Kultowy obraz Henryka Kluby – „5 i ½ Bladego Józka” – powraca po 2 latach na ekran Kina za Rogiem w Płocku. Pokażemy również „Słońce wschodzi raz na dzień” – film, który powstał tuż przed „Józkiem”. Zapowiada się długi, ale ciekawy wieczór .
16 listopada Kino za Rogiem zaprasza na KLUBowy Minimaraton – pokaz filmów Henryka Kluby. Wstęp na zaproszenia, które są jeszcze dostępne w kasie kina.
„5 i ½ Bladego Józka” to
historia gangu
motocyklowego, który „terroryzuje” mieszkańców Płocka (choć
w filmie nazywa się „Kamienica”) z olśniewającą Anna Dymną
(wówczas Dziadyk) jest jedną z największych ofiar peerelowskiej
cenzury w całej historii polskiej kinematografii. Dlaczego i jak do
tego doszło, postaramy się opowiedzieć przed projekcją filmu.

I sezon Filmowego Płocka | fot. Sebastian Adamkiewicz
Podczas pierwszego pokazu obiecaliśmy, że w ramach kolejnej odsłony Filmowego Płocka sięgniemy po filmowe arcydzieło , które wyszło spod ręki Henryka Kluby i Wiesława Dymnego, czyli „Słońce wschodzi raz na dzień.” Tym samym chcemy dać Państwu możliwość porównania obu obrazów, a jednocześnie pokazać, jakie filmy ten duet mógłby robić, gdyby tylko mu pozwolono.
Przed filmami wysłuchamy rozmowy z Henrykiem Klubą, nagranej na rok przed jego śmiercią, w której opowiada o swojej płockiej przygodzie i dramacie jaki zgotowali mu cenzorzy. Opowiem również o płockich wątkach w filmie „5 i ½ Bladego Józka”, który był realizowany w naszym mieście na przełomie 1970/1971 roku. Zapraszamy.
Startujemy o godz. 17. POKAZ w ramach projektu FILMOWY PŁOCK 3, realizowanego przez Płocką Lokalną Organizację Turystyczną i Samorząd Województwa Mazowieckiego. Partnerem projektu jest POKiS i Kino za Rogiem w Płocku.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Śmierć skurczybyka, czyli Easy Rider PRL|16 listopada 2017
http://pokis.pl/2017/11/16/smierc-skurczybyka-czyli-easy-rider-prl-u/
OPIS FILMÓW:
5 i ½ Bladego Józka (Polska 1971, 80 min.)
Film
Henryka Kluby (reżyseria) i Wiesława Dymnego (scenariusz i dialogi)
z Anną Dziadyk i Andrzej Malec – w rolach głównych oraz z
Władysławem Hańczą, Haliną Golanko, Leonem Niemczykiem i
Wojciechem Echilczukiem. Tytuł filmu to jednocześnie nazwa gangu
motocyklowego, który nęka mieszkańców prowincjonalnego miasteczka
Kamienica). Zmęczeni wybrykami harleyowców wysyłają list do
redakcji młodzieżowego pisma w Warszawie z prośbą o pomoc. W
sprawę angażuje się młody dziennikarz Tadeusz (Andrzej Malec),
który osobiście odwiedza Kamienicę i niemal natychmiast wchodzi w
konflikt z gangiem. Film nigdy nie wszedł na ekrany.
Słońce wschodzi raz na dzień (Polska 1967, 90 min.)
Zrealizowany w konwencji ludowej ballady dramat społeczny ukazujący – poprzez postać górala Haratyka (Franciszek Pieczka), autentycznego przywódcy beskidzkiej wioski – skomplikowane uwarunkowania i konflikty okresu kształtowania się świadomości ludu u zarania Polski Ludowej. Haratyk, niekoronowany król beskidzkiej wsi, organizuje życie po zakończeniu wojny, ale dochodzi do konfliktu z szefem UB, który uważa go za anarchistę i szkodnika. Film dziś mógłby być określony jak jedna z pierwszych opowieści o żołnierzach wyklętych, choć niekoniecznie niezłomnych. W obsadzie plejada polskich aktorów: Franciszek Pieczka, Ryszard Filipski, Stanisław Gronkowski, Marian Kociniak, Zdzisław Maklakiewicz, Edward Rączkowski, Mieczysław Gajda, Zbigniew Lesień. Filmy był peerelowskim „pułkownikiem” przez 5 lat.