W ramach pierwszej płockiej repliki festiwalu AFRYKAMERA prezentującej dorobek kinematografii afrykańskiej oraganizujemy POKAZY NA ŻYCZENIE dla grup szkolnych, dla dzieci od 7 do 12 lat oraz dla młodzieży pow. 15 roku życia.
Bilet: 5 zł (grupa pow. 20 osób), 8 zł (grupa poniżej 20 osób).
Rezerwacja pod nr tel. 24 366 43 52
30 stycznia (czwartek)
godz. 09.00 – Afrykamera dla dzieci: Minga i złamana łyżka (pokaz I)
godz. 11.30 – Afrykamera dla dzieci: Minga i złamana łyżka (pokaz II)
(Kamerun 2017, 80 min.)
film animowany, reż. C. Edou
lektor Krystyna Czubówna)
POLSKA PREMIERA | kat. wiek.: 7-12 lat
godz. 13.30 – Afrykamera dla młodzieży: Liyana (pokaz I)
(USA / Suazi 2017, 77 min.)
film dok., reż. Aaron Kopp, Amanda Kopp
lektor Krystyna Czubówna
kat. wiek.: 15 +
31 stycznia (piątek)
godz. 09.00 – Afrykamera dla dzieci: Minga i złamana łyżka (pokaz III)
(Kamerun 2017, 80 min.)
film animowany, reż. C. Edou
lektor Krystyna Czubówna)
POLSKA PREMIERA | kat. wiek.: 7-12 lat
godz. 11.30 – Afrykamera dla młodzieży: Liyana (pokaz II)
godz. 13.30 – Afrykamera dla młodzieży: Liyana (pokaz III)
(USA / Suazi 2017, 77 min.)
film dok., reż. Aaron Kopp, Amanda Kopp
lektor Krystyna Czubówna
kat. wiek.: 15 +
Opisy filmów i twórców
Minga i złamana łyżka
To pierwszy kameruński film animowany opowiadający historię dziewczynki Mingi, która za złamanie pamiątkowej łyżki zostaje wyrzucona z domu przez swoją macochę Mami Kaba i musi ruszyć do lasu w poszukiwaniu identycznego przedmiotu. Podczas swej podróży przeżywa mnóstwo przygód, a dzięki dobremu sercu udaje jej się przezwyciężyć kolejne przeszkody. Ta wciągająca i wypełniona muzyką historia dla całej rodziny, nawiązująca do starej afrykańskiej opowieści, uczy pozytywnych wartości i porusza tematy uniwersalne i istotne dla każdego, tj. miłość, siostrzeństwo, walka z przeciwnościami losu, szacunek do osób starszych, przebaczenie czy gościnność.
Claye Edou – reżyser, aktor, właściciel studia animacji Cladley Productions w Douali. Po skończeniu inżynierii rolno-przemysłowej i księgowości pracował jako kontroler finansowy w międzynarodowych przedsiębiorstwach. Jego pasja do animacji, rysunku i muzyki doprowadziła go do stworzenia pierwszego filmu fabularnego pt. Minga and the Broken Spoon, do którego napisał scenariusz, odpowiadał za storyboard, współtworzył muzykę i użyczył głosu jednej z postaci.
Liyana
Wszyscy znamy te bajki dla dzieci, których bohaterowie wyruszają w pełną przygód podróż, by poznawać świat. Historia Liyany jest inna, bo pisana przez dzieci z domu dziecka w Suazi i utkana jest ze zdarzeń, których doświadczyli mali autorzy. Czasem są to trudne przeżycia, czasem doświadczenia, które dodają otuchy i to wszystko staje się udziałem stworzonej przez dzieci filmowej bohaterki. Mali autorzy, poprzez budowanie opowieści Liyany, radzą sobie ze swoimi osobistymi doświadczeniami. „To Wasza historia. To wy decydujecie, co zdarzy się dalej” – słyszą od prowadzącej zajęcia pisarki Gciny Mhlophe. Jakie zakończenie wymyślą dla Liyany?
Aaron Kopp – wychowany w Suazi reżyser i operator. Zdobywca stypendium MacArthura. Autor zdjęć do filmu „Pole walki”. Nominowany do nagrody Emmy za zdjęcia do filmu „Saving Face”. Ten sam film zdobył Oscara w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny.
Amanda Kopp – nagradzana fotografka i filmowiec. Współautorka zdjęć do głośnego, nominowanego do Oscara filmu dokumentalnego „Pole walki”. Jej fotografie publikowane były między innymi w Wielkiej Brytanii, USA, Szwecji, Niemczech, Rosji, Pakistanie i Włoszech.