Filmowy Płock odsłania kulisy produkcji filmu „5 i pół Bladego Józka” sprzed 50 lat. Opowiedzą nam o nich reżyser Henryk Kluba, aktorzy – Halina Golanko i Wojciech Echilczuk. Dowiemy się, m.in. Dlaczego film nie wszedł na ekrany, co wydarzyło się na planie oraz w jakim tajnym, nocnym spotkaniu brała udział ekipa filmowa?
„5 i ½ Bladego Józka” to nazwa gangu motocyklowego, który nęka mieszkańców prowincjonalnego miasteczka Kamienica (które „gra” Płock). Zmęczeni wybrykami harleyowców, czy motorowców wysyłają list do redakcji młodzieżowego pisma warszawskiego z prośbą o pomoc. W sprawę angażuje się młody dziennikarz Tadeusz (Andrzej Malec), który w końcu osobiście odwiedza Kamienicę i niemal natychmiast wchodzi w konflikt z gangiem. Z opresji ratuje go Katarzyna (Anna Dziadyk-Dymna). Tadeusz postanawia więc zdobyć, przy pomocy rezolutnej Katarzyny, zaufanie harleyowców i rozpracować szajkę od środka.
Sam scenariusz filmu był niezwykle ciekawy i dobrze przyjęty przez KOS (Komisja Oceny Scenariusza). Jednak ciągle się zmieniał, a to pod wpływem Wojciecha Echilczuka i jego harleyowców,a to podczas nocnych rozmów w Płocku czy tajemniczego spotkania w Kinie Przedwiośnie. Paradoks polega na tym, że to co było siłą tej produkcji i co wróżyło jej ogromny sukces, stało się jej przekleństwem i powodem do niespotykanego nigdy wcześniej i nigdy potem w polskiej kinematografii „morderstwa” dzieła filmowego. Zapraszamy na pierwszą część opowieści „Śmierć Skurczybyka, czyli historia filmu, którego nie ma”.
Archiwalna rozmowa z H. Klubą z 2004 roku pojawia się w podcaście dzięki uprzejmości Joanny i Grzegorza Molewskich. Program ma charakter edukacyjny, a jego celem jest promocja polskiej kultury i dziedzictwa narodowego. Podcast przygotował: Radosław Łabarzewski (koncepcja, prowadzenie, montaż). Produkcja: Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, im. Themersonów. Współpraca: Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna. Muzyka: Joey Pecorarona „Russian Dance” na licencji CC BY-NC 4.0.
Przy realizacji podcastu korzystałem z następujących źródeł:
- „Dymny. Życie z diabłami i aniołami”, SIW ZNAK, Warszawa 2014
- „Harley mój kumpel” Tomasza Szczerbickiego i Wojciecha Echilczuka, Wydawnictwo Wojciech Echilczuk, Warszawa 2009
- „Dymna” Elżbiety Baniewicz, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2014
- „W Płocku kręcili Dymną na harleyu”, Milena Orłowska, w: „Gazeta Wyborcza”, strony lokalne nr 130, wydanie z dnia 06/06/2014 Gazeta Płock
- „Pięć i pół Bladego Józka”. Spotkanie z aktorami, Lena Szatkowska, w: tp.com.pl [data publikacji: 30 listopada 2017, g. 13:52]
- „Mistrz filmowej ballady” reż. Katarzyna Tomicka (Kino Polska 2006)
- niepublikowana rozmowa z H. Klubą z 2004 roku, dzięki uprzejmości Joanny i Grzegorza Molewskich
- archiwum POKiS, rozmowa z Haliną Golanko i Wojciechem Echilczukiem w Kinie za Rogiem w Płocku, 25 listopada 2017 roku
- „5 i ½ Bladego Józka” reż. H. Kluba, scen. Wiesław Dymny, ZF Wektor
- Władysław Gomułka – przemówienie na spotkaniu z warszawskim aktywem partyjnym wygłoszone 19 marca 1968 roku
Odcinek znajdziecie na Waszych ulubionych platformach strumieniowych.
SPREAKER.com (https://www.spreaker.com/show/filmowy-plock)
SPOTIFY.com (https://open.spotify.com/show/45N4XZ9IV0EES85rU8EbWF)
YOUTUBE.com (https://www.youtube.com/playlist?list=PLfkNSO6LQbnwE4Jw17pWEu1it-a0qjIgI)
fot. główna: Kino za Rogiem Płock – wnętrze
fototapeta z werkiem Jana Górskiego z planu
5 i PÓŁ BLADEGO JÓZKA
Henryka Kluby i Wiesław Dymnego