W tym tygodniu przeniesiemy się do Wiednia lat 30. XX wieku, spotkamy m.in. Zygmunta Freuda i będziemy świadkami bezwzględnej nazistowskiej polityki III Rzeszy. Odwiedzimy również Kraj Kwitnącej Wiśni, gdzie potoczy się akcja świetnego thrillera w reżyserii Yu Irie. Nie zabraknie także filmów dla widzów najmłodszych…
W środę 9 września o godzinie 18 zapraszamy na pokaz austriacko-niemieckiego filmu “Trafikant”.
Wiedeń, rok 1937. 17-letni Franz przyucza się do pracy w trafice – małym sklepie oferującym gazety, czasopisma i wyroby tytoniowe. Dowiaduje się tutaj sporo nie tylko o swoim fachu, lecz także o życiu i miłości, której meandry pomaga mu zgłębiać stały klient trafiki doktor Sigmunt Freud. Gdy do Wiednia wkraczają naziści, niemal z dnia na dzień dramatycznie rozsypuje się dawny porządek świata…
Klimatyczna opowieść o dojrzewaniu emocjonalnym i intelektualnym – i dojrzewaniu do odwagi w przeciwstawianiu się złu.

fot. Hermann Dunzendorfer
Sobotnie pokazy rozpoczniemy blokiem filmów dla dzieci. Już o godzinie 13:30 pokażemy “Baśnie i bajki polskie dla najmłodszych cz. 1”.
To seria krótkich (13-minutowych) filmów animowanych oparta na motywach znanych polskich baśni, bajek i legend. Dzięki swojej otwartej formie poszczególne części różnią się między sobą stylistyką i estetyką, tym samym pokazując bogactwo artystyczne i różnorodność interpretacyjną. Seria zdobyła wiele nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach. Zrealizowane przez Telewizyjne Studio Filmów Animowanych w Poznaniu, pod okiem Ewy Sobolewskiej, filmy nawiązują do najlepszych dzieł polskiej animacji dziecięcej. Ich twórcami jest wielu znakomitych polskich artystów grafików, reżyserów, scenarzystów, muzyków, m.in.: Zbigniew Kotecki, Witold Giersz, Robert Turło, Joanna Jasińska-Koronkiewicz.

O godzinie 15 zapraszamy na film animowany “Sekretny świat kotów”.
Mały kotek o imieniu Oskar mieszka razem z tatą u dobrej pani, i pozornie nic mu nie brak do szczęścia. Pozornie – bo nie wystarcza mu bezpieczny i przytulny dom i pełna miska. On marzy o WIELKIEJ PRZYGODZIE! Gdy więc usłyszy opowieść o mitycznej kociej krainie – Miaukocji, postanowi wbrew rodzicielskim zakazom wyruszyć w drogę. Wielki świat okaże się jednak bardziej skomplikowany i niebezpieczny niż sobie mały Oskar wyobrażał. Na szczęście z pomocą ruszy tata, który porzuci kanapowy tryb życia i przypomni sobie, jak to było być młodym dachowcem.

Sobotnie projekcje zakończy pokaz japońskiego thrillera “Wyznania mordercy”.
Kolejna okazja do poznania japońskiej kinematografii, będąca ciekawą analizą współczesnego społeczeństwa, karmiącego się przemocą i mediami. W 1995 roku seryjny morderca brutalnie zabija pięć osób. Pomimo wielkich starań policji nie udaje się schwytać sprawcy, a sprawa zostaje zamknięta. 22 lata później, gdy zbrodnia zgodnie z prawem ulega przedawnieniu, ukazuje się książka „Jestem mordercą” w której autor – Masato Sonezaki – ze szczegółami opisuje zbrodnie sprzed lat.

fot. Takahiro Imai
Ponieważ książka błyskawicznie staje się bestsellerem, Masato zyskuje status celebryty. Rozdaje autografy, udziela wywiadów, bierze udział w spotkaniach autorskich, co z jednej strony wzbudza zachwyt konsumentów kultury masowej, z drugiej – protesty tych, dla których medialna kariera mordercy jest dowodem kompletnego upadku wartości.
Ceny biletów to 5 zł (ulgowy) i 8 zł (zwykły). Bilety można kupić na stronie internetowej bilety.pokis.pl lub stacjonarnie w Kinie za Rogiem w Płocku (ul. Jakubowskiego 10).
9 września (środa)
godz. 18 – Trafikant – film fab., reż. Nikolaus Leytner (Austria, Niemcy 2018 | 113 min. | kat. wiek.: 16).
12 września (sobota)
godz. 13.30-14 – Baśnie i bajki polskie dla najmłodszych cz. 1 (Polska 2008 – 2019 | ok. 30 min. | kat. wiek.: b.o.).
godz. 15 – Kino Dzieciom: Sekretny świat kotów – film animowany, reż. Gary Wang (Chiny 2018 | 83 min. | kat. wiek.: 7).
godz. 18 – Wyznania mordercy – thriller, reż. Yu Irie (Japonia 2017 | 117 min. | kat. wiek.: 16).