Klub Filmowy POD GILEM życzy Wam dużo filmowych wrażeń! Licząc na obfity rok, od razu zaczynamy od 4 wydarzeń. Dwa to kontynuacje cyklów z 2023. Mamy też dwie premiery!
9 stycznia 2024 | godz. 18
KLASYKA HERETYKA: GŁOS Z TAMTEGO ŚWIATA
Polska 1962, 112 min. | reżyseria: Stanisław Różewicz | scenariusz: Kornel Filipowicz, Tadeusz Różewicz | obsada: Kazimierz Rudzki, Wanda Łuczycka, Danuta Szaflarska, Krystyna Feldman, Marta Lipińska, Bolesław Płotnicki, Andrzej Nowakowski

W latach pięćdziesiątych w Krakowie miał miejsce proces pseudo-lekarza, który wyłudzał pieniądze i kosztowności od pewnej wdowy w zamian za “seanse” z jej dawno zmarłym mężem. Eskulap – hochsztapler, wcielając się w rolę medium potrafił być na tyle wiarygodny, że proceder przynosił dość pokaźne gratyfikacje. Wreszcie jednak oszusta zdemaskowano. Po kilku latach historia ta posłużyła za kanwę scenariusza dwóm wytrawnym literatom – Kornelowi Filipowiczowi i Tadeuszowi Różewiczowi. Reżyser ukazuje ich dramaty bez zbędnego patosu, lecz wnikliwie. Prostota i życiowa „sprawiedliwość” to jeden z głównych atutów “Głosu…”. Drugim jest bez wątpienia aktorstwo. Znakomitą kreację stworzył zwłaszcza Kazimierz Rudzki jako lekarz – oszust Aksamitowski. Podobała się także Wanda Łuczycka w trudnej roli jego “nawiedzonej” współpracownicy. Znakomicie wywiązały się również ze swych zadań odtwórczynie postaci trzech nieszczęśliwych “pacjentek” – Tatiana Czechowska, Danuta Szaflarska i debiutująca na ekranie Marta Lipińska. [źródło: filmpolski.pl]
Prelegent: Piotr Śmiałowski – historyk kina polskiego i dziennikarz filmowy. Przeprowadził ponad 100 wywiadów z twórcami polskiego kina. Autor monografii „Tadeusz Janczar. Zawód: aktor”(2007), wywiadu rzeki z reżyserem Tadeuszem Chmielewskim „Jak rozpętałem polską komedię filmową”(2012) oraz książki „Niewidzialne filmy. Uparci debiutanci”(2018) o niezrealizowanych projektach debiutów fabularnych Wojciecha Jerzego Hasa, Janusza Morgensterna oraz Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego. Niebawem ukaże się jego książka “Proszę to wyciąć” analizująca sceny wycięte z polskich filmów w okresie PRL-u.
17 stycznia (środa) | godz. 18
Pobij diabła (Beat the Devil)
komedia | USA 1953, 89 min. | reżyseria: John Huston | obsada: Humphrey Bogart, Peter Lorre, Jennifer Jones

Billy Dannreuther (Humphrey Bogart), wraz z towarzyszącą mu grupą kanciarzy, wypływa z małego portu na Morzu Śródziemnym, kierując się w stronę wybrzeża Afryki. Ich celem jest kupno ziemi, na której podobno znajdują się złoża uranu. Śledząc zawikłaną intrygę, pełną nieoczekiwanych zwrotów akcji, jesteśmy świadkami wzajemnych podchodów grupy oszustów, z których każdy stara się jako pierwszy położyć rękę na bogatych złożach uranu.
24 stycznia (środa) | godz. 18
Klub Filmowy POD GILEM. PREMIERA MIESIĄCA: Totem
(Meksyk, Francja, Dania 2023, 93 min.) | reż. Lila Avilés. Bilety: 15 zł. Miejsce: Kino za Rogiem (ul. Jakubowskiego 10)
Wyróżniona na Berlinale, wzruszająca, pełna czułości historia o sile rodzinnych więzów w obliczu nadchodzącego pożegnania. Totem rozpoczyna się od gorączki przygotowań do imprezy urodzinowej ojca, organizowanej w iście meksykańskim stylu: jest gwarno, tłoczno i kolorowo. Do domu schodzą się kolejni goście, a każdy z nich wydaje się być jeszcze barwniejszy od poprzedniego. Cały ten piękny harmider obserwujemy oczami siedmioletniej Sol; cichej i skromnej dziewczyny o przenikliwym spojrzeniu, która stopniowo wprowadza nas do tego fascynującego mikrokosmosu. Na horyzoncie widać jednak rodzinne trzęsienie ziemi, które diametralnie zmieni życie wszystkich domowników, zwłaszcza młodej Sol.

Kino zdążyło już odmienić hasło „rodzina” przez wszystkie formy i przypadki, ale Meksykanka Lila Avilés udowadnia, że wciąż można opowiadać o niej w świeży, nowatorski sposób. I robić to bez zadęcia, unikając pustych haseł, oczywistych obserwacji i górnolotnych sloganów, za to z olbrzymią dozą empatii, mądrości i niewymuszonego humoru, który potrafi rozjaśnić nawet najczarniejszą godzinę.
Nagrody
MFF w Berlinie 2023 – Nagroda Jury Ekumenicznego
MFF w Hongkongu 2023 – Golden Firebird Award
MFF w Pekinie 2023 – najlepszy reżyser, najlepsza muzyka
31 stycznia (środa) | godz. 18
FILMY Z KLIMATEM: Ziarno Świadomości
(Polska 2022) dokumentalny | reż. Rafał Smykowski, Filip Konecki + spotkanie z reżyserem.
“Ziarno Świadomości” to film dokumentalny o tym, że w obliczu chaosu na globalnych rynkach żywności, kryzysu zbożowego, napływu schemizowanych plonów z zagranicy, warto zadbać o nasze lokalne, rodzime, naturalne rolnictwo. To “filmowa bomba ekologiczna”. Głównym bohaterem jest Pedro Dogor, rolnik – pasjonat, który w sposób wzruszający i bardzo osobisty ( wejście w świat rolnictwa naturalnego pozwoliło mu pokonać traumę po nagłej śmierci ojca) przeprowadza widza przez świat starych odmian roślin, naturalnej genetyki, idei spółdzielczości i potencjału polskich gleb – naszej największej polisy ubezpieczeniowej.
Smykowski jest filmowcem promującym zdrową żywność, pochodzącą z lokalnych ekologicznych gospodarstw rolnych. Zależy mu na dotarciu do jak najszerszego grona konsumentów, by uświadomić im, jak wielki wpływ na kształt gospodarki mają codziennie wybory zakupowe każdego z nas. Chodzi o docenienie naszego największego kapitału – potencjału drzemiącego w polskich glebach, które da się jeszcze ocalić przed niszczącą je chemizacją. Do XX- lecia międzywojennego mieliśmy tylko żywność ekologiczną – teraz walczymy o to, by zdrowe, naturalne jedzenie nie było zarezerwowane dla nielicznych, ale ogólnodostępne i tanie.
Filmy z Klimatem to filmy, które opowiadają o pięknie otaczającego nas świata, ale również o niebezpieczeństwach, które mogą go zniszczyć.