W ostatnią środę stycznia Klub Filmowy POD GILEM zaprasza na głośny film LAS Lidii Dudy – intymny portret rodziny i świadectwo czasów współczesnych.
Bohaterami są Asia i Marek, którzy po studiach kupili stary dom tuż przy wschodniej granicy Polski – w Puszczy Białowieskiej, najstarszym lesie Europy. To ich mały raj – miejsce, w którym ich dzieci miały bezpiecznie dorastać z dala od problemów współczesnego świata. Dla ich dzieci – Marysi, Ignacego i Franka – las jest drugim domem, oswojonym i niebudzącym lęku. Ale pewnego dnia las się zmienia. Pojawiają się w nim Obcy, Inni, Uchodźcy – niechciani i w Polsce, i w Białorusi. Cała rodzina im pomaga, mimo że polskie prawo tego zabrania, bo jak można zostawić drugiego człowieka bez pomocy?
Świat dzieci diametralnie się zmienia. Już nie bawią się w rycerza i księżniczkę, tylko w uchodźce i służby graniczne. Wielka polityka zapukała do drzwi ich domu i już nic nie było takie, jak kiedyś.

Film otrzymał nagrodę Silver Alexander na festiwalu w Salonikach, gdzie miał swoją światową premierę. Zdobył też nagrody na Millennium Docs Against Gravity, m.in. za reżyserię i Nagrodę Amnesty International za Najlepszy film o prawach człowieka.
Lidia Duda to ceniona autorka reportaży i filmów dokumentalnych. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim, pracę magisterską pisała na temat Hieronima Boscha. Po studiach pracowała w klubie jazzowym, w Operze Wrocławskiej, była nauczycielką plastyki w Tychach. Pracę w mediach zaczynała od działu reklamy katowickiego oddziału TVP. Wkrótce została reporterką w “Aktualnościach” TVP Katowice. Specjalizowała się w tematach społecznych. Od końca lat 90. związana z Ekspresem Reporterów, dla którego realizowała własne reportaże (ponad 60), później z Redakcją Filmu Dokumentalnego i Reportażu Programu 2 TVP.
Laureatka licznych nagród na festiwalach filmowych. Po emisji filmu „Nie zgadzam się na świat, w którym żyją moi bohaterowie” (dokumentalny zapis życia chłopców w wieku od siedmiu do czternastu lat, tzw. klejarzy, którzy żyją na ulicy) zorganizowano specjalne posiedzenie sejmowej komisji ds. dzieci i młodzieży, a po emisji „U nas w Pietraszach” (opowieść kilkuletniego chłopca o życiu w popegeerowskiej wsi Pietrasze) minister Barbara Labuda powołała zespół, który miał opracować program pomocy dla popegeerowskich wsi.
Przepis Lidii Dudy na dobry reportaż: „Trzeba lubić bohaterów i patrzeć na nich krytycznie, być głodnym historii bohatera, umieć go wysłuchać, kiedy opowiada swoją tragedię. W tej współpracy musi być uczciwość. Nie może być ukrytej kamery i oszukiwania, że tego czy tamtego się nie nakręci. To obraz codzienności, więc utrwalamy wszystko”(źródło; wikipedia.pl)
UWAGA! Film dostępny dla osób ze specjalnymi potrzebami w obszarze wzroku. Audiodeskrypcja oraz lektorska wersja napisów są udostępniane przy użyciu aplikacji Kino Dostępne. Więcej informacji o aplikacji dostępne stronie: kinodostepne.pl

zapraszamy
29 stycznia 2025 | godz. 18
Las, reż. Lidia Duda
(Polska 2024, 84 min.)
KUP BILET: bilety.pokis.pl
