27 października w Warszawie zakończył się Ukraina! 9. Festiwal Filmowy. 27 listopada rusza płocka replika festiwalu. W Kinie za Rogiem będzie można zobaczy, m.in. „Redakcję”, która zdobyła nagrodę główną (konkurs fabularny). Zapraszamy.
Jak uzasadniają jurorzy (Agata Buzek, Anna Maliszewska, Jerzy Kapuściński) film „Redakcja” w reżyserii Romana Bondarchuka to błyskotliwa satyra na współczesny świat pogrążony w chaosie. Film zachwycił nas świeżością i odwagą. W szczególności doceniliśmy swobodne wykorzystanie wielu gatunków filmowych w służbie opowieści o apokalipsie absurdu. Płocki przegląd otworzymy wyróżnionym na festiwalu „Forever, Forever” w reżyserii Anny Buryachkovej, który został nakręcony w obwodzie chersońskim tuż przed pełną inwazją Rosji na Ukrainę.
W programie znalazły się najnowsze produkcje fabularne. Ukraina! 9. Festiwal Filmowy to wyjątkowa okazja, by poznać i zrozumieć współczesne ukraińskie kino oraz kulturę, która mimo trudności wciąż kwitnie – mówi dyrektorka festiwalu, Beata Bierońska-Lach.
Pokazy odbywają się w ramach Klubu Filmowego POD GILEM. Bilety w cenie 18 zł (zwykły), 14 (dla posiadaczy Karty Klubu Filmowego) dostępne w kasie kina i w sprzedaży on-line na bilety.pokis.pl
PROGRAM PŁOCKI
27 listopada (środa) | godz. 18
Forever-Forever
(Ukraina, Holandia 2023, 107 min.) dramat | reż. Anna Buryachkova | obsada: Alina Cheban, Zachary Shadrin, Arthur Aliiev, Yelyzaveta Tsilyk, Daria Zhykharska
Rozgrywający się w Kijowie pod koniec lat 90. „Forever-Forever” to portret młodych i zbuntowanych ludzi, którzy szukają miłości, odkrywają swoją seksualność i grają w okrutne gry, w których nigdy nie ma zwycięzcy. PREMIERA WARSZAWSKA. Film otrzymał wyróżnienie za fabułę podczas 9. Ukraina! Festiwal Filmowy, który odbył się w dniach 21-27.10.2024 w Warszawie.
30 listopada (sobota) | godz. 16
La Palisiada
(Ukraina 2023, 100 min.) dramat kryminalny | reż. Philip Sotnychenko | obsada: Andrii Zhurba, Novruz Hikmet,Oleksandr Parkhomenko, Valeria Oleinikova
Opowieść o dwóch strzałach i kilku śmierciach – dosłownych i metaforycznych – opowiedziana w postsowieckim stylu neo-noir.
30 listopada (sobota) | godz. 18
Redakcja
(Ukraina, Niemcy, Słowacja, Czechy 2024, 126 min.) dramat | reż. Roman Bondarchuk | obsada: Dmytro Bahnenko, Zhanna Ozirna, Rymma Ziubina, Andrii Kyrylchuk
Po podpaleniu lasu młody naukowiec zostaje dziennikarzem, aby odkryć prawdę kryjącą się za płomieniami. PREMIERA WARSZAWSKA / FILM ZAMKNIĘCIA FESTIWALU W WARSZAWIE. Otrzymał nagrodę za fabułę podczas 9. Ukraina! Festiwal Filmowy, który odbył się w dniach 21-27.10.2024 w Warszawie.
7 grudnia (sobota) | godz. 18
Ludzie
(Polska 2024, 119 min.) dramat | reż. Maciej Ślesicki, Filip Hillesland | obsada: Mariia Shtofa, Cezary Pazura, Afina Ostapenko
Poruszająca opowieść o poświęceniu, odwadze i sile ludzkiego ducha, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami z ogarniętej wojną Ukrainy. Surowa, naturalistyczna w formie, zrealizowana z dokumentalistyczną wrażliwością.
OPISY
FOREVER-FOREVER
Kijów, lata dziewięćdziesiąte ubiegłego wieku. Główna bohaterka Tonia przenosi się ze szkoły średniej w centrum miasta do innej szkoły i dość szybko zaprzyjaźnia się z grupą młodych ludzi, jednocześnie próbując odnaleźć się w nowej sytuacji. Spędza czas włócząc się z nowymi przyjaciółmi po opuszczonych peryferiach Kijowa. Tonia poznaje dwóch różnych chłopaków, troskliwego Zhurika, oraz niepokornego dilera Sanię. Czy Tonia będzie w stanie odnaleźć swoją własną drogę, czy też zatraci się w niebezpiecznym trójkącie? Forever Forever to historia miłosna rozgrywająca pośród ruin sowieckiego reżimu.
Anna Buryachkova, reżyserka
z ponad 10-letnim doświadczeniem w tworzeniu filmów, teledysków i reklam. Jej twórczość została doceniona na wielu międzynarodowych festiwalach, w tym Berlin Fashion Films, Berlin Music Video Awards i Cannes Lions’ Social Campaign Program. Jej debiut fabularny FOREVER-FOREVER (2023) został nagrodzony na Meeting Point Vilnius oraz na Ukrainian Movies Now showcase podczas Marche Du Film – Festival Du Cannes. FOREVER-FOREVER (2023) miał swoją premierę na MFF w Wenecji.
La Palisiada
Opowieść o dwóch strzałach i kilku śmierciach – dosłownych i metaforycznych – opowiedziana w postsowieckim stylu neo-noir. Ukraina, 1996 rok. 5 miesięcy przed moratorium na wykonywanie kary śmierci, dwóch starych przyjaciół, detektyw policji i psychiatra sądowy, badają sprawę morderstwa swojego kolegi. Dawno temu obaj byli zakochani we wdowie po zmarłym. Akcja toczy się kilka miesięcy przed podpisaniem przez Ukrainę Europejskiej Konwencji Praw Człowieka zakazującej kary śmierci, kiedy kraj po uzyskaniu niepodległości w 1991 r. wciąż tkwi w swego rodzaju stagnacji postsowieckiego kontinuum. Ukraiński kandydat do Oscara 2024.
Unikalny styl wizualny filmu został stworzony przy użyciu szeregu technik celuloidowych i cyfrowych, w tym retro kamery wideo, której ostatnie zachowane kasety zostały zamówione z różnych miejsc na całym świecie.
Philip Sotnychenko, reżyser
urodzony w Kijowie w 1989 roku. Ukończył Kijowski Narodowy Uniwersytet Teatru, Filmu i Telewizji im. I. Karpienki-Kary. Jest współzałożycielem Contemporary Ukrainian Cinema, promującym niezależnych twórców.Sotnychenko zdobył uznanie za krótkie filmy, takie jak Son, Nail i Technical Break, które były pokazywane na międzynarodowych festiwalach i zdobyły wiele nagród. Jego debiut fabularny, La Palisiada, koncentruje się na ostatniej sprawie związanej z karą śmierci na Ukrainie, zrealizowanej w 1996 roku, tuż przed jej zniesieniem. Aktywnie uczestniczy w życiu filmowym Ukrainy, pełniąc rolę dyrektora programu na festiwalu GOGOLFEST.
Nagrody
MFF w Rotterdamie 2023 – nagroda FIPRESCI
MFF w Wilnie 2023 – najlepszy europejski debiut
MFF w Sarajewie 2023 – najlepszy reżyser
Ukraiński Kandydat do Oskara 2024
Redakcja
Na dzikich stepach południowej Ukrainy młody badacz przyrody o imieniu Yura szuka zagrożonego gatunku świstaka, ale zamiast tego jest świadkiem zbrodni. Chcąc ujawnić prawdę, Yura zabiera swoje zdjęcia do redakcji lokalnej gazety.Szybko jednak zdaje sobie sprawę, że nikomu tam nie zależy na dochodzeniu sprawiedliwości. Podczas gdy zbliża się wielka wojna zaczyna jawić się nad horyzontem, naiwny światopogląd Yury rozpada się w burzy fałszywych wiadomości, sfałszowanych wyborów politycznych i tajemniczych rytuałów.
Roman Bondarchuk, reżyser, scenarzysta, operator i producent
urodzony w 1982 roku. Absolwent Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Teatru, Kina i Telewizji im. Iwana Karpenki-Karego. Tworzył dokumenty dla takich kanałów telewizyjnych jak ZDF, MDR i Arte. Za film Ukraińscy szeryfowie otrzymał Specjalną Nagrodę Jury na IDFF w Amsterdamie, film był ukraińskim kandydatem do Oscara. „Dixie Land” zdobył nagrodę Złotego Księcia na MFF w Odessie.
Jego debiut fabularny Wulkan pokazywano na kilkunastu międzynarodowych festiwalach. Redakcja miała premierę na tegorocznym Berlinale w sekcji Forum.
Filmografia
2014 Euromajdan. Surowy montaż / Evromaidan. Chornovy montazh / Euromaidan. Rough Cut (doc.)
2015 Dixieland (doc.)
2015 Ukraińscy szeryfowie / Ukrainian Sherrifs (doc.)
2018 Wulkan / Vulkan / Volcaino
2024 Redakcja / Redaktsiya / The Editorial Office
LUDZIE
Tą historią składamy hołd tym ofiarom wojny w Ukrainie, o których nie mówi się w medialnych relacjach. Chcemy pokazać historie zwykłych ludzi, którzy doświadczyli wojny w sposób tragiczny – we własnych domach. Przypominamy jednocześnie o obowiązku pomocy wszystkim ofiarom wojny i konieczności dalszego wsparcia społeczności ukraińskiej.
– EKIPA FILMU
Poruszająca opowieść o poświęceniu, odwadze i sile ludzkiego ducha, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami z ogarniętej wojną Ukrainy. Opowieść o ludziach zmuszonych żyć w nieludzkich czasach. Surowa, naturalistyczna w formie, zrealizowana z dokumentalistyczną wrażliwością.
Maciej Ślesicki & Filip Hillesland, reżyserzy
Maciej Ślesicki to znany polski reżyser filmowy, scenarzysta i producent, a także pedagog. Jest założycielem i kanclerzem Warszawskiej Szkoły Filmowej. W swoim dorobku artystycznym ma takie filmy jak Tato, Sara oraz kRAJ, który powstał przy współpracy ze studentami szkoły. Jest laureatem Złotej Kaczki oraz nagrody za reżyserię na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Otrzymał również nominacje do Oscara za produkcję filmów krótkometrażowych Nasza klątwa i Sukienka.
Filip Hillesland to reżyser filmowy i gier wideo, znany z krótkometrażowych filmów, takich jak Tropical Island i Toast, które zdobyły uznanie na festiwalach, w tym w Gdyni i Palm Springs. Współreżyserował pełnometrażowy film kRAJ, dostępny na Netflixie. Uczestniczył w Polsko-Amerykańskim Forum dla Młodych Filmowców w Los Angeles i brał udział w tworzeniu gry CYBERPUNK 2077. Obecnie pracuje nad niezależną grą wideo.