Zapraszamy na nową propozycję Kina za Rogiem w Płocku – Filmy z Klimatem, które opowiadają o pięknie otaczającego nas świata, ale również o niebezpieczeństwach, które mogą go zniszczyć. Zaczynamy „Sercem dębu” – opowieścią o jednym drzewie, które daje schronienie licznym mieszkańcom.
Dąb jest uważany za króla drzew. Symbolizuje siłę i trwałość. To największe i najpotężniejsze drzewo lasów półkuli północnej. Dla wielu to synonim nadziei pokładanej w życiu i przyszłych pokoleniach. Autorzy filmu „Serce dębu”, który pokażemy w Kinie za Rogiem już 21 czerwca 2023 o godz. 18, w centrum filmu postawili stuletnie drzewo i jego ekosystem. To coś więcej niż żywa roślina – to siedlisko. Mieszkają na nim liczne zwierzęta, rośliny i grzyby. Obsadę stanowią: wiewiórki, ryjkowce, sójki, mrówki, myszy polne…
Na tej roślinnej monadzie każdy ma do odegrania jakąś rolę. Na tym drzewie każdy ma swoje miejsce. Na czubku drzewa – sójka – jak woźny ostrzega, że zbliża się niebezpieczeństwo. U podnóża drzewa niekwestionowanym szefem jest wiewiórka. Pod ziemią drobne gryzonie doświadczają zalania nory podczas raptownej burzy. Muszą odnaleźć wszystkich członków rodziny zanim zaczną zbierać żołędzie na zimę. Maleńkie słoniki żołędziowce miały szczęście podczas pogodowej anomalii. Patrząc z ich perspektywy – przeżyły najgorsze tsunami, jakie może sobie wyobrazić człowiek. Mieszkańcom dębu zagrażają też inne niebezpieczeństwa. Suspensu nie powstydziłby się Hitchcock.
Historie opowiedziane w „Sercu dębu” pokazują dzikie piękno w wyjątkowy sposób, odczytując sekrety bioróżnorodności: aby odkrywać, pokazywać i uwrażliwiać dzięki bliskości i kruchości.
Z innego rodzaju zagrożeniami muszą i chcą się mierzyć młodzi bohaterowie z filmu „Bigger than us”, który pokażemy 24 czerwca 2023 o godz. 18. Walczą o prawa człowieka, klimat, wolność słowa, sprawiedliwość społeczną, dostęp do edukacji lub żywności.
Nastoletnia Melati od kilku lat walczy z zanieczyszczeniem plastikiem, z którym zmaga się jej rodzima Indonezja. Podobnie jak ona, całe pokolenie mobilizuje się, żeby naprawić świat. Melati wyrusza w podróż, by poznać innych młodych ludzi, którzy chcą dokonać realnych zmian. Wśród nich jest młody Amerykanin o imieniu Xiuhtezcatl, który pozwał stan Kolorado, a następnie rząd amerykański, oskarżając go o to, że nie chroni środowiska naturalnego dla przyszłych pokoleń. WINNIE założyła w swoim kraju YICE – inicjatywę polegającą na uczeniu najbiedniejszych ludzi – przybywających do Ugandy uchodźców – podstaw permakultury, tak aby mogli przetrwać na ziemiach wyniszczonych przez stosowanie pestycydów. To tylko kilku bohaterów tego niezwykłego dokumentu, który przywraca wiarę w świat i ludzi. W tych trudnych czasach, kiedy każdy z nas z dnia na dzień może stać się uchodźcą, pokazują jak walczyć o ich godność. Sami przeciw wszystkim, czasem ryzykując własnym życiem i bezpieczeństwem, chronią, oskarżają i troszczą się o innych. To oni dokonują zmian.
Film wyreżyserowała Flore Vasseur, kóra w wieku 24 lat była przedsiębiorcą w Nowym Jorku, doświadczyła bańki internetowej, przeżyła 11 września oraz poznała system kapitalistyczny, który sypał się z każdej strony. Teraz pisze książki, artykuły oraz scenariusze telewizyjnych filmów. „Bigger than us” to jej pierwszy film dokumentalny, który stanowi logiczną kontynuację jej dotychczasowego dziennikarstwa śledczego i pisarstwa.
Kino za Rogiem zapraszam na „Filmy z klimatem”.
21 czerwca (środa)
godz. 18 – Serce dębu (Francja 2022, 80 min.) dokumentalny | reż. Laurent Charbonnier, Michel Seydoux.
24 czerwca (sobota)
godz. 18 – Bigger than us (Francja 2021, 96 min.) dokumentalny | reż. Flore Vasseur.