Już 13 października 2019 r. w kinach na całym świecie odbędzie się IV Europejski Dzień Kina Artystycznego. Kino za Rogiem w Płocku dołącza do ponad 700 kin na całym świecie.
Kina za Rogiem w Płocku, świętując Europejski Dzień Kina Artystycznego, zaprasza widzów na pokaz dwóch, wyjątkowych filmów.
Twój Vincent – pierwsza na świecie pełnometrażowa animacja malarska, która przedstawia życie i twórczość Vincenta van Gogha. Każda z 65 000 filmowych klatek została ręcznie namalowana techniką olejną na podobraziu z udziałem 125 malarzy z 20 krajów. Łącznie prace nad filmem trwały 10 lat. Postaci z obrazów mistrza ożywili aktorzy znani ze światowych produkcji: Douglas Booth („Duma i uprzedzenie”), dwukrotnie nominowana do Oscara Saoirse Ronan („Brooklyn”, „Pokuta”), Jerome Flynn („Gra o tron”), Aidan Turner („Hobbit”), Chris O’Dowd („Druhny”), Helen McCrory („Harry Potter i insygnia śmierci”, „Harry Potter i Książę Półkrwi”), John Sessions („Gangi Nowego Yorku”).
Film otrzymał ponad 100 nagród, w tym 23 nagrody przyznane przez publiczność, nominacje do Złotych Globów, BAFTA i Oscara, a także nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej dla Najlepszego Pełnometrażowego Filmu Animowanego. Zdjęcia do filmu współtworzył nominowany w tym roku do Oscara za film „Zimna wojna” Łukasz Żal.
Dusza i ciało – osobliwa love story, której akcja toczy się w najmniej romantycznym miejscu na świecie – węgierskiej rzeźni. W tym niecodziennym miejscu zatrudnienie znalazła dwójka outsiderów: zagubiony w rzeczywistości Endre i tajemnicza, wycofana Marika.
Endre (Géza Morcsányi) to dyrektor ekonomiczny w budapesztańskiej rzeźni, mężczyzna w średnim wieku, o trudnym charakterze. Jedną rękę ma sparaliżowaną. Maria, grana przez eteryczną Alexandrę Borbély (Europejska Nagroda Filmowa), rozpoczyna w rzeźni pracę jako kontrolerka jakości.
Obraz Ildikó Enyedi był nonominowany do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego, a wcześniej zdobył Złotego Niedźwiedzia, Nagrodę Jury Ekumenicznego i Nagrodę FIPRESCI na Berlinale. Po kilkunastu latach milczenia Enyedi – znana z brawurowego debiutu „Mój wiek XX” – stworzyła fascynującą, współczesną filmową baśń, sprawnie łącząc surrealistyczną historię snu z obrazem codziennego życia niezbyt klasycznych bohaterów.
Na uwagę zasługuje plastyczna wrażliwość reżyserki i operatora Máté Herbai (Złota Żaba na festiwalu Camerimage).
Po seansie Duszy i ciała trudno będzie uwolnić się choćby od – ilustrującej jedną z kluczowych scen – piosenki Laury Marling „What He Wrote”.
UWAGA! Przed głównym seansem zaprezentujemy filmy animowane Witolda Giersza i Joanny Jasińskiej.

Witold Giersz jest jednym z najważniejszych twórców polskiej animacji, który zdobywał nagrody na festiwalach na całym świecie, m.in. w Cannes, Oberhausen, Edynburgu i Krakowie. Jego „Koń” to pełna ekspresji i soczystego koloru akwarelowa animacja. To opowieść o dzikim i wolnym koniu, który zwycięża w pojedynku z usiłującym go ujarzmić człowiekiem. Koń jest bohaterem, równie pięknego i porywające film „Dies Irae” Joanny Jasińskiej. To inspirowana Apokalipsą św. Jana, porywająca wizualnie malarska interpretacja Dies irae, części Requiem d-moll, jednego z największych utworów sakralnych Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Film wykonany w technice animacji malarskiej na płótnie bezpośrednio pod kamerą cyfrową. Podobnej do tej, którą użyto przy realizacji „Twojego Vincenta”. Film Giersza zdobył nagrody na wielu festiwalach, m.in. na MFFA Mamaia (1968, Nagroda Główna), na MFF w Adelaidzie (1968, Złoty Krzyż Południa) czy na MFF w Edynburgu (1969, Dyplom Honorowy).
Film Joanny Jasińskiej zdobył w 2009 roku I Nagrodę dla Sekcji Rysunku Animowanego „Premio Simona Gesmundo Corti D’animazione” – „za stworzenie cudownych efektów, za harmonię i mistrzostwo w przedstawieniu muzyki Mozarta poprzez animację i ukazanie jej w ten niezwykły sposób”
Zapraszamy 13 października do Kina za Rogiem w Płocku.
godz. 15 – Twój Vincent (Polska, Wielka Brytania 2017, 90 min.) animowany, reż. Dorota Kobiela, Hugh Welchman.
Bilet: 5 zł. Kat. wiek.: 12.
godz. 17 – Dusza i ciało (Węgry 2017,111 min.)
film fab., reż. Ildiko Enyedi.
Bilet: 5 zł. Kat. wiek.: 12+
Europejski Dzień Kina Artystycznego 2019
Tegoroczne święto kina artystycznego ma po raz kolejny zaprezentować zaangażowanie kin na rzecz żywej różnorodności kulturowej. Ma udowodnić, że kina są żywymi publicznymi miejscami spotkań kulturowych i pełnią ważną funkcję społeczną. Ambasadorami projektu są: Céline Sciamma, Jean-Pierre & Luc Dardenne i Sandra Hüller.
To już czwarty raz jak CICAE i Europa Cinemas łączą siły z ponad 700 kinami, w tym także z polskimi kinami niezależnymi. Kina te są ważną częścią krajobrazu kulturowego i wzbogacają społeczności – w miastach i na wsi. Gromadzą ludzi i dają im poczucie wspólnoty, niezależnie od wieku, pochodzenia, wykształcenia czy dochodu. Co roku ponad 100 milionów osób odwiedza kina arthousowe. Odgrywają one kluczową rolę w promowaniu różnorodności kulturowej i prezentowaniu młodych talentów.
Oficjalna strona Europejskiego Dnia Kina Artystycznego to https://artcinemaday.org/en/cinemas
Organizatorami wydarzenia w Europie jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Kin Art-house’owych (CICAE), przy wsparciu Europa Cinemas. W Polsce IV Europejski Dzień Kina Artystycznego tworzą: Stowarzyszenie Kin Studyjnych, Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych (działająca przy FINA), Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Stowarzyszenie Kin Studyjnych.

Organizatorzy Europejskiego Dnia Kina Artystycznego:
CICAE – Międzynarodowe Stowarzyszenie Kin Art-house’owych to sieć krajowych związków kin oraz kin niezależnych, festiwali filmowych, nie wyłączając przy tym dystrybutorów. Celem działania organizacji działającej od 1955 roku jest promowanie różnorodności kulturowej w kinach i na festiwalach filmowych, oraz wspieranie produkcji poprzez nakierowanie na inicjatywy kulturowe. CICAE pomaga w uzyskaniu wsparcia dla filmów artystycznych od organów rządowych i wspiera dystrybucję filmów z całego świata na cały świat.
Europa Cinemas to pierwsza sieć kinowa skupiająca się na europejskich filmach założona w 1992 roku w ramach programu Unii Europejskiej “Media”. Obecnie obejmuje 2,350 sal projekcyjnych w 977 kinach oraz zrzesza 596 miast w 42 krajach. Głównymi celami projektu jest nie tylko zwiększenie liczby filmów europejskich w ofercie kin czy promowanie różnorodności w repertuarze, ale również zbudowanie sieci kin, które będą prowadziły wspólne przedsięwzięcia na szczeblu krajowym i europejskim.