Dziesięć filmów dokumentalnych o ludziach i ich zmaganiach ze współczesnym światem. W każdy czwartek, od 17 września do 29 października, zawsze o godz. 18, 18. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS będzie na Was czeka w Kinie za Rogiem w Płocku. Wstęp bezpłatny.
Zaczynamy od „6… 5… 4… 3… Na ulicy” w reż. Roberta Kowalskiego, który zaprasza nas na uliczne protesty. Te, przez ostatnie 4 lata, dosłownie zalały polską ulicę. Autor był tam z kamerą; na wydarzeniach wielkich, powszechnie znanych i zapowiadanych z wyprzedzeniem oraz akcjach specjalnych, utajnionych do samego końca.
Grzegorz Paprzycki („Mój kraj taki piękny”) jest ze swoją kamerą tam, gdzie społeczna polaryzacja przyjmuje postać otwartego konfliktu. Bada postawy środowisk skrajnie prawicowych i reakcje tych, którzy aktywnie przeciwstawiają się rosnącej brunatnej fali.

Podobnie jak Ondřej Šálek („Dobre wiadomości”), który skupia się jednak na jednym człowieku. Petr Černý to „gwiazda” prawicowego Internetu północnych Czech. Jego programy, w których antymigrancka histeria miesza się z teoriami spiskowymi, fake newsami i rosyjską propagandą, ogląda co tydzień po kilkanaście tysięcy osób.

Wyjątkowy ze względu na formę i treść jest film Franka Geigera i Mohammada Farokhanesha („Mali Niemcy”), którzy pokazują losy dzieci wychowywanych w środowisku niemieckich neofaszystów. Niemal od urodzenia faszerowanych sloganami o czystości rasy, pozbawionych kontaktu z inaczej myślącymi ludźmi, karmionych nienawiścią i pogardą dla nie-Aryjczyków. Film zawiera elementy animacji.

Ten temat rozgrzewa polską debatę publiczną od kilku miesięcy, choć problem praw społeczności LGBT nabrzmiewa co najmniej od kilku lat. A jak jest w USA? W „Bo nie wiedzą co czynią” Daniel Karslake opisuje konsekwencje decyzji Sąd Najwyższy USA z 2015, który uznał legalność małżeństw jednopłciowych. Z jednej strony wybuchła euforia w środowiskach obrońców praw człowieka, z drugiej – wzrost homofobii i „mowy nienawiści”, którą posługują się kaznodzieje rozmaitych wyznań. Wojtek Jankowski („Punkt zapalny”) spogląda na problem przez pryzmat tęczy. Ten prastary znak przymierza, zgody i harmonii od kilku lat wywołuje silne i skrajne emocje wśród Polaków. Dlaczego? Jankowski łączy w swoim filmie dosłowność z przenośnią, konkretną społeczną obserwację z metaforą o rzadko spotykanej sile wyrazu.
PROGRAM FESTIWALU:
https://kinopokis.pl/watch-docs-2020/
Zapraszamy na wszystkie pokazy. WATCH DOCS to jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka, gdzie zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową. Największych i najstarszych. Organizowany od 2001 roku, co roku gromadzi kilkadziesiąt tysięcy widzów w całej Polsce. W Płocku odbywa się po raz ósmy. Organizatorem festiwalu jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Lokalnymi partnerami: Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, Kino za Rogiem w Płocku.