Jest absolwentem psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był pracownikiem Instytutu Psychologii UJ, Instytutu Psychologii Zdrowia w Warszawie. W latach 1989-1995 pracował jako dziennikarz w „Gazety Wyborczej”. Jest założycielem i redaktorem naczelnym magazynu psychologicznego „Charaktery” oraz pism „Psychologia dziś”, „Style i Charaktery”, „Psychologia w szkole”. Prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego. W latach 2013-2017 chrześcijański współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Urodził się w Białymstoku, mieszka w Kielcach.
W roku 2000 Bogdan Białek zorganizował razem z Januszem Daszutą, pastorem Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Kielcach I Marsz Pamięci i Modlitwy, którym rozpoczął długą drogę przełamywania wielkiego milczenia o pogromie kieleckim.
Co powstrzyma nienawiść i pogardę dla innych z powodu tego, że są inni? Kto opamięta tych, którzy uważają się za lepszych tylko dlatego, że innych uważają za gorszych? Kto obnaży kłamców, którzy oszukują bezwstydnie tłumy, chociaż znają prawdę? Kto nauczy młode pokolenia, że żadna wojna nie jest zwycięską, bo zawsze jest porażką dobra i miłości? Kto przekaże naszym dzieciom i wnukom niezłomne braterstwo z drugim człowiekiem, każdym człowiekiem?
Bogdan BiałekZagłada jest częścią historii chrześcijaństwa
5 lipca 2018, wiez.pl
Przed spotkaniem pokażemy film „Przy Planty 7/9” Michała Jaskólskiego i Lawrence’a Loewingera będącym opowieścią o drodze i o wielkiej pracy na rzecz naprawienia straszliwej zbrodni, którą na lata wyrzucono ze zbiorowej pamięci. A także o człowieku, którego życiową misją jest walka z nienawiścią, dyskryminacją, pogardą i obojętnością wobec zła, o… Bogdanie Białku.
Zapraszamy 16 października o godz. 18.30 w Kinie za Rogiem w Płocku.
Bilet: 5 zł | KUP ON LINE: TUTAJ
Pogrom kielecki – seria napadów na ludność żydowską, jaka miała miejsce 4 lipca 1946 roku w Kielcach. Pogromu dokonali mieszkańcy Kielc oraz żołnierze Ludowego Wojska Polskiego, Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej.
Bezpośrednią przyczyną pogromu była plotka o uwięzieniu przez Żydów w piwnicy budynku przy ul. Planty 7 ośmioletniego chłopca – Henryka Błaszczyka, w celu dokonania na nim mordu rytualnego[a]. W wyniku pogromu zginęło 37 Żydów, 35 zostało rannych. Zginęło też trzech Polaków.
Pogrom kielecki wzburzył część opinii publicznej w Polsce i w większym stopniu za granicą. Spowodował nieomal masową emigrację Żydów z Polski i innych krajów europejskich do Izraela oraz przyczynił się do rozpowszechnienia w świecie stereotypu Polaka-antysemity.
ŹRÓDŁO: wikipedia.pl