Weekendowy, objazdowy festiwal filmowy poruszający prawa człowieka, już od 15 listopada w Kinie za Rogiem w Płocku. Zapraszamy na 22. OFF WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie. Wstęp bezpłatny.
12 listopada (wtorek) – wydarzenie towarzyszące
godz 18 – ZIELONE OPOWIEŚCI: pokaz filmu „Trwanie” połączony ze spotkaniem z Markiem Kubackim chirurgiem drzew, dendrologiem, społecznikiem. Będzie to spotkanie wokół tematu starych drzew w mieście i próba znalezienia odpowiedzi na pytanie czy stare, spróchniałe, połamane jest niepotrzebne i koniecznie musi zastąpić je nowe. Wydarzenie towarzyszące 22. OFF WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie.
“Trwanie” (Polska 2022, reż. Jacek Schmidt, 50 min.)
Film
jest opowieścią o drzewach jako o osobach – bliskich i towarzyszących
człowiekowi od zarania dziejów. Osią narracyjną filmu jest obserwacja
emocjonalnej relacji pomiędzy człowiekiem – chirurgiem drzew, a jego
pacjentami drzewami. Ów szczególny lekarz to Marek Kubacki – od ponad
30 lat ratujący sędziwe drzewa przed wycinką. Dziś już emerytowany,
wciąż odwiedza swoich byłych pacjentów sprawdzając ich kondycję. Obrazy
z takich „wizyt lekarskich” ukazują imponujące, wiekowe drzewa, które
dzięki zabiegom Kubackiego zostały ocalone od zagłady. W połączeniu z
refleksjami tego wyjątkowego chirurga dotyczącymi jego równie
niezwykłych pacjentów, składają się na frapującą opowieść o drzewie jako
żywej istocie – godnej traktowania jako osoba, a nie tylko jako źródło
surowca, czy materiału opałowego.” – opis producenta

15 listopada (piątek)
godz. 16 – 22. OFF WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie: Moja siostra (Polska 2023, 30 min.) dokumentalny | reż. Mariusz Rusiński. Wstęp wolny.
Niezwykle intymne, fascynujące spojrzenie na rodzinne współzależności. Reżyser filmu towarzyszy swojej nastoletniej siostrze w wychodzeniu z uzależnienia od substancji psychoaktywnych i uważnie analizuje kryzys relacji swoich najbliższych. Ujawnia zawierane między członkami rodziny przymierza, punkty zapalne oraz narastające konflikty, które mimo najlepszych chęci pozostaną nierozwiązane. Obserwujemy, jak rodzice uczą się wspierać nastolatkę na jej zasadach, jednocześnie konfrontując się z jej żalem wynikającym z poczucia niezrozumienia i dysproporcji w obdarzaniu dzieci miłością i uwagą. Mimo złości na Zuzię, jej bliscy mają bowiem świadomość, że ten nałóg nie wziął się znikąd. Jak schematy zachowań w rodzinie wpływają na wybory dorastających dzieci? I gdzie przebiega granica odpowiedzialności rodziców?

godz. 16:30 – 22. OFF WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie: A jeśli jutro wojna się skończy (Polska 2023, 60 min.) dokumentalny | reż. Martyna Wojciechowska, Hanna Jewsiewicka. Wstęp wolny.
Martyna Wojciechowska i Hanna Jewsiewicka przedstawiają przejmujące historie kobiet, które doświadczyły przemocy podczas wojny w Ukrainie. Dokument o siostrzeństwie w momencie wielkiej próby, o tym, że czasem uścisk znaczy więcej niż setki słów. O sile ukraińskich kobiet dźwigających gigantyczne wojenne brzemię, nawet jeśli nie walczą na pierwszej linii frontu.

godz. 18 – 22. OFF WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie: Plan C. Nie będziesz szła sama (USA 2022, 99 min.) dokumentalny | reż. Tracy Droz Tragos. Wstęp wolny.
Film „Plan C” przedstawia działania i motywacje tytułowej grupy aktywistek i lekarek, usiłującej zapewniać dostęp do aborcji w Stanach Zjednoczonych. Od 2020 roku stan za stanem, w 2022 także federalny Sąd Najwyższy, dostęp ten prawnie ogranicza, a kliniki aborcyjne masowo się zamykają. Aktywistki, w ślad za międzynarodowym ruchem działającym w ten sposób od lat, wykorzystują i nagłaśniają metodę farmakologiczną – tabletki aborcyjne. Osoby w niechcianych ciążach dostają tabletki pocztą, a aborcje wykonują samodzielnie w domu, z dala od czyhających prokuratorów i dzwoniących na policję lekarzy. Film pokazuje pracę lekarek, które podejmują ryzyko prawne i narażają się na przemoc, gdyż etyka zawodu oraz zwykłe poczucie przyzwoitości nakazują im pomagać dalej.

godz. 20 – 22. OFF WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie: Film okresowy (USA 2023, 93 min.) dokumentalny | reż. Lina Plioplyte. Wstęp wolny.
Gdy w 1985 roku Courteney Cox w reklamie telewizyjnej tamponów po raz pierwszy użyła słowa „okres”, wydawało się, że świat stoi u progu rewolucji obyczajowej. Jak to możliwe, że dziś, po niemal czterdziestu latach miesiączka to wciąż temat wstydliwy i kontrowersyjny? Wraz z reżyserką przyglądamy się patriarchalnym normom kulturowym, wpajanemu poczuciu wstydu i temu, jak kobiety systemowo pomijane są w liczących się dziedzinach życia – od zdrowia po edukację.

16 listopada (sobota)
godz. 14 – 22. OFF WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie: Pegasus. Szpieg w moim telefonie (cz. 1) (Francja, Wlk. Brytania 2023, 52 min.) dokumentalny | reż. Anne Poiret, Arthur Bouvart. Wstęp wolny.
W lipcu 2021 świat po raz pierwszy usłyszał o Pegasusie – izraelskim oprogramowaniu inwigilacyjnym. Dzięki bezprecedensowemu wyciekowi danych międzynarodowe śledztwo prowadzone przez Forbidden Stories ujawniło istnienie ponad 50 000 potencjalnych ofiar Pegasusa – wyrafinowanego narzędzia szpiegowskiego opracowanego przez izraelską firmę NSO Group. Wśród ofiar byli dziennikarze, obrońcy praw człowieka, prawnicy, politycy, naukowcy, biznesmeni. Zajmujący się sprawą dziennikarze odtwarzają kolejne kroki prowadzące do ujawnienia wyników śledztwa i demaskują autorytarne działania władz, naruszenia prywatności obywateli i ich skutki.

godz. 15 – 22. OFF WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie: Nie uwierzysz póki nie zobaczysz (Węgry, Niemcy 2022, 50 min.) dokumentalny| reż. Polina Georgescu. Wstęp wolny.
Uliczna kampania węgierskich aktywistów próbujących dokonać niemożliwego – przekonać zmanipulowane przez rządową propagandę społeczeństwo do unieważnienia homofobicznego referendum.

godz. 16 – 22. OFF WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie: Mur (Włochy 2023, 107 min.) dokumentalny | reż. Kasia Smutniak. Wstęp wolny.
Mieszkająca we Włoszech polska aktorka Kasia Smutniak podejmuje ryzykowną wyprawę do jądra ciemności, towarzysząc aktywistom ratującym migrantów w zamkniętej strefie na polsko-białoruskiej granicy. Debiutancki dokument mieszkającej we Włoszech aktorki Kasi Smutniak, to film, obok którego nie da się przejść obojętnie. Po raz pierwszy na dużym ekranie z tak bliska możemy obserwować realia sytuacji na polsko-białoruskiej granicy z punktu widzenia aktywistów szukających w Puszczy Białowieskiej zagubionych migrantów. Protagonistów „Muru” – podobnie jak samą reżyserkę – do działania popycha głęboka niezgoda na ludzkie cierpienie. Nie zważając na konsekwencje, próbują je przynajmniej ograniczyć.

godz. 18 – 22. OFF WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie: Prawdziwsze od prawdy (Niemcy 2023, 93 min.) dokumentalny | reż. Daniel Andreas Sager. Wstęp wolny.
Kiedy Claas Relotius – największe od lat nazwisko niemieckiego dziennikarstwa – odbierał w 2019 roku ostatnią w swojej karierze nagrodę, wiedział już, że godziny jego sławy są policzone. Kilka dni później wybucha gigantyczny skandal: reportaże, dzięki którym dotarł na szczyt okazały się wytworem jego fantazji. Daniel Sager zagląda w swoim znakomicie udokumentowanym filmie za kulisy „afery Relotiusa”.

17 listopada (niedziela)
godz. 14 – 22. OFF WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie: Tokio Uber blues. Samotność kuriera (Japonia 2022, 93 min.) dokumentalny | reż. Taku Aoyagi. Wstęp wolny.
Czy wiesz, co dzieje się, kiedy w deszczowy dzień wybierasz w smartfonie ulubioną restaurację i klikasz przycisk „zamów”? Kuszony perspektywą wysokich zarobków niespełna trzydziestoletni Taku Aoyagi wyrusza ze swojej rodzinnej miejscowości do Tokio, by zostać dostawcą jedzenia i choć częściowo spłacić zaciągnięty na studiach kredyt. Już wkrótce codzienność Taku zacznie przypominać grę, w której jedynym sposobem na przeżycie będzie wbijanie kolejnych leveli na poziomie hard. „Tokio Uber blues” to przenikliwy i pełen nieoczywistego humoru dokument o świecie cyfrowego prekariatu i narodzinach nowej, współczesnej klasy pracowniczej.

godz. 16 – 22. OFF WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie: Nasz cały świat (Niemcy 2023, 81 min.) dokumentalny | reż. Frederik Subei. Wstęp wolny.
Twórcy filmu towarzyszą rdzennym mieszkańcom amazońskiej dżungli, którzy organizują się w obronie swojego domu. Pierwotny las, zamieszkiwany przez lud Guajajara, jest regularnie wycinany pod uprawy albo w celu nielegalnej sprzedaży drewna. Deforestacja nie tylko zabiera przestrzeń do życia Guajajara oraz narusza ich tradycje, ale także zagraża sąsiedniemu ludowi Awá – unikalnej społeczności leśnych nomadów, którym dotychczas udawało się uniknąć jakiegokolwiek kontaktu z cywilizacją białego człowieka.

godz. 18 – 22. OFF WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie: Ocean na sprzedaż (USA 2023, 85 min.) dokumentalny | reż. Matthieu Rytz. Wstęp wolny.
Czy marzenie o energetycznej transformacji może zagrozić przyszłości oceanicznych ekosystemów? Oszałamiający wizualnie dokumentalny esej o cenie skarbów z morskich otchłani (w roli lektora: Jason Momoa).


Organizator: Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Współorganizator: Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów
współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa, Unia Europejska (“Kreatywna Europa” MEDIA), Ambasada Królestwa Niderlandów, Open Society Foundations
partnerzy: ChaiKola
patroni medialni: OKO.press, ngo.pl, Nowa Polszcza, Radio Mixx, Radio Płock FM, MiastO!Żyje
—
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską. Poglądy i opinie wyrażone w ramach projektu są wyłącznie poglądami autorów treści i nie muszą odzwierciedlać stanowiska Unii Europejskiej ani Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury. Unia Europejska ani organ przyznający dofinansowanie nie ponoszą odpowiedzialności za poglądy i opinie wyrażone w ramach projektu.