W naszym wakacyjnym cyklu KARTKI Z PODRÓŻY odwiedziliśmy już Indie, Japonię, wyspy brytyjskie czy półwysep apeniński. Teraz chcemy Was zabrać na północ, do odciętej od świata wioski, gdzie raz na 90 lat obchodzone jest prastare święto związane z letnim przesileniem Słońca.
Naszymi przewodnikami są Dani i Christian – sympatyczna młoda para, której niezbyt się układa, jednak rodzinna tragedia znowu zbliża ich do siebie. Oboje dołączają do grupy przyjaciół Christophera i wyruszają na wakacyjną wyprawę.
Jednak czym
byłaby wakacyjna przygoda bez odrobiny adreanaliny i prastarych
strachów? To, co z początku wygląda na beztroską wycieczkę
połączoną z badaniem egzotycznych obrzędów, z czasem przybiera
coraz bardziej niepokojący obrót.
Zapraszamy 24 lipca o godz. 18 na „Midsommar. W biały dzień” – film Ariego Astera, wizjonera współczesnego kina i jednego z najciekawszych młodych twórców, który stworzył mroczną baśń, rozgrywającą się w biały dzień. W rolach głównych wystąpiły wschodzące gwiazdy młodego pokolenia: Florence Pugh („Lady M.”, „Pasażer”, „Czarna wdowa”), Will Poulter („Czarne lustro: Bandersnatch”, „Więzień labiryntu”) oraz Jack Reynor („Transformers: Wiek zagłady”,
„Makbet”).
O godz. 16, tego samego dnia, dla nieco młodszych widzów (7+), też mamy baśń. Choć można powiedzieć, że to raczej twórcze odczytanie pierwowzoru. „Śnieżka i fantastyczna siódemka” to zabawna i pouczająca bajka o tym, że prawdziwe piękno tkwi w naszym wnętrzu, a nie w naszym ciele.Mamy tu i królewnę, i zatrute jabłko, i siedmiu krasnoludków, jednak wszystko… jest troszeczkę inne. Śnieżka, nie jest najsmuklejszą istotą na świecie, a krasnoludki marzą o tym by być przystojnymi młodzieńcami o wzroście co najmniej metr osiemdziesiąt.
Na koniec zapraszamy na ostatni seans w tym miesiącu. Świetny filmowy portret jednego z ciekawszych współczesnych reżyserów – Michael Haneke. Zobaczymy, m.in. fragmenty filmów – „Miłość”, „Białawstążka”, „Pianistka” czy „Funny Games” – oraz materiały z planów filmowych i wypowiedzi aktorów, m. in. Jean-Louisa Trintignanta, Isabelle Huppert czy Juliette Binoche, a przede wszystkim samego reżysera.
Reżysera spotykamy na planie jego filmów, podpatrując metody jego pracy z aktorami, ale też studentami szkoły filmowej. Lektura obowiązkowa dla wszystkich miłośników jego twórczości.
28 lipca (środa) o godz. 18 – Michael Haneke. Zawód: reżyser (Austria, Francja 2013, 89 min.) w reżyserii Yves’a Montmayeura.