Gość Kina za Rogiem o uprzedzeniach, pamięci, odpowiedzialności i pogromie kieleckim
– To się stało. Nie powinno się wydarzyć. To było wielkie draństwo, to co Polacy zrobili swoim sąsiadom Żydom. My musimy po prostu o tym pamiętać i spokojnie o tym rozmawiać. Mówić: do czego doprowadzają uprzedzenia? Do czego doprowadzają stereotypy? Do czego doprowadza złość? – mówił Bogdan Białek podczas spotkania z widzami Kina za Rogiem w Płocku.
Bogdan Białek urodził się w Białymstoku. Mieszka w Kielcach. Jest redaktorem naczelny miesięcznika „Charaktery” i prezesem Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w Kielcach. Wcześniej był dziennikarzem Gazety Wyborczej, a w latach 2013-2017 chrześcijańskim współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.
Jest też bohaterem filmu Przy Planty 7/9 w reż. Michała Jaskulskiego i Lawrence’a Loewingera. Film oddaje głos, ocalałym z pogromu kieleckiego, żydom, ale też jest opowieścią o przywracaniu pamięci, szukaniu pojednania i przerzucaniu mostów. Ogromne zasługi na tym polu ma Bogdan Białek, który w 2000 roku zorganizował razem z Januszem Daszutą, pastorem Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Kielcach I Marsz Pamięci i Modlitwy, rozpoczynając długą drogę przełamywania wielkiego milczenia o pogromie kieleckim.
Do dziś też walczy z teoriami spiskowymi na temat tych tragicznych wydarzeń.
Podczas spotkania w Kinie za Rogiem Bogdan Białek mówił, że ma wyczulony słuch na „antysemityzm”, ale przestrzegał przed upraszczaniem i patrzeniem na świat jednowymiarowo.
– Bardzo często za antysemityzmem, bądź postawami, które bylibyśmy skłonni uważać za antysemickie, jest po prostu zwykła ignorancja – tłumaczył.
ZOBACZ TAKŻE:
Co powstrzyma nienawiść i pogardę dla innych
Bogdan Białek – gość w Kinie za Rogiem
Gość Kina za Rogiem dużo mówił o edukacji. Podkreśla, że Kielce, przez ostatnie trzydzieści lat przeszły długi proces i dziś jest to inne miasto.
Na pytanie jaki wnioski możemy wyciągnąć z dramatycznej historii na przyszłość Bogdan Białek odpowiedział:
Rozmowa z Bogdanem Białkiem została zorganizowana jako wydarzenie towarzyszące festiwalowi Watch Docs. Prawa człowieka w filmie. Odbyła się 16 października 2019, zaraz po pokazie filmu „Ptzy planty 7/9, w Kinie za Rogiem w Płocku. Trwała dwie godziny.
fot. Mikołaj Tytman
UWAGA! Film Przy Planty 7/9 jest dostępny w Bibliotece Kina za Rogiem. Zachęcamy do zamawiania seansów na życzenie.