Jak co miesiąc mamy dla Was dwie propozycje w Klubie Filmowym POD GILEM. Jedna to PREMIERA z gwiazdą francuskiego kina, druga – to spotkanie z debiutem W.J. Hasa i opowieścią o tym, jak długa i trudna była do niego droga.
21 lutego / wtorek /
Na 3 dni przed 48. ceremonią wręczenia César Klub Filmowy POD GILEM zaprasza na pokaz filmu „Na pełny etat”, który otrzymał aż 4 nominacje do nagrody francuskiej Akademii Filmowej, m.in. dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej – Laure Calamy.
Gwiazda serialu „Gdzie jest mój agent?” (Netflix) nominację otrzymała po raz czwarty. Pierwszą statuetkę Césara otrzymała dwa lata temu za kreacje w filmie „Osiołek, kochanek i ja” (2020).
Zapraszamy 21 lutego 2023 (wtorek) o godz. 18 do Klubu Filmowego POD GILEM na pokaz filmu „Na pełny etat”, w którym Laure Calamy gra Julie, która dokłada wszelkich starań, by pogodzić wychowanie dwójki dzieci z pracą w jednym z luksusowych paryskich hoteli. Nie jest to łatwe, bo Julie mieszka poza miastem, a codzienne dojazdy zajmują jej sporo czasu w i tak napiętym już grafiku. Kiedy wreszcie otwiera się przed nią szansa zawodowego awansu, jak na złość wybucha ogólnokrajowy strajk (temat dziś bardzo aktualny).
Krytycy podkreślają, że to „niezwykle intensywne kino” (Wendy Ide, Screen International) i „bardzo aktualny obraz tego, co popycha wielu ludzi na skraj przepaści” (Boyd van Hoeij, The Film Verdict). Fabien Lemercier (Cineuropa) zachwyca się kreacją Calamy, a Amber Wilkinson (Eye for Film) pisze, że „nie da się w tym filmie nie podziwiać głównej bohaterki, a jednocześnie jej nie współczuć.”

Za tę rolę aktorka otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki Konkursu „Horyzonty” Festiwal Filmowego w Wenecji. Z kolei Éric Gravel został uznany w tym samym konkursie za najlepszego reżysera. Jury doceniło bardzo realistyczny sposób opowiadania o dobrze znanych nam dzisiaj problemach – niepewności jutra, niestabilnym rynku pracy, społecznych niepokojach, braku bezpieczeństwa socjalnego. Zniuansowany portret silnej kobiety staje się tym samym uniwersalną historią o życiu pod ciągłą presją i ciemnych stronach kapitalizmu.
21 lutego 2023 | godz. 18
NA PEŁNY ETAT / À plein temps
BILETY: http://bilety.pokis.pl/MSI/mvc/pl
25 lutego / sobota /
Zanim Wojciech Jerzy Has zrealizował swoją debiutancką „Pętlę” (1957) podejmował kilka prób. Jak trudna i kręta była ta droga opowie w Płocku Piotr Śmiałowski – autor książki „Niewidzialne filmy. Uparci debiutanci”.
Klub Filmowy POD GILEM zaprasza na kolejną odsłonę cyklu KLASYKA HERETYKA tym razem z filmem „Pętla”. Na prelekcję zaprosiliśmy doktora nauk humanistycznych UJ, filmoznawcę i dziennikarza filmowego – Piotra Śmiałowskiego, autora wspomnianej książki poświęconej niezrealizowanym projektom debiutów fabularnych Wojciecha Jerzego Hasa, Janusza Morgensterna oraz Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego. Opowieścią o drodze do debiutu rozpoczniemy nasze spotkanie 25 lutego 2023. Potem zaprosimy Was na film, a po nim na dyskusję.
Przypomnijmy, że „Pętla” powstała na podstawie prozy Marka Hłaski. Główny bohater – Kuba (Gustaw Holoubek) cierpi na chorobę alkoholową. Po południu razem z ukochaną Krystyną (Aleksandra Śląska) mają udać się do lekarza. Do tego czasu każdy kształt (ósemka na zegarze), każda postać za oknem (dziewczynka ze skakanką), głos w telefonie wywołują złowrogie skojarzenia z zaciskającą się pętlą. Kuba walczy z pokusą sięgnięcia po kieliszek. Kilka godzin oczekiwania okaże się koszmarem nie do zniesienia. Film był pierwszą adaptacją prozy Marka Hłaski. W roli głównej zadebiutował Gustaw Holoubek. Autorem zdjęć był Mieczysław Jahoda, z którym Has zrealizował jeszcze “Pożegnania”, “Szyfry” i “Rękopis znaleziony w Saragossie”.

Piotr Śmiałowski był w latach 2004-2019 stałym współpracownikiem miesięcznika „Kino”. Od 2009 roku na stałe współpracuje z portalem Fototeka Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego oraz Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. Publikował także w „Ekranach”, „Images” i „Pleografie”. Przeprowadził ponad sto wywiadów z twórcami polskiego kina. Autor monografii „Tadeusz Janczar. Zawód: aktor”(2007), wywiadu rzeki z reżyserem Tadeuszem Chmielewskim „Jak rozpętałem polską komedię filmową”(2012).
25 lutego 2023 | godz. 18
PĘTLA, reż. W.J. Has
Bilety: http://bilety.pokis.pl/MSI/mvc/pl