawszych polskich filmów wojennych – „Westerplatte” Stanisław Różewicza z 1967 roku. Militarne zwycięstwo zastępuje pozbawiona nadziei, nierówna walka, męską przygodę – wojenna codzienność, znój i cierpienie, a czarno-białe schematy – szacunek dla przeciwnika. I kluczowe pytanie, czym jest obowiązek wobec ojczyzny: troską o tych, którzy ocaleli i mogą się jej przydać, czy walką za wszelką cenę, do ostatniej kropli krwi?
Płockie akcenty
O absolwencie płockiej Małachowianki, Janie Zumbachu, ps. „Kaczor Donald” – pilocie i dowódcy słynnego Dywizjonu 303, asie Polskich Sił Powietrznych na obczyźnie proponujemy aż dwa filmy.
Pierwszy to koprodukcja polsko-angielska z 2018 roku – „303. Bitwa o Anglię” w reż. Davida Blaira, zdobywcy BAFTY w 2007 i Emmy w 2010 roku. W międzynarodowej obsadzie znajdziemy, m.in. Marcina Dorocińskiego, wcielającego się w postać legendarnego pilota Polskich Sił Powietrznych, podówczas porucznika, Witolda „Kobrę” Urbanowicza. W jednej z najważniejszych ról, asa przestworzy, Jana Zumbacha, wystąpił, znany z serialu „Gra o tron”, walijski aktor Iwan Rheon. Film opowiada o tym, jak tworzyła się legenda Dywizjonu 303 w Wielkiej Brytanii, a początkowa nieufność Brytyjczyków ustąpiła wielkiemu szacunkowi, kiedy polscy piloci okazali się najskuteczniejszym oddziałem powietrznym w trakcie bitwy o Anglię.
Z kolej Cezary Iber – reżyser i współscenarzysta dokumentu „Portrety wojenne. Jan Zumbach” (2014) pokazuje zarówno wojenne jak i powojenne losy polskiego asa przestworzy, ukazując go jako niepokornego ducha, buntownika i poszukiwacza przygód.
To jeden z cyklu świetnie zrealizowanych, fabularyzowanych opowieści o ludziach, którzy swoją odwagą, niekiedy brawurą, wpisali się do historii. Historie opowiedziane językiem współczesnego młodego widza (połączenie filmowego dokumentu z komiksem), wzbogacone materiałami archiwalnymi i wywiadami z ekspertami mogą być świetnym punktem wyjścia do zajęć z historii.
Z cyklu „Portrety wojenne” Kino za Rogiem posiada w swojej Bibliotece filmy: o Janie Grudzińskim – dowódcy legendarnego okrętu ORP Orzeł, który podczas kampanii wrześniowej podjął brawurową próbę ucieczki z okupowanego portu w Tallinie, Zdzisławie Pacak-Kuźmirskim, który wsławił się brawurową ucieczką z oflagu Woldenberg, Józefie Becku – ostatnim ministrze spraw zagranicznych II RP, który w obliczu dwóch totalitaryzmów osaczających Polskę, musiał dokonywać najtrudniejszych wyborów oraz o Bronisławie Hellwigu – żołnierzowi batalionu Parasol, jednemu z najlepszych kierowców bojowych w okupowanej Warszawie.
Tematyka powstańcza
O Powstaniu Warszawskim opowiadają kolejne dwie, zrealizowane z rozmachem, fabuły: „Kamienie na szaniec” Robert Glińskiego (2014) i „Miasto 44” Jana Komasy (Polska 2014).
Ciekawym, a mało znanym obrazem, jest film Janusza Morgensterna pt. „Potem nastąpi cisza” z 1965 roku, o poplątanych polskich drogach w czasie II wojny światowej. Jesień ’44 – wiosna ’45 – trzech bohaterów, trzy retrospekcje, trzy różne wojenne losy i trzy spojrzenia na Polskę – jeden z najciekawszych polskich filmów wojennych, zawierający, zamiast charakterystycznej dla lat 60. propagandy i ideologicznych uproszczeń, elementy rozrachunkowe. Doborowa obsada (Tadeusz Łomnicki, Daniel Olbrychski, Marek Perepeczko, Barbara Brylska), nowatorska, niechronologiczna narracja i znakomicie zrealizowane sceny batalistyczne to bezsprzeczne atuty tego filmu.
O polskich emisariuszach wojennych opowiadają zaś dwa filmy. Pierwszy to „Karski i władcy ludzkości” (2015) – opisujący historię Jana Karskiego ps. „Witold”, emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, potajemnie wysłanego do warszawskiego getta z misją rozpoznania sytuacji Żydów w przededniu „ostatecznego rozwiązania”.
Drugi to najnowszy film Władysława Pasikowskiego – „Kurier” opowiadający historię przebijania się Jana Nowaka-Jeziorańskiego z Anglii do Warszawy w przeddzień Powstania Warszawskiego.
Zapraszamy również na pokazy filmów: „Katyń” A. Wajdy (2007), „W ciemności” A. Holland (2011), „Obława” M. Kryształowicza (2012) czy „Letnie przesilenie” M. Rogalskiego (2014).
Pełną listę filmów można znaleźć w bazie Kina za Rogiem na stronie www.kinozarogiem.pl.
Pokazy można rezerwować w biurze Kina za Rogiem (ul. Jakubowskiego 10), mailowo (kinozarogiem@pokis.pl) lub telefonicznie (24 366 43 52). Ceny biletów to 5 zł (dla grupy 15-20-osobowej) oraz 3 zł (dla grupy powyżej 20 osób). Zachęcamy do rezerwacji pokazów. Oferta dostępna przez cały wrzesień.